Ilustrační foto
Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Je to příkladný milenec, manžel i rodič. Jakmile po skončení puberty opustí rodné hnízdo a postaví se na vlastní nohy, začne vyhlížet budoucí partnerku. Je vybíravý a zdrženlivý. Ve chvíli, kdy potká tu „pravou“, bývá ještě panic. Zamilují se do sebe na první pohled. A od téhle chvíle jsou nerozluční.

První dny po seznámení skotačí, mazlí se a vydatně souloží. Vědomí povinností vůči rodině je ale brzy vrací do reality. Zatímco ona očekává potomstvo, on začíná budovat společný domov. Hloubí, sbírá materiál, staví. Než se narodí děti, je vše připraveno. O výchovu se pak v souladu s moderními ideály dělí rovným dílem. A když děti odrostou, vztah přetrvává. Občas do něj sice vstoupí někdo třetí, ale aférky bývají krátké a neškodné. Rodina drží pevně. On a ona spolu žijí až do smrti.

Není těžké pochopit, proč se hrdina tohoto příběhu stal v posledních dvou dekádách oblíbeným objektem zkoumání biologů a sociálních vědců. Hraboš prérijní, malá myška, která si hrabe tunely v travnatých pláních amerického středozápadu, má unikátní zálibu v rodinném životě. Jen zhruba tři procenta všech savců vychovávají své mladé v páru. Mezi hlodavci je skóre ještě horší, většina jich vyznává volnou lásku bez závazků. Nezvykle věrný druh hraboše, jehož 90 procent exemplářů setrvává po celý život s jedním partnerem, tak skýtá vzácnou možnost studia biologických předpokladů pevných partnerských vztahů.

Tajemství monogamie patří k jednomu z populárních vědeckých témat posledních let. Emoce,…

neviditelni_priloha
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

neviditelni_priloha
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte