Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Berlína

Participants of the Pro-Europe "Pulse of Europe" movement wave European Union flags during a…
Shromáždění hnutí "Pulse of Europe" v Berlíně; ilustrační foto • Autor: REUTERS

„A teď vám, dámy a pánové, zahraju písničku skutečného Evropana, mnoho z vás ji určitě zná ještě z NDR.“ Peter Till si rovná sluneční brýle a staví si stoličku na správné místo u klavíru. Pak udeří do rozladěných kláves. Strašně to duní a řinčí. Hned vedle klavíru do sebe udeří činely levné bicí soupravy. A vysoko nad hudebními nástroji se pošetile pohupuje slaměný slunečník. Mnoho lidí se dává do zpěvu – a nadšeně mává malými modrými praporky.

Ještě nedávno bych považovala vystoupení Petera Tilla za zcela nesnesitelné. Ovšem dnes, v neděli na jaře 2017, mě koncert na náměstí před drážďanským kostelem Panny Marie docela strhl. To, co tady Peter Till při demonstraci pod heslem „Pulse of Europe“ předvádí, totiž není jen mizerná hudba pro zasvěcené Ossis. Je to vyhlášení války: války proti nacionalismu, xenofobii a maloměšťáckému myšlení, které s velkým úspěchem šíří takzvaná Alternativa pro Německo (AfD) – a nejen ve východním Německu. AfD se podařilo získat mandáty ve třinácti z šestnácti zemských sněmů a teď hrozí, že se na podzim stane třetí největší stranou také ve Spolkovém sněmu. Proto je důležité, aby se do boje pro Evropu, pro demokracii a pro otevřenou společnost aktivně zapojilo co nejvíce lidí. Jenže já k těmto lidem zatím nepatřím. Já se totiž jen dívám – a nic nedělám.

Aby nedošlo k nedorozumění: ve válce nacionalistů s Evropany stojím samozřejmě na straně evropské. Podle mého má prostě bohatá země, jakou je Německo, povinnost přijmout uprchlíky, i když jsou…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte