Petr Lupač
Petr Lupač • Autor: Matěj Stránský

Všichni dnes mohou vytvářet a šířit informace. Tato „demokratizace komunikace“ má řadu negativních dopadů, třeba snazší šíření dezinformací, ale také pozitivních, například jistou renesanci novinářské profese a návrat čtenářů k tradičním médiím. Přesto je nová situace výzvou pro vzdělávací systém, pro žurnalistiku i pro vědce.

Rozhodl jste se prozkoumat, jak lidé v Česku chápou pravdu v novém informačním prostředí. Co jste zatím zjistil?

Dosud jsem se věnoval hlavně vlivu internetu na nerovnost ve společnosti, což už je vcelku popsané a pro mě vyčerpané. Nyní přesouvám pozornost k tématu, které mi připadá společensky velmi relevantní, jak se ukázalo zejména při brexitu a amerických volbách, ale také v Česku. Zatím dáváme dohromady dosavadní poznatky, ke sběru dat se dostaneme až tak za rok.

Inspirovaly mě výsledky výzkumu provedeného v Česku v rámci Světového projektu o internetu. Mimo jiné jsme zjistili, že osm z deseti uživatelů internetu si myslí, že zvýšil jejich informovanost o domácím i zahraničním dění. To je ale v kontrastu s tím, jak nízkou schopnost hledat a ověřovat si informace na internetu většina uživatelů prokazuje, a také s tím, že si dnes relativně vysokou důvěru veřejnosti udržují politici, kteří jsou veřejně usvědčováni ze šíření nepravdivých nebo nepodložených informací. A právě tento rozpor mě zaujal. Projevuje se totiž v řadě dalších oblastí – například u hnutí, která jdou hodně proti expertnímu pohledu…

obal dezinformace-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte