Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

On-line rozhovor s blogery Respektu

Jak probíhalo brněnské setkání? V čem je kouzlo blogů?
O čem a jak se nejčastěji diskutuje? A na mnoho
dalších otázek jste se ptali 19.12. od 17:30 účastníků pražského setkání blogerů (např. Ivan Derer) které se konalo v žižkovské Akropoli.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

blog.respekt .cz

Účast nezávazně přislíbili: Kateřina Sidonová,Jan Orna,Honza Vurbs,Martina Břeňová,Angela Rogner.

:28Mother GooseKde se da koupit tady ta maska, co ma ten chlap na fotce? Myslim tu bezubou holohlavou nadheru.17:40blog.respekt .czMam ji tedka tady sebou, mother - prid do Akropole a dam Ti ji.
Ivan Derer:19Radka VýbornáVšimla jsem si, že už se nám Ivan Derer vrátil z Brazílie, můžeme se tedy těšit ne novou knížku? Předešlou otázkou chtěl asi tazatel zjistit, jak asi konečně dosáhnout toho, aby vypadal jako chlap :-)17:43blog.respekt .czAhoj Radko. Mam rozepsany psychedelicky pohadky, ale prave me ty blogy desne zabrzdily. Ale urcite neco bude.:01Miloš TrojanOtázky pro všechny zúčastněné. Co vás dovedlo k tomu, založit si blog? A proč právě pod hlavičkou Respektu?17:58blog.respekt .czJan Orna:Od roku 1989 jsem čtenářem Respektu (původně to byl „Informačního servis“), později jsem začal sledovat i jeho elektronickou podobu. Když se objevila možnost publikovat své vlastní zápisky, zkusil jsem to. Na blozích se mi hodně líbí diskuze – jak na vlastních textech, tak na těch cizích.
Tomáš Hokeš: Chtěl jsem zkusit reagovat aktuálně. Je to úplně jiný způsob psaní, než jsem znal předtím.
Tohle je odpoved pro Milose Trojana
Ivan Derer: Je to zpusob publikace, kterej odpovida mymu videni sveta, svobodna a nicim necenzurovana zalezitost. A je to zadarmo.
Taky je to takova moje vykladni skrin
Kateřina Sidonová: Já si pořád něco píšu a chtěla jsem, aby to někdo četl. Tady dokonce vidím, kolik lidí můj text četlo a ještě mi řeknou svůj názor. Baví mě to.
Angela Rogner: Procvičuji si češtinu. K blogu mě přivedl manžel, který ale teď už nebloguje. :-) Baví mě dát dohromady kratší, konzistentní text na téma, které mě zajímá. Píšu hlavně pro sebe. Když se to někomu líbí, mám samozřejmě radost. A proč právě na Respektu? Respekt jsou noviny, kde se čtenář dozví něco o hlubších
souvislostech. Přítom jsou články čtivé. Řečeno jinak: aby článek byl čtivý,
není potřeba psát na „efekt“.
Pavel Sikora: Nezaměstnanost, grafomanství, potřeba vyjádřit svůj názor - zjistit, co si o tom myslí jiní. Respekt jsem považoval za nejlepší noviny.
Václav Novák: Normální touha po moci. Aby až si na mě zas někdo bude vyskakovat, mohl jsem říct: „Počkejte, tohle dám na blog.“ Respekt byl náhoda.
Olga Černá: Mě napřed bavilo blog na Repektu číst, a pak jsem ho zkusila i psát. Baví mě, že potkám zase jiné lidi a jiná témata než obyčejně.
kachne: Já jsem se nechala vyhecovat Romanem Videm na Výletě do Zlína, tajně jsem se rozhodla pokořit jeho karmu. Ale hlavní důvod napsat první text byla příležitost vidět živého Derera.
pan Přemysl: Zní to divně, ale taky jsem si chtěl procvičovat psanou češtinu.:53NeználekPaní Kateřino, Vaše příspěvky čtu moc rád. Dokonce mě „dotlačily“ k tomu, zkusit taky něco napsat. Vidíte ve zbytku blogerů konkurenci? Jak silnou? Nevyčerpávají Vás někdy diskuzepo články?18:14blog.respekt .czDěkuji, to mě těší. A podle mě je psaní skvělá věc.
Když jsem si založila blog, tak jsem netušila, co to vlastně obnáší. Prostě jsem tam šoupla text a pak jsem byla překvapená, že se ode mne čeká, že budu reagovat a že jsem se ocitla v nějaké komunitě. Takže jsem sledovala, jak mi stoupá karma a chtěla ji co nejvyšší a štvalo mě, když tam někdo dal lepší článek, že mě předežene… Naštěstí mě to brzy přešlo a začalo se mi líbit, když je na stránce víc hezkých článků, i když třeba ten můj mezi nimi zanikne. Ale beru ten blog jako takovej náš společnej časopis. A čím víc je tam prima článků, tím líp. Je co číst a často i čem diskutovat. A ty diskuze mě baví, i když jsou někdy vyčerpávající. Člověk se učí být tolerantní a poznává jiné názory a tím pádem mu třeba i něco dojde…
Ještě doplňuju: Neználek byl jeden z největších hrdinů mého dětství.:55ZdeněkJe mi sympatické, že zdejší blogeři nepíší anonymně. Že si za svými příspěvky stojí, že mají tvář. Moc rád si o víkendu pročtu nejnovější. Dokonce i moje máti. Ta ale komp nemá a tak jí to tisknu. Neuvažovali jste o společném vydání toho nejlepšího? Neoslovil Vás někdo s tímto návrhem? Co třeba Respekt? Fandím vám, díky.18:16blog.respekt .czDíky, všichni vás zdravíme z Akropole. Zatím jsme o ničem takovém (pokud vím) neuvažovali a jak Respekt, to nevíme.:19Vendula BoháčkováTaky moc ráda čtu některé zdejší autory. Když je čas kouknu i n adiskuze. Většinou jsem pak až uvytržení, jak rozdílné názory mohou někteří lidé mít. Smutné je, že někdy dojde i na urážky. A tak se ptám, mazat tyhle ošklivosti nebo je ponechat coby zrcadlo dnům příštím?18:19blog.respekt .czKateřina Sidonová: Já bych je tam nechala.
Ivan Derer: Nechal bych tam vsechno, az na silenej „trash“ jak to zname z
velkejch servru. To bych mazal vsechno.:29David S.Pekny den preji. Pani Angelo, chci se zeptat, jestli pisete i na nejaky zahranicni blog? Myslim v cizim jazyce? A co rikate na to, jak o sobe porad Cesi rikaji, ze pro Cechy je typicka zavist a neprajicnost? Rikaji to o sobe i jine narody? Diky za Vase cteni.18:21blog.respekt .czPěkný večer, Davide. Jsem ráda, že se Vám moje články líbí. Nemám žádný zahraniční blog. Bylo by pro mne logičtější psát v mateřštině, ale baví mne prostě psát v cizím jazyce. Je to výzva.
Závist je velmi zajímavé téma. Závist a nepřejičnost v ČR existují, to máte pravdu. Existují ale i jinde. I Rakušané a Němci o sobě tvrdí, že závist je jejich typická národní vlastnost. Myslím, že závist má svoje kořeny v nedostatečném pocitu vlastní ceny. A ten by měl být nezávislý na majetku, úspěchu nebo kráse. Bývalý režim závist podporoval, i když navenek usiloval o to, aby si byli všichni „rovní“. Člověk ztratil víru v to, že něco zmůže a že vlastní snažení má smysl. U starší a střední generace Čechů pozoruji stále jistou pasivitu a pocit bezmoci. Mladá generace je jiná. V zahraničí jsem potkala mnoho inteligentních, úspěšných mladých Čechů, kteří nemají problém se kdekoliv na světě uplatňovat. Z domova jsou zvyklí na skromnější styl života, a
proto jsou mnohdy flexibilnější než leckteří mladí Rakušané, kteří jsou trochu
rozmazlení a zvyklí na materiální pohodlí. Nejlepší prevence závisti
