Slovensko01_foto_BORIS NÉMETH_Homeland Dřív bylo vše srozumitelnější.

Když mi bylo deset let, vypočítal jsem si, že v roce 2017 mi bude šedesát, ale neuměl jsem si budoucí svět ani sebe sama v něm vůbec představit. Vzpomněl jsem si nedávno na svou tehdejší bezradnost při čtení knihy Davida Graebera Utopie pravidel, jemuž bylo osm, když v roce 1969 přistáli Američané na Měsíci a podobně jako já se tehdy pokoušel představit si svoji vzdálenou budoucnost. „Opravdu jsem očekával, že budu žít ve světě technologických zázraků? Jistě. Každý to očekával,“ píše Graeber. A rozhořčeně se ptá: kde tedy je teleportace, antigravitační pole, pilulka nesmrtelnosti, androidi, kolonie na Marsu, létající auta, jimiž jsme měli podle slibů dospělých létat už v roce 2000?

Na rozdíl od Graebera jsem v dětství o těchto slibech neslyšel, neboť komunistická utopie slibovala jiné zázraky, ale přesto: jezdím vlakem z Bratislavy do Prahy pořád za stejné čtyři hodiny jako moji předchůdci ještě před válkou. Když mi bylo deset, právě jsme si koupili auto, které jezdilo stovkou, měli jsme ledničku, vysavač, televizi, telefon a moji rodiče se nepřestávali těmto novotám divit. O padesát let později mám to samé, byť uznávám, že o chlup lepší. Tohle že je pokrok?

Ano, je. Není však tak viditelný a je občas docela těžké rozeznat ho pouhým okem, protože navenek jde často jen o vylepšení už vymyšlených věcí. Futurologové říkají, že se již brzy dočkáme technologické revoluce, roboti a létající auta jsou prý už na spadnutí. A že největší změna se odehraje v našem mozku.…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte