Jan Palach, upálení, pohřeb, průvod--- Jan Palach, funeral, procession, flags, Old Town Square
Za účasti studentů a veřejnosti se 25. ledna konal pohřeb studenta Jana Palacha, který se 16. ledna upálil na Václavském náměstí v Praze. Smuteční průvod prochází Staroměstským náměstím. • Autor: ČTK

1. Poslední pokus Palacha a Zajíce

Ve čtvrtek 16. ledna zamířil student historie Jan Palach ke kašně u Národního muzea v horní části Václavského náměstí v Praze, kolem půl třetí odpoledne se polil hořlavinou a zapálil. Pak v plamenech běžel asi padesát metrů dolů po náměstí, kde se ho snažil výhybkář dopravních podniků uhasit svým kabátem. Rozsáhlým popáleninám ale nezabránil a s nimi byl Palach převezen do nemocnice na Vinohradech.

Tam stihl ještě natočit krátký rozhovor. K činu se odhodlal kvůli frustrující pasivitě, která ovládla československou společnost. Měl pocit, že zoufalý, v rámci české historie unikátní čin, jako je veřejné protestní sebeupálení, by mohl lidi z letargie probrat. Po třech dnech Jan Palach zemřel a společnost chvíli vypadala jako v transu. Napříč republikou se konaly pietní akce – průvody a shromáždění. Pražský pohřeb se změnil v mohutnou manifestaci proti okupaci s účastí sto tisíc lidí.

V Moskvě tušili problémy a reagovali tím rázněji. Palachovo upálení označili za akt nepřátelských sil, které chtějí vytvářet protisovětské nálady a nepřátelství vůči politice KSČ. Brežněv vyzval vládu, aby zasáhla.

Komunistická strana, stále ještě vedená Dubčekem, proti takové interpretaci neprotestovala. Vláda sice souhlasila s velkorysou organizací Palachova pohřbu, tím ale pochopení pro oživení ideálů pražského jara skončilo. Začalo potírání protestů, které v interpretaci vlády „narušovaly klid a pořádek“. Došlo k vypovězení 16 západních…

1968_obal_Respekt_special-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1968_obal_Respekt_special-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte