Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Poznej svého souseda

Právě o Velikonocích si německá společnost ukazuje všechny své tváře. Německou lásku k cestování, pohybu a automobilismu dokazují hlášení dopravních zpravodajů, kteří už vůbec neříkají, že je někde zácpa, protože to všichni před svátky prostě předpokládají. V rozhlase tedy hlásí už jen počet kilometrů, podle toho jak dlouhá je na konkrétním dálničním uzlu kolona.

Svou angažovanost pro lepší svět Němci ukazují během takzvaných velikonočních pochodů za mír. Už přesně padesát let se v západním Německu, a v posledních letech také v jeho východní části, konají klidné demonstrace původně proti atomovým zbraním a v současné době třeba na podporu Tibetu. Letos lidé vyšli do ulic v sedmdesáti německých městech a vyslovili se pro stažení německých jednotek z Afghánistánu. Němci jsou totiž mistři světa nejen ve volání po míru, ale také v charitativních sbírkách a dobrovolné činnosti. Ne že by posílali potřebným lidem nejvíc peněz, ale v německé společnosti patří prostě k dobrému bontonu pravidelně buď přispívat na charitu finančně, nebo ve svém volném čase alespoň občas pomoci nějaké neziskové organizaci.

Feministickou náladu, která od roku 1968, kdy Němky spálily své podprsenky, silně prostupuje německou společností, mimochodem podtrhuje fakt, že náš velikonoční zvyk šlehání žen je pravidelně v německých médiích označován jako nejabsurdnější obyčej vůbec.

Německou společnost vystihuje také slovíčko „gemütlich“, které se sice ve slovníku překládá jako útulný, pohodlný nebo příjemný, ve skutečnosti toto slovo vyjadřuje nejen všechny tyto tři adjektivy dohromady, ale daleko víc. Je to odpolední káva s kouskem domácího koláče v rodinném kruhu, velikonoční výlet na kole po okolí nebo svíčky na stole u snídaně, která trvá skoro celé dopoledne. A navíc Němci o Velikonocích opět dokazují, že jsou o krok napřed. Zatímco my vyháníme zimu až na konci dubna na čarodějnice, Němci s ní skoncovali už teď. Velikonoční ohně, vyhánějící zimu, totiž po celé zemi vzplály už tuto sobotu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].