Model plane builder Otto Dieffenbach III makes his remote control plane resembling U.S.…
Autor: REUTERS

Falešné zprávy, vymyšlené příběhy, tvářící se jako seriózní a vážně míněná novinářská práce, nejsou žádná novinka – novinkou je dnes rychlost, jakou se s pomocí sociálních sítí šíří světem. A spolu s nimi i ne zcela jednoznačné nesmysly, ale záměrně zavádějící zprávy, směsice faktů s reálně se tvářícími domněnkami – možností je nepřeberně. A existuje několik jednoduchých otázek, které stojí za to si položit, když se chceme v nepřehledném světě informací vyznat.

1.

Co se píše za titulkem? Provokativní titulek nebo takový, který vyvolá víc otázek než odpovědí, je možná trochu nefér novinářská taktika, ale občas ho použijí i seriózní média. A ani velmi korektní titulkářská práce nemůže spolehlivě převyprávět celý příběh. „Přečíst si celý text, který doporučuji dál“ může znít jako nepřekvapivá rada.

Když ale americký satirický web publikoval článek s titulkem „Studie: 70 procent uživatelů Facebooku čte pouze titulky článků“, a samotný text tvořila jen pseudolatina – téměř 46 tisíc lidí jej sdílelo dál. Skutečné, nesatirické studie říkají, že články jen podle titulků sdílí na sociálních sítích šest z deseti uživatelů. Číst dál než za přitažlivý titulek se vyplatí vždycky. Napsat novinářský článek, který má hlavu a patu, dá docela hodně práce. Na druhou stranu: vytvořit úplně vymyšlený článek, který má působit věrohodně, je také velmi složité. Autoři fake news se v samotném textu často prozradí – neobratností, nesmyslem či něčím jinak podezřelým.

2.

obal dezinformace-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte