0:00
0:00
Sociální sítě6. 6. 20143 minuty

Svobodu bradavkám?

Uživatelé sociálních sítí bojují za rovnost mužského a ženského těla

Na konci května prolétla zahraničním i českým bulvárem zpráva o dceři herce Bruce Willise Scout, která se po ulicích New Yorku procházela polonahá. Šlo o víc než jen o pokus dostat se na titulní stránky. Svoje fotky Scout Willisová vyvěsila na Twitteru s hashtagem #FreeTheNipple, tedy svobodu bradavkám - a protestovala tak proti cenzuře ženských prsou na Instagramu.

Willisová není zdaleka první, která na dvojí metr ve vnímání mužských a ženských bradavek upozorňuje. Režisérka Lina Esco loni natočila film Free the Nipple, který se zabývá svobodou žen chodit „nahoře bez“ ve Spojených státech.

blogu na webu Huffington Post popisuje důvody, proč se za svobodu bradavek rozhodla bojovat - zatímco v New Yorku je chodit bez svrchního oblečení legální pro muže i ženy, v 37 státech USA za to hrozí ženám zatčení (a v pěti z nich i za kojení na veřejnosti). Kritizuje rovněž propastný rozdíl v hodnocení přípustnosti nahoty a násilí v amerických televizích a filmech.

↓ INZERCE

Na sociálních sítích se následně rozběhla kampaň požadující nápravu této nerovnosti v amerických ulicích i na Instagramu a Facebooku; Scout Willisová se stala jen její pozdější, byť výraznou součástí. V přestřelkách diskutujících padlo mnoho podnětných připomínek - například že spojení „ukázala prsa“, které mimochodem používá i odkazovaný článek na iDnes.cz, navozuje poněkud sexistický dojem, že žena chce něco „ukazovat“. Snaha internetových aktivistů a aktivistek je nicméně v určitých ohledech problematická.

Jedním z hlavních argumentů pro svobodu bradavek je, že prsa jsou v zásadě neutrální, nesexuální orgán, a že tedy není důvod je zakrývat kvůli ochraně morálky; jde prý jen o společenský konzervatismus a předsudky. Když se však podíváme na obrázky, které se pod hashtagem #FreeTheNipple zobrazují na Twitteru (pozor: Twitter necenzuruje), uvidíme z drtivé většiny prsa mladých atraktivních žen, případně rovnou celebrit jako Rihanna nebo Halle Berry. Když přitom na paradox, že se za desexualizaci bradavek bojuje značně sexuálními fotkami, kdosi v jedné debatě upozornil, bylo mu vyčteno, že on je přesně tím problémem.

Proti hlavnímu cíli #FreeTheNipple, tedy stejnému právnímu přístupu k mužské a ženské horní polovině těla, není z hlediska rovnosti asi možné nic namítat. Vedlejšího záměru, tedy desexualizace ženských prsou, je však už z principu nemožné dosáhnout. Prsa totiž nejsou sexuálně atraktivní jen z důvodů kulturních a sociálních, ale především biologických.

Přesné důvody nejsou dosud známé, ale podle amerického profesora Larryho Younga jde o oxytocin. Tento „hormon lásky“ se ženám uvolňuje při kojení a s dítětem vytváří chemické pouto - a podle Younga se děje totéž i při stimulaci prsou mužem. Zjednodušeně řečeno se tedy muži chtějí dotýkat prsou, protože se pak stávají více žádoucími. S tím ani twitterový hashtag patrně nic nenadělá.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].