Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

S Ivanou Königsmarkovou o porodech

Na vaše dotazy k tématu těhotenství, přípravy na porod, mateřství a rodičovství, ale i problematiky porodnictví odpovídala Ivana Königsmarková, soukromá porodní asistentka.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ivana Königsmarková

Ivana Königsmarková (1953) absolvovala nadstavbové studium na KSZŠ v Praze, obor porodní asistentka (dříve ženská sestra) a v roce 1974 nastoupila na II.Gynekologicko-porodnickou kliniku VFN v Praze. Po dobu 20 let pracovala převážně na porodnických odděleních. V roce 1992 odjela na dvouměsíční studijní pobyt do Dánska. Po návratu pracovala v soukromé gynekologické ordinaci a zároveň jako registrovaná soukromá porodní asistentka. Podílela se na přípravě a realizaci Centra aktivního porodu ve FN Bulovka v Praze. V současné době pracuje opět jako soukromá porodní asistentka. Během své profesionální praxe se zúčastnila množství seminářů a kurzů pro porodní asistentky a mezinárodních konferencí doma i v zahraničí, od založení České asociace porodních asistentek (ČAPA) v roce 1992 jako sekce ČASu je její členkou a od roku 1997 vykonává funkci předsedkyně.

Související článek Martina Kontry - Zbytečný stres.

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:17Miroslav SadílekVaše názory mne přesvědědčují, že jste představitelkou těch méně kvalifikovaných, kteří by prostřednictvím medií chtěly získat větší vliv než ho mají ti s větší kvalifikací (lékaři). Přesvědčíte mne o opaku, nebo souhlasíte?11:04Ivana KönigsmarkováProblém tkví v tom, že oba lékař i porodní asistentka se starají o ženu, avšak každý trochu z jiné strany. Zatímco úlohou porodní asistentky je podpořit, co je normální, poradit a rozpoznat případná rizika, lékař je vzděláván k tomu, aby léčil, tedy staral se o nemocné. Péče by vždy měla být poskytována na nejnižší možné úrovni a při tom tak, aby byla bezpečná. To znamená, že lékař by neměl dělat práci porodní asistentky, porodní asistentka uklízečky, … Pokud to tak není, je péče příliš drahá a mnohdy i škodlivá.:42Miroslav SadílekMá osobní, ale ojedinělá zkušenost je taková, že někdy je důležitější vybavení porodnice(např. inkubátory) než její personál. Jaký je Váš názor?11:05Ivana KönigsmarkováBez špičkového technického vybavení se bohužel někdy ani v porodnictví neobejdeme. Ale ani nejlepší technika není nic platná, pokud k ní nejsou ti správní lidé.:04Edita MalíkováDobrý den paní Konigsmarková,zajímalo by mě, čím si vysvětlujete, že u nás ještě nefungují porodní domy jako v jiných zemích EU a proč matkám není stejně tak nabízen ambulantní porod? Moje sestra žije v Německu a její gynekolog jí v těhotenství dal možnost volby: klasická porodnice (s možností porodit do vody - tuto nabídku nakonec využila), ambulantní porod, porod v porodním domě (kterých je hned v Bavorsku několik). Doma rodit nechtěla. Na otázku, co by jí z toho doporučoval se jí dostalo odpovědi v tom smyslu, že to přeci záleží jen a jen na ní a doporučil jí, aby se poradila se svou osobní porodní asistentkou. Do ruky dostala seznam akreditovaných porodních asistentek z okolí, asistentka se jí věnovala před, během i po porodu, což hradila zdravotní pojišťovna. Jak je možné, že kvalifikované vysokoškolsky vzdělané porodní asistentky v ČR nemají stejné postavení jako porodní asistentky jinde v EU?
Děkuji Vám za odpovědi.11:05Ivana KönigsmarkováPřesně to, co popisujete, chce dosáhnout petice a s ní spojené aktivity mé, mých kolegyň a Hnutí za aktivní mateřství. Bohužel ani ministerstvo, ani odborná společnost se s námi doposud o tom nechtěly bavit. Mnohem jednodušší je zúžit celou problematiku na porod doma a odsoudit to.:39G. KrausováDobrý den,
Vlastimil Marek tvrdí, že za většinou agresivního chování je trauma, které zažívá novorozeně při nešetrně vedeném porodu. Jaký je Váš názor?11:06Ivana KönigsmarkováTo, co tvrdí Vlastimil Marek dokazují četné studie psychologů.:19JaraDobrý den!Nevím proč se z těhotenství stává"NEMOC"?To,že zdejší lidé jsou jak handry ze spůsobu života,nám akorát příroda vrací.Zvíře které nemá podmínky pro obstojnou výchovu,taky potomky samo usmrtí nebo zajdou sami.To,že je téměř zruš.tělesnáaktivita,muži se stahují slipy a strava je plná tuku a jiných"dobrot",není asi to pravé.Zajímavé je,že tam kde je bída,se děti rodí jako na pásu.Dále-dcera je vdaná v Holandsku a tam v pohodě rodí doma!Má 2.syny a vše bylo perfektně připraveno a bez potíží provedeno!Tady mě to příjde jen jako boj o kšeft a klienta-jak hokynáři.Pěstujeme si nedochůdčata z inkubátorů plná alergií a chceme pak mít zdravé potomky.????11:06Ivana KönigsmarkováNapište svůj postřeh ministerstvu a odborné společnosti.:17D. AdlerDíval jsem se v týdnu na diskusní pořad, kterého jste byla účastnicí, věnoval se porodům doma. Zarazila mě jedna věc a tou je, jak moc despktu bylo ze všech stran v tom studiu vidět. Připadlo mi, že „přírodní“ slečna vedle Vás vlevo, nenáviděla lékaře, což je s podivem, když uvážíme, že nízká novorozenecká úmrtnost i zdraví a dlouhověkost lidí obecně jsou z valné míry zásluhou moderní medicíny.. ale stejně tak od lékařů ve studiu jsem cítil jakousi arogantní nadřazenost, která mě iritovala.
K otázce: Mýlím se moc, když řeknu, že to vůbec není otázka „Kde“, ale že debata a snaha o změnu se vede o „Jak“? Protože moje matka rodila nahá na sále s nohama na roznožce, kolem chodili medici a ona na tom sále čekala ve stoje hodinu… Moje žena bude rodit v prosinci a věříme, že dnes to bude zcela jiné, přesto, že hodláme rodit v porodnici. Kéž by se lidský a ohleduplný porod stal normou a ne aby to stále byl „lékařský úkon“ a děti a matky „subjekty“. Pěkný den.11:07Ivana KönigsmarkováMáte naprostou pravdu. Není až tak důležité kde, ale jak. O tom taky měl být pořad „Máte slovo“, jak se můžete dočíst v jeho anotaci. Bohužel to paní moderátorka nezvládla a zůstalo jen u velmi kontroverzního tématu porodu doma. Přírodní slečna není a priori odpůrkyní lékařů, ale byla pod velkým tlakem.
Mimoto nízká novorozenecká úmrtnost a dlouhověkost mají ve své podstatě převážně prozaičtější příčiny než jen medicínu. Třeba životní úroveň. Dříve ženy nebyly nijak sledované v těhotenství, tím se dá lecčemu předejít, s mnohým pracovat, nebo nasměrovat porod do patřičného zařízení. Neuměli jsme pořádně císařský řez, neměli jsme antibiotika, neznali jsme transfuzi, nevěděli jsme, co je sterilita. V porovnání se světem je pak třeba říci, že mnozí ti, kteří v zahraničí zvyšují novorozeneckou úmrtnost, se u nás ani nesmí narodit, protože dotlačíme ženu k potratu v době, kdy už je v polovině těhotenství a někdy i za ní. Ale to je otázka etická, o které bude taky třeba diskutovat.:04DanV jakém stavu je žaloba za lživé údaje a pomluvy, které o domácích porodech a porodních asistentkách řekli v pořadu ČT „Máte slovo“ přizvaní lékaři ? Nenechali vás skoro promluvit, ale zcela jste je s těmi maminkami vyvedli z míry, když viděli, že operujete nejen emocemi, ale také jasnými čísly a  moderními vědeckými poznatky. Děkuji za Vaši odvahu !11:07Ivana KönigsmarkováDěkuji za podporu. V současné době připravujeme s právním zástupcem podklady.:03KateřinaMám za dva měsíce rodit. Obešla jsem všechny porodnice v okolí, ale nikde jsem nenašla žádnou vstřícnost. Rodiček mají dost, takže moje pocity a přání ohledně porodu je vůbec nezajímají. Mám prý jít jinam. Porodní plán je nezajímá. Mám se s nimi během porodu hádat, vzít s sebou na sál právníka, nebo raději rodit doma ?11:08Ivana KönigsmarkováNa porod doma je třeba se dobře připravit se zkušenou porodní asistentkou. To není pro každého. Zkuste ještě jinou porodnici, třeba dál. Hádat se nemusíte. Pokuste se věnovat jen sama sobě, přesvědčte partnera, aby Vám stoprocentně důvěřoval a podpořil Vás. Nejlépe se osvědčuje asertivita, i když to jinak není moje preferovaná komunikační metoda. Já to chci takhle. Než Vám budou něco dělat, vždy se ptejte, je-li všechno v pořádku. Pokud ano, pak není důvod k nijakým zásahům. Přeji hodně zdaru. V konečném důsledku je to vždycky o lidech. I ve vstřícné porodnici můžete narazit na někoho, s kým to bude problém a v konzervativní na anděla.:25Ludmila Dolezalova1) Take vidite jako pozitivni, ze se tak dnes casto pise o tom, ktera z nasich hvezd je tehotna?
2)A vidite jako prinosny i nejen pozitivni vliv hvezd, ale i dam, ktere se jen tak rozhodly vse podridit diteti nebo i podnikat a pritom drzet na prsu dite ?
3) Neni to lepsi nez byvalo? Dnes jsou proste matky „in“. Kudy chodim vidim tehotne. To je bezvadne, ne?
4) Proc jsou „stare“ matky diskriminovany pristupem lekaru, i kdyz je znamo , ze vice deti s Downovym syndromem se rodi matkam pod 35 let? A navic vyzkum na „poli starych matek“ je malo statisticky podlozen, uvadi se promile procent !!
5) Jak stare jsou tyto statistiky, matek nad 35 let , a nemely by se prehodnotit zvlast ted v dobe, kdy „stare matky“ tvori nemale procento rodicek???11:14Ivana Königsmarkováad 1–3) určitě se dnes za mateřství nestydíme a to je velmi pozitivní, na druhou stranu mnoho těch cerebrit se uchyluje k plánovanému císařskému řezu a to zrovna není moc dobrý příklad pro „běžnou“ populaci.ad 4–5) to je téma na celospolečenskou diskuzi. jde o otázku etickou. Hodně velkou roli hraje doba nedávno minulá, kdy jsme neměli šanci se s těmi „jinými“ potkávat a teď s nimi neumíme žít. Nikde ve světě se k této problematice nepřistupuje tak direktivně a striktně jako u nás. To je také částečně důvodem našich „skvělých“ statistik.:53Andrea a Jaroslav ValoviDobrý den,
chtěli bychom Vám poděkovat za vaše aktivity v oblasti prosazování přirozených porodů. Prošlapáváte tak cestu k větší svobodě v českém porodnictví a dodáváte odvahu mnohým nastávajícím rodičům, aby věřili svým pocitům a již v těhotenství a při porodu se snažili chovat tak, jak to považují za dobré pro své dítě. Bylo tomu tak i v našem případě - Vaše kniha byla pro nás velmi inspirující. Před 4 měsíci se nám v klidu našeho domova narodila dcera (za asistence PA a duly) a byl to krásný zážitek. Poněkud komplikovanější byly následné formality. Tím se tedy dostáváme k otázkám:
1) Co dělat v případě, že úředník na matrice odmítne vystavit rodný list doma narozenému dítěti a dožaduje se „lékařského razítka“?
2)Je v nějakém zákoně či vyhlášce zmínka o screeningových vyšetřeních novorozence? Jak „dokázat“ dětskému lékaři, že vyšetření nejsou povinná, když některá odmítáme (např. ultrazvuk ledvin či preventivní vyšetření na šedý zákal)?
3)Zajímalo by nás, kolik dětí ročně se podle Vašeho odhadu narodí doma a jak moc se tento počet v posledních letech zvyšuje.
Přejeme Vám hezký den a hodně sil a vytrvalosti ve Vaší smysluplné práci.11:10Ivana KönigsmarkováPředem děkuji za podporu
Ad 1) matrika by určitě měla vydat potvrzení, tedy kopii zápisu, o tom, že jste nahlásili narození dítěte. No a pak Vám nezbude, než poslat stížnost k vyšší instanci. Problém je v tom, že jste sice jako rodiče mezi povinnými a k hlášení předkládat své osobní doklady, ale matrika může k ověření totožnosti žádat ještě další doklady. Nic neurčuje jaké. Je otázkou, jestli razítko lékaře, který u porodu nebyl je tím pravým dokladem.
Ad 2) žádný zákon neukládá povinnost podrobit se jakýmkoli screeningovým vyšetřením, tedy ani těm, které zmiňujete a můžete je odmítnout.
Ad 3) v loňském roce to bylo asi 300, já sama jsem byla u 50 porodů. V letošním roce jsem byla u 50 porodů během prvního pololetí.:05Václava MitáčkováDobrý den, chci Vám vyjádřit podporu v činnosti, kterou děláte. Dívala jsem se na pořad „Máte slovo“ a bohužel musím kostatovat, že ve Vašem případě se měl spíše jmenovat „Nemáte slovo“. Paní moderátroka nezvládla svoji roli dle mého názoru. Domnívám se, že z Vaší strany bylo PR chybou pátrat po příčinách embolie u porodnicové maminky. To jen na okraj, aneb jak se říká po bitvě je každý generál:-) Teď k otázce, Chci se zeptat jestli je možno shrnout nejdůležitejší podmínky, které musí rodička splňovat pro porod doma.Např. pokud je touha nastávající maminky rodit doma hodně veliká, ale nesplňuje některé podmínky (větší dojezdová vzdálenost do porodnice než 3Omin, obezita jinak bez zdravotních obtíží, multiupara,těhotenství bez komplikací) jaký zaujmete postoj? Děkuji za odpověď a přeji spoustu zdravých a šťastných maminek a miminek11:10Ivana KönigsmarkováDěkuji za podporu. I já vidím některé chyby, kterých jsem se v pořadu dopustila. Bylo to ale dost náročné.
Pokud jde o porod doma, musí být vždy na prvním místě hodnocení zdravotního rizika, které se nestanoví jednou pro vždy, ale probíhá kontinuálně. Vždy jde o individuální hodnocení. Ne každé „normální“ těhotenství může být ukončeno doma, ne každá komplikace v těhotenství je komplikací k porodu. Jestliže probíhá těhotenství normálně a dítě se k porodu „špatně“ postaví, pak doma určitě neporodíme.:00Monika VackováDobrý den, v prvé řadě bych Vám ráda vyjádřila podporu za vše, co děláte. Jsem velmi ráda, že Vás od komunikace s veřejností neodradila ani debata v České televizi minulý týden. POstavit se mediálně vyškolené moderátorce, která nesdílí Vaše názory, chtělo dovahu a je fajn, že ta vám nechybí. Mám možná netradiční otázku. Když opominu snahy zrovnoprávnit vás, porodní asistentky, a přiznat vám všechna práva k vedení fyziologických porodů, jak je i obsahem mj. Petice, myslíte si, že je v naší zemi za koho bojovat? Víte, ženy se kterými mluvím a jejichž příspěvky ohledně porodu čtu, jsou sice často zhnuseny situací v porodnictví, ale berou to tak, že při porodu jde hlavně o to přežít a to i s dítětem. Ostatní je třešničkou na dortu a na hrůzy se zapomene. Že kdo chce, ať si doma porodí, ostatní půjdou cestou vyšlapanou. Tak o co jde? Jak to vnímáte vy? Má váš boj pro rodičky, z Vašeho pohledu, smysl?
P.S.: pro mě smysl má. Mám dceru a cítím jako osobní zodpovědnost ji vychovat ve svobodě a sebedůvěře, v respektu nejen k porodu, nikoliv ale strachu…
Přeji hodně síly!11:11Ivana KönigsmarkováDemokracie se obvykle hodnotí podle toho, jak toleruje minority. Pokud bychom měli hodnotit demokracii v ČR podle situace v porodnictví, pak je o velmi žalostné. Demokracie je o svobodné volbě a i při porodu by na ni měla mít právo každá žena. Teď vůbec nemám na mysli volbu porodu doma, to je jen okrajové téma. Každá žena by měla mít právo na respekt a úctu. Zdravotnictví je SLUŽBA a k jako takové bychom měli přistupovat. Ve své praxi se setkávám s mnoha ženami, které si to přejí. I kdyby šlo o jednu jedinou ženu, má smysl hájit její práva. Ostatně hájím i práva svá a svých kolegyň.
Děkuji za podporu a přeji Vaší dceři, aby už se nemusela starat o to, jestli budou její práva při porodu respektována.:55M. Novotnýjak byste řešila případ, kdy rodička má velký plod, a ASI nebude
schopna porodit dítě přirozenou cestou?11:12Ivana KönigsmarkováJe diskutabilní, co to je „velký“ plod. Z tohoto pohledu by mnohé asiatky musely rodit jen císařským řezem, protože při své konstituci rodí standardně velké děti. Jako i v jiných případech je třeba pečlivého individuálního posouzení. Není ani tak důležité, jak je dítě veliké, ale jak se do porodních cest natočí, a jestli mu dáme na cestu na svět dostatek času a nebudeme ho zbytečně popohánět.:10PetrMuzete pusobit v prazskych porodnicich nebo ne? Slysel jsem, ze pry mate prazske porodnice zakazane pro sve nazory a chovani.11:13Ivana KönigsmarkováIdeální by bylo, kdyby mohla porodní asistentka, tak jak j to běžné v zahraničí, odjet se svojí klientkou do porodnice, tam vést porod a po porodu by mohly společně odjet domů, kde by pokračovala další péče porodní asistentkou. To u nás není možné nikde. Já ale opravdu do některých pražských porodnic „nesmím“, někdy tam ani nechci. „Domácí personál“ se mnohdy tváří tak nepřátelsky, že by mohla moje přítomnost ženě spíše uškodit než pomoci.:40Zuzana JahodováIvano, já Vám chci poděkovat za to, jaký názor máte na vyšetřování VVV - já bych bez Vás jinak prostě „nevěděla“, že „jde“ odmítnout vyšetření… Já nechci nijak zasahovat do příp. těhotenství, myslím že není možné těhotenství přerušit, že toto není správný název věci, a Vy jste mě svými slovy povzbudila!
Aktivita, kterou hlavně v poslední době vyvíjíte, je skvělá, díky za ni. Na změnu totiž „včera bylo pozdě“…11:14Ivana KönigsmarkováDěkuji za podporu pro změnu já. To, co popisujete, je typickou ukázkou, jak u nás mohou ženy činit „informovaný souhlas“ – prostě jim řekneme jen něco. Zde jde především o problém etický, hodný celospolečenské diskuze.:38MartaVážená paní Königsmarková, děkuji Vám za to, že má dcera i díky Vám mohla porodit doma, protože si své požadavky na normální porod, tak jak rodila třebas moje maminka, nemohla v porodnicích prosadit. Děkuji Vám za úžasný zážitek pro celou naši rodinu (byl tam jen tatínek a 2 porodní asistentky), ale celý ten nádherný způsob a možnost být s miminkem hned po jeho narození i pro jeho sourozence a pro mne - babičku, naši rodinu obohatil a řekla bych, že i spojil. DíkyVám za všechno, co pro ženy děláte. Moje maminka porodila doma 4 děti i mně, vážila jsem ve válce 4,5 kila a nikomu se nic nestalo. Mějte se moc hezky a fandím Vám. Babička Marta11:20Ivana KönigsmarkováMilá babičko Marto,
přeji Vám, aby se celá Vaše rodina měla nadále tak prima.
Jen doufám, že takhle budou moci v brzké době přivádět na svět své děti všechny ženy i v porodnicích.:07MartaJeště něco, co jsem zapoměla. Nejsem schopná vůbec o svém porodu v 70. tých letech mluvit. Nejvíc mne mrzí, že to krásné miminko, se kterým jsem tolik chtěla být, jsem nemohla mít u sebe. Mrzí mne i to, že si tohle ženy mé generace vůbec neuvědomovaly. měly jen jednu volbu a to poslechnout. Dneska jsou mladí lidé už jiní a umí se prosadit, tak doufám, že si ženy prosadí, aby jejich miminka byla jen u nich. Marta11:29Ivana KönigsmarkováBohužel neblahé zážitky dnešních babiček jsou často důvodem, proč dnešní matky přistupují k porodu s obavami a často volí různé podpůrné prostředky, které mohou porod i negativně ovlivnit.:18Zuzana JahodováProč je vlastně situace u nás taková, jaká je? Proč sebou ženy při porodu nechají vláčet, nechají se vlastně ponižovat, odnášejí si traumata, která na sobě (dá se říct) nechaly dopustit? Proč je jejich jedinou touhou to „přežít“ a nic víc? Proč i když ta traumata mají, jim to nevadí natoli, aby se bránily?
Nebo z jiného pohledu, proč považují porodní proces za něco tak moc složitého, že to musí mít pod dohledem lékař?
Věřím že se s těmito problémy u žen setkáváte - co si myslíte Vy, proč to tu je?…11:32Ivana KönigsmarkováPři porodu je žena ve velmi složité situaci, buď může rodit, nebo bojovat. Obojí nejde, na to obvykle nemá sílu. A když je po všem, je obvykle ráda, že to má za sebou a chce na všechno zapomenout.:32Arlena KönigDobrý den, jaký máte názor na porod ženy ve věku nad 40 let? Patřím mezi takové maminky a často se setkávám až s neetickým postojem lékařů k této problematice. Porodila jsem normálně bez jakýchkoliv léků a zásahů během pár hodin. Ráda bych ještě jedno dítě měla, ale nedovedu si to vůbec v této zemi představit. Chtěla bych mít těhotenství v klidu a bez zastrašování a porod pokud to půjde pouze s PA.11:35Ivana KönigsmarkováPři posuzování by vždy především měl hrát roli zdravotní stav ženy. Samozřejmě, že vše má své limity, tedy i věk.
Z tohoto pohledu mi ale připadá daleko problematičtější IVF často bez ohledu na zdraví.
