FOTO10_Lubomír kotek
Palachův týden, Václavské náměstí v Praze, 1989 • Autor: Lubomír Kotek

O hadry jsem se nikdy nezajímal, ale tohle tričko jsem kamarádovi skutečně záviděl. Byl na něm tank s rudou hvězdou a schematická mapa Eurasie. Rudou barvou zde byly vyvedené ty země, kam už tank komunismu dorazil: od Vietnamu po východní Německo, od Mongolska po Afghánistán. A nikde, vůbec nikde nebyla ta barva retušována. Kam tank jednou dojel, tam už zůstal. Na věčné časy a nikdy jinak. Obyvatelé některých zemí s ním bojovali, třeba Poláci, které jsem tak obdivoval, ale ani jedna země ho zatím nedokázala vyhnat. Rudá barva vládla všem.

V roce 1988 nechyběl do toho trapného pšouku, s nímž se pak bolševický režim odporoučel, pouhý jeden rok. Byl by zásadní omyl vidět tu dobu ve světle následných skutečností. Ano, Gorbačov se pokoušel o utopii s názvem perestrojka a činovníci SSM občas z nejistoty povolili koncert kapely, která by si před pár lety ještě ani nevrzla. A já jednou potkal ve vlaku někde u Raspenavy člověka, který si na tranzistoráku pouštěl nahlas Svobodnou Evropu. Ostatní cestující se znepokojeně ohlíželi, ale on si vyslechl celé zprávy, po kterých následoval pražský kontaktní telefon 02 420 118, číslo – samozřejmě že odposlouchávané – do kamarádova bytu na pražské Pankráci, kde jsem tehdy žil. Drobnosti, které potěší, ale jež nemohly otřást tím neporazitelným monolitem totality. Stejně to viděli mí přátelé, naši rodiče, spolužáci, spolupracovníci, všichni. Ne, tehdy opravdu nezbýval bolševikovi rok, maximálně dva. Zbývaly mu celé naše životy. V komunismu…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte