Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

Němečtí politici chrání lidi před internetem

„Mám rád řeč těl a v kapse lubrikační gel, tak mi namaž perutě a já do nebe vemu tě.“ Verše z písně Anděl od zpěváka Xindla X si třeba v Severním Porýní-Vestfálsku neposlechnete. Minimálně ne na serveru Youtube. Lidé, ochránci svobodného přístupu k informacím, ale i někteří němečtí politici (především zelení a sociální demokraté) se samozřejmě proti omezení bouří, i přesto tamní politici v chystají další zpřísnění „internetové cenzury“. Tentokrát se to týká sociálních sítí a na rozdíl od jiným podobných zákonů to má teď opravdu smysl.

Německým politikům se nelíbí, že při přihlášení na sociální sítě jejich provozovatelé automaticky nabízí slabé bezpečnostní nastavení účtu a zároveň kritizují, že změny probíhají bez vědomí majitele účtu. Reagují tím například na nejnovější kroky Facebooku, který začal scanovat obličeje. Když někdo přidá do svého alba fotografii, tak automaticky projede scanem a systém přiřadí jména. Jenže Němci teď pracují na tom, aby každý takový krok museli uživatelé na svém účtu odsouhlasit. První přihlášení by také mělo být spojeno s nejpřísnějším možným nastavením, uvolnit pravidla by měl až uživatel sám.

I když není zatím jasné, jak se k návrhům postaví němečtí poslanci a s vědomím, že zatím poslední zákon pro omezení přístupu k dětské pornografii nebo násilí po dvou letech vládní koalice před dvěma měsíci nakonec stejně stáhla, má pozorovatel pocit, že němečtí politici - podle smyslu své existence - opravdu reagují na dění ve společnosti místo pouze na dění ve vlastních řadách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].