Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Hudební znásilnění

Ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu se točí pravidelně jen několik málo německých písniček a rozhodně díky za ně. Nicméně jejich výběr není vždy úplně vhodný. Z poslechu rádia je jasné, že hudební produkce rozhlasu má svou nejoblíbenější německou skladbu, a tou je píseň Jeanny od rakouského zpěváka Johanna Hölzla, kterého známe pod uměleckým jménem Falco.

Jenže vsadím se, že kdyby text byl v češtině, rozhlas by si nikdy nedovolil skladbu zařadit do vysílání, natož pustit do éteru v den, kdy se našlo tělo od října hledané Aničky v pražské Tróji. Skladba Jeanny patří totiž k Falcovým nejvíce kontroverzním písním, protože popisuje průběh znásilnění a vraždy mladé dívky. Minulý týden to tak skoro vypadalo, že píseň je nechutné rozšíření zpravodajství o tom, jak policisté našli tělo Aničky a zatkli jejího údajného vraha.

Falco byl určitě fenomenální muzikant, který předběhl dobu a bez kterého by vídeňská hudební scéna byla nemyslitelná.  Jako první německy zpívající umělec prorazil na amerických hitparádách, což se s němčinou podařilo pak už jen málokomu. Nicméně „první bílý rapper“ má mnoho dalších příjemných skladeb, které by v den plným zpráv o hrůzném činu vysílání Českého rozhlasu slušely určitě víc než popis podobné vraždy. Doporučuji třeba: Out of the Dark,Rock Me Amadeus,Emotional,Egoist nebo Wiener Blut.

A pro ty, kdo neumí německy, nabízíme anglický překlad textu písně Jeanny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].