Collection - Feb. 3, 2014 Vědci dokázali, že havran je schopen abstraktního myšlení. • Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive

Charles Foster přes den uléhal se svým osmiletým synem Tomem do nory a vylézali z ní jen v noci. Po čtyřech vyráželi do okolí v lesích Walesu, nořili své nosy do vlhké hlíny nebo bahna kaluží a pojídali červy, kteří jim skřípali v zubech. Charles a Tom žili šest týdnů jako jezevci. Charles ale žil také jako vydra, celé hodiny plaval ve studené řece a snažil se chytit zuby nějakou rybu, což se mu sice čas od času podařilo, ale jelikož na rozdíl od vydry nemá kožich, jeho zimou zmodralé tváře se staly kořistí pijavic.

Nejúspěšnější byl jako londýnská liška: přespával v zahradách, pojídal pohozené zbytky a vítězoslavný okamžik nastal, když mu jiná liška ukradla kuřecí stehno. „Hleděli jsme si z očí do očí, byl to silný vztah já–ty, o jehož existenci z teorie o přírodním světě vím, ale zažít ho je nesmírně těžké,“ uvedl pro týdeník New Statesman.

Charles Foster kromě převtělování se do zvířat přednáší na Oxfordu lékařskou etiku a o svém životě coby jezevce, vydry nebo lišky vydal letos na jaře knihu s názvem Being a Beast (Být zvířetem). Přiznává v ní, že nedosáhl svého cíle, jímž mělo být autentické zakoušení světa, jak ho svými smysly vnímají zvířata. Problém byl v tom, že se mu nepodařilo zbavit svého lidství, jež naplno pocítil, když se po šesti týdnech jezevčího života vztyčil. „Bylo to příliš troufalé,“ říká o svém pokusu.

Navzdory marnosti své snahy považuje zvířata za naše blízké příbuzné, i když se k nim podle něj chováme jako psychopaté.…

zahady_obal
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

zahady_obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte