Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Sociální sítě

Jak se svět stal Charliem

Kde se vzalo vyjádření solidarity Je suis Charlie, které zaplavilo internet?

Je suis Charlie
Je suis Charlie • Autor: Joachim Roncin

Nejvýraznějším vyjádřením solidarity s obětmi útoku na pařížskou redakci magazínu Charlie Hebdo je heslo Je suis Charlie. Jednoduchá fráze se brzy začala objevovat jako hashtag na Twitteru, v profilových fotografiích uživatelů Facebooku i všude jinde po internetu i mimo něj. 


Slogan i s grafikou je dílem art directora francouzské mutace britského časopisu Stylist Joachima Roncina. Publikoval ho na Twitteru ve středu ve 12:52, asi hodinu a půl po útoku samotném. Podle pozdějšího tweetu „obrázek vytvořil, protože neměl slov“. Vyšel přitom z vizuálního stylu Charlie Hebdo.

Grafiku o pár desítek minut později převzala i francouzská facebooková stránka Podpora Charlie Hebdo, dnes s více než 700 tisíci fanoušky. Ve hashtagové formě #JeSuisCharlie uživatelé Twitteru použili během prvních tří dnů slogan více než pětmilionkrát, večer po útoku dokonce 6000krát za minutu. (Přeskočil tak třeba #IceBucketChallenge s 4,2 miliony tweetů; oproti #vote5sos, tedy 78milionkrát použitému hlasovacímu hashtagu pro video kapely 5 Seconds of Summer na loňských cenách MTV, však zůstává výrazně pozadu.)

Je suis Charlie se objevilo v reakcích jiných kreslířů (mimo jiné na obálce nového Respektu), samotný web časopisu Charlie Hebdo zveřejnil nápis v několika jazycích pro tisk. Slogan použili i účastníci památečních shromáždění, která se konala na mnoha místech světa, mimo jiné před francouzským velvyslanectvím v Praze.

A v neposlední řadě svádí Je suis Charlie uživatele sociálních sítí k více či méně nekorektního humoru - ostatně právě v duchu časopisu Charlie Hebdo.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte