Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

Anti-Atom

Toto pondělí v Praze poprvé pršelo, tedy měřeno od havárie v japonské Fukušimě. Elektronickým prostorem tak hned začaly létat poplašné zprávy, že lidi nemají chodit ven, protože na ně s dešťovými kapkami padá radioaktivita.

Jestli nebezpečí opravdu hrozí nebo ne, musí posoudit odborníci – a ani ti pravděpodobně nebudou zajedno – nicméně tak i tak se jedná o přehnanou reakci. Než se unést hysterií, bylo by asi efektivnější volit třeba ty politické strany, které jsou proti jádru, nebo se při volbě dodavatele energie nedívat jen na cenu ale i na to, jestli firma bere proud z jaderných či alternativních zdrojů.

Jestliže tedy vůbec v Česku existují skeptici, tak ať nestraší lidi, ale požadují seriózní práci od svých politiků. Premiér Petr Nečas tak už pár dní po katastrofě prohlásil, že v Temelíně je všechno v naprostém pořádku a nic se nemůže stát. To třeba německá vláda nejen že zastavila nejstarší elektrárny, ale zároveň nastartovala tříměsíční testování těch zbylých provozů. A Němci navíc přiznávají, že během tak krátké doby nelze nic bezpečně otestovat, pouze vypracovat podmínky.

Esemeskové upozorňování na nebezpečí „radioaktivního“ deště je podobně populistické jako výkřiky českých dodavatelů o tom, že zavření jaderných elektráren v Německu u nás výrazně zdraží energii. Je to ale čistě jen pokus vytáhnout z kapes lidí další peníze.

O uzavření těchto konkrétních elektráren totiž rozhodla už před jedenácti lety tehdejší vládní koalice sociálních demokratů a Zelených v rámci jejich plánu odstoupit od jádra úplně. Mimochodem uzavření prvních tří elektráren bylo původně plánováno právě na letošek, další měly přijít na řadu příští rok. Současná vládní koalice kancléřky Angely Merkelové akorát o pár let posunula termíny. Je zajímavé, že když tehdejší německá vláda tento plán oznámila, žádné zdražování v Česku nehrozilo. A naopak na Němcích teď ještě vyděláme, protože teď od nás berou dvojnásobné množství elektřiny než dřív.

Ostatně Němci byli vždy skeptičtí, upozorňovali na skleníkový efekt, vymírání lesa, BSE hlasitěji než ostatní a v otázkách ekologie vždy hráli první ligu. Němci měli vždycky strach z jiných, ze sebe, ale především o sebe. Naši sousedé teď místo posílání varovných e-mailů budou posílat Zelené do regionálních vlád, začnou houfně odhlašovat svého dosavadního dodavatele energie a přejdou k bezjadernému zdroji. Daleko zajímavější ale bude, co teď bude dělat německá politika. Jedno z posledních témat vůbec, které politické strany od sebe výrazně rozdělovalo, byl právě pozitivní nebo negativní postoj k jádru.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].