64, Kardinál Tomášek slouží mši svatou v chrámu Svatého
Kardinál František Tomášek slouží mši v chrámu sv. Víta v Praze, 1988 • Autor: Lubomír Kotek

Kdykoli jedu tramvají pražskými Vršovicemi, vybaví se mi vzpomínka stará víc než třicet let. Ten dům bych už asi neidentifikovala, ale vím, kde jsem z tramvaje vystupovala, odbočila jsem vpravo a pak dvakrát vlevo, co nejnenápadněji jsem vklouzla do pootevřených domovních dveří a seběhla po schodech do větší suterénní místnosti. Scházívalo se nás tam kolem dvaceti, někdy i víc. Mezi jiným také Ota Mádr a Tomáš Halík. Odcházeli jsme opět jednotlivě, tiše a nenápadně.

Obezřetnost byla na místě, protože v té době platil paragraf přezdívaný „mařička“. Jeho oficiální název si už nevybavím, ale šlo o „dozor státu nad církvemi“. Za „nedovolené shromažďování“ hrozil kriminál, a my jsme se shromažďovat potřebovali. Když říkám „my“, mám na mysli křesťany různých denominací a humanitních profesí: lékaře, psychology, sociology apod. Spojovala nás touha poctivě a v křesťanském duchu sloužit nemocným, případně hendikepovaným. Prostě nevidět v nich jen pracovní sílu nebo množinu orgánů v koženém pytli, ale osobu, jedinečnou bytost stvořenou podle Božího obrazu, prostě člověka celého, s tělem i duší. Přednášeli nám velmi vzdělaní a sečtělí přednášející, které režim za katedry nepustil. Nebo je za ně na chvíli v roce 1968 pustil, ale později je neprokádroval a vyhodil. Některé k lopatě, jiní myli výkladní skříně nebo topili v kotelnách.

Vlastně jsme si tenkrát ani neuvědomovali, že tahle ilegální setkávání jsou pro nás velmi užitečnou teoretickou přípravou na to, co nás brzy čeká. A…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte