Prumyslova_revoluce01_varianta_stransky
Továrna Elektro-Praga u Jablonce nad Nisou; ilustrační foto

Továrnou na elektrické zásuvky na úpatí Jizerských hor se rozléhá monotónní hukot strojů. Uvnitř velkých železných klecí se ohýbají mohutné automatické paže a v opakující se smyčce si mezi sebou předávají kusy umělé hmoty. Každý z robotů ji trochu opracuje, seřízne, provrtá, na konci strojové štafety je hotový plastový polotovar. Obří ocelová chapadla jsou uvězněna v klecích, aby nemohla ublížit dělníkům, kteří chodí kolem nich a z bezpečné vzdálenosti kontrolují, zda výroba elektrických zásuvek probíhá tak, jak má.

V místnosti je ale jeden robot, který kolem sebe žádnou klec nemá. Jeho šedobílé, kloubovité paže se při práci proplétají s růžovýma rukama lidské pracovnice, která stojí těsně u něho. Také její práce spočívá v tom, že stále dokola opakuje tentýž úkon: pokládá na stůl před robota rozevřenou plastovou zásuvku, robot drobnými klepety na konci svých paží uchopí dvě titěrné kovové pružinky a vloží je do úzkých plastových dírek v zásuvce, pak oba díly zásuvky zacvakne do sebe a položí je zpátky před ženu. Žena zásuvku sešroubuje a uloží do krabice. Načež se celý proces opakuje. Když se ženiny ruce opozdí a zásuvku robotovi položí na stůl o něco později, mechanické paže počkají. Výjimečně o sebe umělé a lidské ruce zavadí. V tu chvíli robot zamrzne uprostřed pohybu a znovu se rozjede, až když žena zmáčkne speciální tlačítko na počítači, k němuž je připojený. „No, párkrát už mě taky cvaknul,“ uculí se pracovnice. Dokud tu robota neměli, pružinky dávali do zásuvek…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte