Obchod, prodejna n. p. Pramen, potraviny, fronta, lidé---Prague, shop, food, queue
Socialistický víceboj: z práce do fronty, pak do druhé a někdy i do třetí. • Autor: ČTK

Tehdy na podzim 1963 spolu debatovali ještě jako staří známí.

„Tondo, my nemůžeme nechat hospodářství dál takhle běžet. Samo se to nezlepší, potíže jen dále porostou. Lidé stále víc nadávají, protože musí kvůli všemu stát ve frontách a některé zboží není vůbec k dostání,“ varoval prezidenta Antonína Novotného při neformální schůzce na Hradě muž v silných hranatých brýlích.

Ekonom Ota Šik zkoušel prezidentovi vysvětlovat svoje reformní představy ještě další čtyři roky. Pak jako první z vedení KSČ přišel veřejně s návrhem, aby Novotný skončil. Pražské jaro mohlo začít a Šik se stal jednou z jeho hlavních tváří.

Maso bude

Šik vyrůstal v chudých poměrech a v mládežnickém komunistickém hnutí se angažoval už před válkou. Do aparátu KSČ nastoupil hned po osvobození a krok za krokem stoupal vzhůru. V roce 1963 – tedy v době rozmluvy s Novotným – vedl jako kandidát ústředního výboru čerstvě zformovanou komisi pro hospodářskou reformu. Před invazí v srpnu 1968 se krátce vyšvihl na post místopředsedy vlády.

Novotného ve svých pamětech líčí jako hlupáka, který se změn bál, ale bavit se spolu mohli otevřeně. Poznali se již za války. Oba skončili jako komunisté v koncentračním táboře Mauthausen a oba prošli tamním kamenolomem, ze kterého se jen málokdo vrátil živý. Šik vyrůstal v Sudetech a díky znalosti německého těsnopisu se v táboře uchytil jako písař. Za Novotného se pak přimluvil – díky kontaktu se správci tábora mu domluvil přesun z kamenolomu na údržbářskou…

1968_obal_Respekt_special-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1968_obal_Respekt_special-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte