0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory12. 5. 20087 minut

Otázky pro Martina Římana

Na vaše dotazy k tématu limitů těžby uhlí, energetické koncepce či živnostenského zákona odpovídal ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Přečtěte si diskusi na téma dění v jeho resortu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Martin Říman

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

(Rozhovor je časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:43Get-UpVážený pane ministře!
Opravdu si myslíte, že systém zelených karet, který chystáte na příští rok, spasí Českou republiky a konečně do naší republiky, která není nafukovcí, naženete dostatek lidí, kteří budou makat? Nebylo by lepší kdyby Vámi podporovaní podnikatelé radši přidali svým českým zaměstnancům, protože jejich životní náklady jsou někde jinde než náklady např. ukrajinských dělňasů žijících na ubytovnách. A co budete dělat až se dostatne ekonomika do recese a Vámi naverbovaní cizinci přijdou o práci ale budou tady pořád přežívat?11:07Martin ŘímanUrčitě nespasí, ale zjednoduší zaměstnávání cizinců z nečlenských zemí EU. Při nezaměstnanosti kolem 5% podniky skutečně pocitují nedostatek pracovních sil. Zelená karta bude vydávána jen na omezenou dobu, dva resp. tři roky.:31Jirka JustDobrý den pane ministře, pro Evropu je dlouhodobě aktuálním tématem diverzifikace energetických zdrojů, zejména ve vztahu k poměrně velké závislosti na ruských uhlovodících. Jakou politiku v tomto směru vede Česká republika? A do jaké míry tomu odpovídají plány na vybudování plynovodu OPAL (napojeného na Nord Stream) a možná trasa plynovodu South Stream přes území ČR do Rakouska?Děkuji za odpovědi.11:07Martin ŘímanZa prvé nepreferujeme masivní výstavbu plynových elektráren, jako např. naši sousedi (Rakousko hodlá postavit plynové el. o výkonu 5000 MW). Za druhé, chceme, aby ČR nebyla závislá pouze na ropovodu Družba, což je do značné míry splněno existencí ropovodu z Ingolstadtum ale snažíme se tuto bezpečnostní pojistku ještě posílit. Na druhé straně je třeba říct, že s dodávkami plynu a ropy z Ruska nebyl za posledních 15 let nikdy žádný větší problém.:23Petr KohoutPane ministře, co bude hlavním úkolem vašeho resortu po dobu našeho předsednictví EU?11:11Martin ŘímanNáš resort zabezpečuje tři rady - energetiku, telekomunikace a konkurenceschopnost, což je nejvice ze všech resortů. V energetice a telekomunikacícj jsou na stole významné aktivity EK - tzv. telekomunikační balíček a klimatický balíček v energetice. To budou zřejmě naše hlavní úkoly. Hodně bude záležet, jak daleko je posune předsednictví Francie v příštím půl roce.:29František VlčekJak moc mohou a zasahují kompetentní lidé ze státních institucí do hospodaření a rozhodování ČEZ?11:13Martin ŘímanStát je zastoupen v dozorčí radě. je to stejný způsob ovlivňování, jako v jakékoliv jiné akciové společnosti - vlastník se většinou nepodílí na exekutivním řízení společnosti, na to má manažery.:06Milan PolaneckýBude mít zavedení Eura na Slovensku nějaký dopad na vzájemné obchodní vztahy?11:15Martin ŘímanNepředpokládám. Už dnes jde drtivá většina našeho exportu do eurových zemích.:18Jiří TejnorMluví se o možném rozšíření Temelína nebo Dukovan, existuje i varianta (úvahy) možné výstavby zcela nové jaderné elektrárny?
Jak se podílíte na jednáních o jaderném úložišti?
V jaké fázi jednání o jaderném úložišti jsou?
Děkuji za odpovědi.11:16Martin ŘímanZ minulosti existují dvě možné lokality, na severní Moravě a ve východních Čechách. Podle mne je to velmi, velmi vzdálená budoucnost. Daleko reálnější je rozšířit Temelín a Dukovany.
Momentálně má správa úložiště za úkol znovu prozkoumat všechny varianty možného umístění včetně vojenských újezdů.:55Ivoš ProcházkaJak budou investiční pobídky pro hi-tech technologie vypadat v praxi? Budou časově či jinak omezeny? Kdo na ně bude moci dosáhnout a za jakých podmínek?11:18Martin ŘímanFirmy budou moci čerpat podporu na nově vytvořená pracovní místa v oborech jako jsou
vývoj software, konstrukční a designerská centra, servis elektronických a optických zařízení, vývoj leteckých zařízení apod. Podmínkou je minimální výše investice 10 mil. Kč, minimální počet nově vytvořených pracovních míst - 20 v případě centra pro vývoj software, expertního a řešitelského centra, techn a 70 v případě high-tech opravárenského centra a centra sdílených služeb a centra zákaznické podpory. Podporu nebudou moci získat firmy v Praze, protože program bude určen především pro regiony s vyšší nezaměstnaností:39Tomáš PeřinaV médiích se začalo dosti intenzivně probírat téma nedostaku absolventů učilišť a odborných škol. Má vaše ministerstvo již nějakou zadanou či hotovou analýzu, jaký to může nebo bude mít dopad na naše hospodářství? Chystáte nějaké účinné řešení?11:20Martin ŘímanNedostatek pracovních sil je momentálně nejvážnější bariérou růstu hospodářství. Řešení je v kombinaci nástrojů jako je liberalizace trhu práce, zpřísnění podmínek pro ty kteří nechtějí pracovat, již zmiňované zelené karty, účinný systém rekvalifikací, podpora vlastních školících středisek firem. Většinu z toho se snažímě postupně realizovat.:23H. StarostováV jednom rozhovoru jste se vyjádřil, že chcete více pravomocí pro své ministerstvo - v čem by to navýšení pravomocí mělo spočívat, jak toho chcete dosáhnout a co od toho očekáváte?11:23Martin ŘímanMně osobně se to netýká - jde o projekt, který může být spuštěn pouze na začátku volebního cyklu. Ale je stále zřejmější, že např. ministerstvo pro místní rozvoj postrádá smysl. Má významné kompetence týkající se podnikání - zejména stavební zákon. Pro svého nástupce připravím projekt transformace MPO na komplexní ministerstvo hospodářství - ber nebo nech být. Očekáván od toho, že hospodářská agenda bude na jednom místě a ne roztříštěná jako dosud.:45Kamil SopkoChystáte tento rok ještě nějaké změny v přístupu k středním a drobným podnikatelům (živnostníkům)? Jsou některé obory, které plánujete podporovat přednostně?11:27Martin ŘímanViz předešlá odpověď - chceme podporovat high-tech obory. 1. 7. vstoupí v platnost nový živnostenský zákon, od příštího roku dále zredukujeme povinné statistické výkaznictví dohromady už o 50% a hlavně pokračujeme v projektu snižení byrokracie o 20% do roku 2010.:09LuckaKdy bude daňové přiznání na A4 jak jste slibovali před volbami a proč v ČR se musí složitě vyřizovat ŽL? Povolení provozovat podnik by mělo být jen v případě že se jedná o profesi kde je nutná kvalifikace. Tato nesmyslná byrokracie v některých vyspělých zemích vůbec není. Také s tím samozřejmě souvisí transparentní systém a nepodporování korupce.11:30Martin ŘímanOd 1.7. bude nový Živnos. zákon, který ruší 126 volných živností a nahrazuje je jedinou - to je myslím to, o čem píšete.
Jednodušší daňové přiznání může být výsledkem nového zákona o dani z příjmů - ten nyní MF chystá. jestli stránka A4 nevím, ale nám se podařilo zredukovat formulář pro živnostníky z 20 A4 na 2. Takže to jde.:02Pavel CarbolDobrý den, v rámci nedostatku určitého typu kvalifikovaných pracovních sil v ČR, který je dnes patrný na trhu práce - technické obory apod. snaží se Vámi řízené ministerstvo o bližší spolupráci s ministerstvem školství? Pavel Carbol11:33Martin ŘímanSnažíme, ale jde to ztuha. Je to kompetence MŠMT. Můj osobní názor je, že systém učilišt v dnešní podobě je přežitý.:47LuckaDobrý den, chci se zeptat proč se u nás staví tak drahé metro? Nedopadne to jako s dálnicemi, které byly dokonce dražší než ve Skandinávii? (http://domaci.ihned.cz/c1–24667890-prazske-metro-pomalu-a-draze). A proč se staví metro pouze v podzemí? V západních zemích je v podzemí pouze centrum a zbytek jezdí venku.11:35Martin ŘímanTAk to je dotaz na pana primátora. Praha si metro projektuje, staví i financuje. Vláda se do toho neplete.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].