medialni_vychova01_jaros
Něco tady nehraje. (Gymnázium Mělník) • Autor: Milan Jaroš

Na listu papíru je pět zdánlivě novinových zpráv, jedna třeba o tom, že policisté pokutují řidiče za pomalou jízdu a řízení v klobouku. Studenti třetího ročníku Gymnázia Jana Palacha v Mělníku si zprávy čtou, občas se někdo uchechtne, a připravují si odpovědi na otázky přiložené k úloze. „Co se vám na tom nezdá?“ ptá se učitelka mediální výchovy a studenti zdráhavě nabízejí odpovědi: kromě toho, že jde o zjevné nesmysly, zamýšlejí se žáci nad tím, proč by takové zprávě někdo uvěřil. „Citují tady nějakého pana Františka, co dostal pokutu, to může působit, že skutečně existuje,“ říká mládenec v první lavici. „Píše se tu, že podle policistů ohrožoval bezpečnost – tím, že jsou zmíněni policisté, to může na někoho působit důvěryhodně,“ doplňuje ho spolužačka. „Píše se tu, že od loňska je na to zákon, ale to není těžké dát do Googlu a zjistit, že to není pravda,“ nabízí student ze zadní lavice rovnou návod, jak klamavou zprávu ověřit, než si ji čtenář uloží do paměti.

Žáci se během debaty shodnou, že mezi články je i jeden závažný, který by mohl lidi zmást. V krátkém textu pod názvem „Oficiálně z banky“ se píše, že když vás u bankomatu přepadne útočník a chce vaše peníze, je správné zadat PIN odzadu – že bankomat peníze vydá, ale okamžitě přivolá policii. „Zaráží mě ta výzva na konci – ,Přepošlete co nejvíce lidem‘. To bývá u divných zpráv,“ říká jedna dívka a její kamarádka dodává, že se v textu nepíše, jaká konkrétní banka tohle lidem vzkazuje. „Správně,“ chválí ji učitelka,…

obal dezinformace-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 647

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte