124_SAUDI_archiv autora

Jsou tu zakázaná kina, přitom satelit se stovkami programů je běžnou domácí výbavou. Muž nesmí na ulici oslovit cizí ženu, každý má ale mobilní telefon, s nímž lze nerušeně flirtovat. Ženy nesmějí řídit auto, stále častěji však vedou svůj vlastní podnik. Na dohled od nákupních center západního stylu se veřejně popravuje. Je klíčovým spojencem Západu a přitom také rodiště a základna jeho největších nepřátel. To všechno je Saúdská Arábie. Pořád jedna z nejtajemnějších a přitom nejvlivnějších zemí dnešního světa.

Ve světě nákupů

Je právě deset minut před osmou večer a na hlavní obchodní třídě v Rijádu je téměř prázdno. Po šestiproudé, na zdejší poměry spíš klidnější silnici projíždějí široká japonská nebo americká auta, obchody i restaurace jsou ale zavřené. Ne kvůli nočnímu klidu. Právě probíhá poslední, od rána pátá modlitba a zákon nařizuje na minutu přesně všechno zavřít, jinak hrozí vysoká pokuta. „Promiňte, jste muslim?“ ptá se ostraha jednoho z obchodních center cizince, který se rozhodl zhruba půlhodinovou přestávku přečkat na lavičce v pasáži. Po zamítavé odpovědi ukazuje černý šerif k východu. Nevěřící musí čekat venku na ulici.

Během několika minut je ale všechno jinak. Mřížové rolety letí vzhůru, obchody se plní zákazníky a auta se štosují u speciálních bankomatů, kde lze vybírat peníze přímo od volantu. V oblečení vládne černá a bílá. V černém chodí povinně všechny ženy – černý plášť až na zem doplňuje povinný šátek. Většina má i nikáb,…

obal_nacestach
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_nacestach
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte