Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

Každodenní mejdan

Přejeme Vám hezký večírek! Když jednomu mému známému jeho němečtí kolegové takto přáli hezký mejdan každý den, když šel po práci zdrchaný domů a byl tak maximálně schopný posadit se k televizi, trochu jim začal závidět. Že jsou Němci v práci efektivnější než Češi se ví už dlouho, ale že po dlouhém pracovním dnu mají ještě sílu na mejdan, to už je opravdu nad lidské síly, stěžoval si kamarád. Je v Severním Porýní-Vestfálsku pracovně ani ne měsíc, tak se nechtěl přes svými novými kolegy shodit, že jako oni každý den nechodí pařit. Když si teď o víkendu stěžoval svým kamarádům v Praze, dozvěděl se, že přání „Schönen Feierabend!“ nemá nic společného s oslavou (feiern = oslavovat), ale s přáním příjemného konce pracovní doby.

I když je pravda, že Němci konec pracovní doby často opravdu oslavují. V poslední době v Německu rozmohly opravdové „popracovní mejdany“, které začínají už od pěti šesti hodin. Potkáte tam v kvádru právníka nebo manažerku a vedle nich třeba asistentku, která zrovna odběhla od kopírky. Zatímco na českých webech najdeme pod pojmem after work pouze prodejnu campingového nábytku a nářadí na zahradu, německé weby se hemží různými nabídkami na odreagování se po práci.

Němci svůj volný čas celkově slaví pompézněji než my, každé pondělí tak moderátoři v soukromých rádiích s velkou dávkou sentimentu celý den řeší, jaký byl víkend a už od středy se posluchačů ptají, co plánují na nadcházející sobotu a neděli.

Česká pracovní morálka je v tomto ohledu pohodlnější, protože pracovní dobu si soukromým hovorem nebo kafíčkem s kolegy zpříjemňujeme, kdykoliv se nám zachce. I když je podle evropských žebříčků naše pracovní efektivita daleko nižší než ta německá, alespoň se nemusíme celý den nebo dokonce celý týden trápit a netrpělivě čekat na povyražení. Navrhuji tedy, aby se české slovní spojení „pracovní den“ překládalo do němčiny jako Feierarbeitstag.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].