Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Proč brát referenda vážně

Co asi za pár dní dostane Sebastian Frankerberger ke svým devětadvacátým narozeninám? Popelník plný nedopalků, několik kartonů cigaret a sadu zapalovačů. A to ještě v tom lepším případě. V tom horším třeba pár facek nebo kopanec do zadnice.

Sebastian Frankenberger je v zásadě neznámý bavorský politik z Ekologické demokratické strany, který letos nejen že prosadil referendum proti kouření v hospodách, ale přesvědčil lidi, aby v referendum opravdu proti kouření hlasovali. To znamená, že Bavorsko má v současnosti nejpřísnější protikuřácký zákon ze všech ostatních spolkových zemí. Ostatně na tom by nebylo nic špatného a v zásadě to ukazuje, že lidé mají v demokratické společnosti možnost si svou myšlenku prosadit. A koneckonců proti oficiálnímu výsledku referenda, kdy 61 procent zúčastněných (svůj hlas odevzdalo 37 procent oprávněných voličů) hlasovalo pro zákaz kouření, se také nedá nic namítat.

Jenže kde byli zastánci cigaretového dýmu? Máme na mysli přesně ty, kteří dnes Sebastianu Falkenbergerovi vyhrožují, posílají mu vulgární vzkazy, vylepují jeho fotografii na sloupech s nepěknými vzkazy a vyhazují ho z hospod. Proti rozhodnutí v referendu se vzedmula vlna nevole a podle její síly to vypadá, že pro kouření jsou snad všichni obyvatelé Bavorska. Ať už jsme sami proti kouření nebo ne, na kuřáckém příkladu od našich sousedů je vidět, jak lidé, kteří žijí v demokracii už 65 let s ní prostě neumí zacházet. Stačilo, kdyby se nevykašlali na účast v referendu, vhodili lístek do urny, dnes by mohli vesele kouřit dál a nemuseli by se unavovat třeba vylepováním plakátů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].