Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

NERV se plete

Místo matematiky a ekonomie potřebujeme povinný jazyk

Mezi doporučení NERVu pro zlepšení v oblasti vzdělávání patří, že by prvním cizím jazykem měla být v Česku angličtina. S tím musíme samozřejmě plně souhlasit. Jenže NERV dále říká, že ostatní cizí jazyky jako němčina a francouzština jsou ve srovnání mezi sebou na stejné úrovni důležitosti a navíc že daleko důležitější než druhý cizí jazyk je pro mladé lidi počítačová gramotnost a ekonomické vzdělání. V tom se ale členové Národní ekonomické rady vlády zásadně mýlí.

NERV se odvolává na statistiky OECD za posledních devět let, že patnáctiletí školáci jsou stále hloupější. Ekonomové z toho vyvodili, že je potřeba změnit metody učení a soustředit se na znalosti matematiky a ekonomicko-finanční gramotnosti.

Koordinátor NERVu pro konkurenceschopnost Michal Mejstřík k tomu řekl, že velkým problémem je, že někdo vůbec neví, jak se dneska zakládá živnost. Dovoluji si oponovat, že tato informace nepatří k nejdůležitějším a pokud má někdo schopnosti vyhledávat si informace a samostatně je zpracovávat, asi pro něj nebude velký problém si během několika dnů zjistit, co musí pro založení své nové firmy udělat. A pokud toho schopný není, tak asi nebude ani dobrým podnikatelem.

Jenže daleko pravděpodobnější, než že někdo založí vlastní firmu, je, že bude zaměstnán v jedné ze čtyř tisíc německých firem nebo jejich dceřinných společností, které v Česku jsou. A i kdyby měl vlastní firmu, bude s největší pravděpodobností obchodovat právě s německy mluvícími zeměmi nebo tam minimálně jezdit na veletrhy.

Ekonomové z NERVu se pravděpodobně ani nepodívali na mapu, protože jinak by význam němčiny pro náš region nemohli nevidět. Kde třeba NERV vzal francouzštinu a posadil ji na úroveň němčiny, také není jasné, protože nejvíce obchodních kontaktů máme vedle německy mluvících zemí se zeměmi, kde se domluvíme rusky.

Francouzština má velmi praktické využití především v institucích Evropské unie, jinde než na dovolené však s tímto jazykem ale jen těžko prorazíte. I podle plánů Evropské unie bychom se všichni měli naučit mezinárodní komunikační jazyk a k tomu jazyk svého souseda. A my dokonce máme to štěstí, nejen že německy mluví hned dva naši sousedé, ale navíc je němčina náhodou i jazyk nejsilnější a nejdůležitější evropské ekonomiky.

NERV zároveň volá po zlepšení způsobu vzdělávání, jenže to jde ztěžka a pomalu, stojí to hodně peněz a navíc kde vzít schopné mladé pedagogy, kteří nejsou zatížení českým systémem memorování a slepým opakováním po učitelích?

Nejlepší je posílat žáky a studenty na zkušenou do zahraničí. Nejen že si osvojí bez problémů cizí jazyk, ale automaticky přijmou i jiný způsob komunikace. Zaveďme tedy místo více hodin matematiky a ekonomie raději povinný druhý cizí jazyk (ať už je jakýkoliv) a k tomu povinné pobyty v zahraničí. A českou pokladnu to navíc ani nebude nic stát.

PS: Mimochodem, jak bude vypadat budoucnost, jsem o víkendu zažila v letadle z Prahy do Düsseldorfu, kde letuška pozdravila hosty: „Meine Damen und Herren, ich begrüsse Sie auf dem Lufthansa-Regional Flug.“ A to vše v angličtině a němčině. (I když je to název firmy, hezky se to poslouchá.)  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].