0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Sousedé5. 7. 20103 minuty

Oktoberfest naposledy (s cigaretou)

Vedle slovíček, pretérita a určitých a neurčitých členů se studenti v hodinách němčiny museli vždy učit nazpaměť i jednotlivé spolkové země Německa, jejich hlavní města i počet obyvatel. Zatímco to doteď školákům pouze znechutilo jazyk našich sousedů, dnes se to konečně hodí – a to především kuřákům. V německých restauracích už se sice nesmí kouřit několik let, v jednotlivých spolkových zemích však pravidla vypadají různě a nevypadá to, že by se je podařilo v nejbližší době sjednotit. Právě naopak.

Bavorští majitelé hospod na začátku proti zákazu kouření bojovali s největší vervou a začali hned vymýšlet, jak by nový zákon obešli. Stačí nalepit na dveře ceduli „soukromý klub“ a od každého návštěvníka nechat podepsat, že je členem. Šmahem není hospoda veřejné místo, kde je kouření zakázáno, ale privátní večírek, kde si každý může dělat, co chce. Ale právě v Bavorsku (Mnichov) se tuto neděli obyvatelé v referendu rozhodli vyslovit pro nejpřísnější zákaz kouření v celém Německu. Od srpna už se nebude smět kouřit ani v oddělených místnostech, malých lokálech nebo v pivních stanech. Letos si tedy návštěvníci Oktoberfestu budou smět zapálit svou cigaretu naposledy.

Reklama

Jiným spolkovým zemím jako například Severnímu Porýní-Vestfálsku (Düsseldorf) se bavorské rozhodnutí líbí a Strana zelených, která zrovna formuje vládu se sociálními demokraty, už oznámila, že by si podobný zákaz přála také. Narozdíl od toho ale politici z Dolního Saska (Hannover) nevidí důvod, proč by měli cokoliv měnit, tamní hospody tedy smí mít dvě rozdělené místnosti pro kuřáky a nekuřáky, a podobně se vyjádřily vlády Brém (Brémy), Šlesvicka-Holštýnska (Kiel) a Hesenska (Wiesbaden). Ale ani tam nejdou pravidla jednotná, rozdíly jsou například v tom, jestli se smí kouřit ve festivalových stanech nebo ne.

Jenže se zákazem kouření se spolková vláda (v Berlíně zákon opět změnila vláda CDU a FDP hned v prvních měsících svého vládnutí) i jednotlivé země potýkají stále dokola. Právě bavorský parlament odsouhlasil nejpřísnější zákaz kouření už před dvěma lety, ten však o rok později mnichovská vláda smetla ze stolu, teď ale přišlo zmiňované občanské referendum. Je tedy vidět, že lidé jednoznačně chtějí zákaz, zatímco politika se stále nemůže vymanit ze spárů lobbistů gastronomie i výrobců cigaret. Podle průzkumů i Češi chtějí zakázat kouření na veřejnosti a v restauracích, ale mají prostě tu smůlu, že české politiky mají zatím bezpečně pod kontrolou lobbisté.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].