Nevím, odkud jste. Pokud je to dostupné, ozvěte se, můžeme si o tom popovídat.:38Tereza Sp.DObry den
drzim vam palce. Situaci v porodnictvi je opravdu nutno zmenit. Rozhovor v televizi byl arogantni. Nejlepe to bylo videt, jak ten doktor se vysmival, zene, ktera mela nazor, ze kojeni je rirozene. To byl üpro mne vrchol.
Znam se osobne s porodnimi asistentkami ve Svycarsku. Znam nekolik zen , ktere porodily mimo instituci a jsou stastne. Zvlastni pro mne bylo, kdyz jsem se od jedne profesionalni a dloukolete porodni asistentky dozvedela, ze u porodu pozna charakter zeny a jeji traumata. Treba sexualni. Verim tomu a je to pro men dukaz, ze takova asistentka se vciti do matky. Na rozdil od arogantniho chovani leckterych lekaru i otresneho chovani treba gynekologu. Jeste jednou : drzim palce.11:39Ivana KönigsmarkováDěkuji za podporu.:23SylvieDají se někde veřejně najít statistiky ohledně plánovaných domácích porodů v České republice? V TV zazněla informace, že je u nich dvojnásobná úmrtnost dětí oproti porodům v nemocnici, mně se ale nedaří žádná potřebná data nalézt. Děkuji11:41Ivana KönigsmarkováBohužel, žádná taková data se v ČR nesledují. Do kategorie porod mimo zdravotnické zařízení jsou zahrnuty jak plánované, tak náhodné, v termínu i před ním.
V současné době připravujeme statistický dotazník pro porody mimo ZZ a doufáme, že to přispěje k lepší informovanosti.:16Eva KrejčováDobrý den, děkuji za to, co děláte, za Vaše povětšinou klidné vystoupení v pořadu Máte slovo, kdy jsem se tak trochu styděla nepříjemný tlak ba arogantní chování kolegů - lékařů, kteří nechtěli slyšet a zapomínali i na celkem elementární slušnost. Volání z jejich strany po větší informovanosti mi připadalo ironií - nevím, jak oni osobně, ale kdo z jejich kolegů informuje pravdivě třeba jen o důsledcích epidurální anestezie (nemyslím komplikace, ale to, jak se porod stane nefyziologickým, protože tělu - mozku chybí signály, ..), atd. Jejich volání po argumentech, když sami žádné neuváděli bylo také a Vaše nechtěli poslouchat - to bylo do nebe volající. Takže díky za Vaši odvahu a práci.
Je možné Vaše snahy ještě nějak podpořit? (Petici jsem podepsala již před několika týdny). Děkuji.11:44Ivana KönigsmarkováDěkuji za podporu.
Bohužel nevím, jestli je výstižné označení kolega-lékař. Připadá mi, že se často staví do role protivníka.
Pro podporu sledujte, prosím, www.normalniporod.cz, informace budou podle potřeby aktualizovány.:08MitáčkováUvádíte 50 porodů za 1.pol u kterých jste asistovala, můžete udaělat takovou malou statistiku? kolikrát bylo nutné jet do porodnice a z jakého důvodu?11:48Ivana KönigsmarkováDo porodnice jsem převezla celkem 5 žen. 2× nepostupující porod, 2× zkalená plodová voda, 1× větší krvácení (k překotnému porodu jsem přijela až když bylo dítě porozeno), mimoto bylo několik žen, které jsem odeslala do porodnice ještě před porodem např. pro stoupající krevní tlak, či nepříznivou polohu dítěte.:35MartinaDobrý den,uvádíte,že jste asistovala letos už u 50 porodů doma,kolikrát bylo potřeba porod dokončit v nemocničním zařízení a z jakého důvodu?
Jinak vám,UNIPA i HAM chci poděkovat za záslužnou práci a popřát štěstí.11:54Ivana KönigsmarkováDěkuji za podporu. Statistika viz předešlá otázka.:28Jana MenšíkováDobrý den Ivano, chci vás pozdravit a poděkovat za veškeré vaše úsilí.11:56Ivana KönigsmarkováDíky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].