je vést děti k sebedůvěře.":16Trojský kůňSetkání je bezva nápad, Dokonce píšete, že se brněnské vydařilo. Zajímavé -vylití cyberlatexu- jak to nazval ivan Derer. Je on tím, kdo setkání tak trochu vede, nebo to je o míře tolerantnosti a vyzrálosti ostatních osobností? Dokážete si naslouchat? Proběhne v Akropoli i nějaký - Brainstorming-? Naslouchá i Respekt některým vašim potřebám?18:25blog.respekt .czPro Trojskyho kone Ivan Derer
Ja nic nevedu, me to jednou akorat napadlo na plazi. Naslouchat…hmm…asi jo. Brainstorming prave probiha, protoye PRISEL YOGUMIN!!! Akdo tu neni, ten ho neuvidi.
Respekt nam asi nasloucha, protoze je tady s nama obchodni reditel Respektu:38SimonkaMartino, Vaseho tatinka Vam muzu jen tise zavudet, ten muj „odesel“ bohuzel prilis brzy. Citite to vy osobne, jako velke plus, mit takoveho otce, nebo by jste menila? Otazka dost na telo, vidte?! :-)18:29blog.respekt .czNe, neměnila bych. Jen by občas mohl trochu ubrat, na kole ujede víc, akcí zvládne víc, víc unese a víc sní. Máme z něj všechny ženy v rodině mindrák.:18tazatelPřijde i někdo z Respektu?18:32blog.respekt .czPro Tazatel: Ano, prisel obchodni reditel Respektu Tomas Sidlo, Michal Simcik a Adam Javurek, ale ten neni Respekt. Ten je soukromy podnikatel.:32Iría jaký to byl pocit bez zubů, pane Derer?18:36blog.respekt .czIrí, citil sem se jako Jaromir Jagr. Byl to muj nejkrasnejsi pocit v zivote:44Bohuslav KlimešPane Orna, jaký je Váš názor /názor stavitele/ na „chobotnici“? Můžete i odlehčeně, nechci kazit atmosféru setkání :-)18:39blog.respekt .czNa přípravě této stavby mi nejvíce vadí nekoncepčnost v rozhodování. Nejprve bylo vypsáno výběrové řízení, následně byl vybrán vítězný návrh a nyní se dodatečně předchozí kroky zpochybňují. Mně osobně se návrh této stavby líbí včetně jejího umístění.:41Tomas NechvileChudaci Brnaci jsou zase odstreceni! :-) Kolik se vas tam seslo? Ma nekdo prestavu jak velka vase blogerska komunita je? V cem je vase sila? :-) Jak velke je propojeni s redakci Respektu? Kdo vybira clanky do tisteneho vydani?18:48blog.respekt .czkachne: Odpovím na první část, druhá mi nepřísluší. V Brně bylo setkání minulý týden, takže to s tím odstrkáváním takové horeké nebude. I dneska v Praze je pan Přemysl a já, abychom mohli zpravit Prahu o Brně a naopak.
Sešlo se nás přes dvacet. Spousta jiných je přítomna jenom duchem, takže jak velká je komunita, si netroufám odhadnout.
Ivan Derer: Blogerska komunita - hmm, to nevim, ale ten „core“ co se tady
sesel i s tim v Brne, bych rek tak 25 lidi.:25Bezejmenná fanynkaJe tam yogumin? A jak vypadá?18:51blog.respekt .czJo, jo Yogumin je tady a je to tmavovlasej a tmavookej fešák. Kateřina S.:39tomášPsali byste dál i bez možnosti diskusí? tj. zpětné vazby se čtenářem?18:58blog.respekt .czKateřina S: Ano, psala bych dál. Jen bych chtěla vědět aspoň kolik lidí si text přečetlo.
Michaela Vaníčková: Určitě bych psala, protože už nejde přestat. Jen by to bylo sušší.:05Bára F.Dočkáme se i nějakých fotek? Ta Ivana Derera je fakt povedená. Diskutujte, diskutujte a pak o tom podiskutujeme :-)20:51blog.respekt .czIvan Derer: Fotky budou, jestli je Angela posle. Ja sem si fotak nevzal,
aby me zas nahodou nekdo nevyfotil.:51Jan RejžekDrahoušku Yogumine a hlupáčci bloggeři,
jaký máte vztah k Ritě Holoubkové? Napadlo vás, že je dnes mezi vámi?19:11blog.respekt .czIvan Derer: S tim pocitame hlupačku Rejžku:29Filip HlavaVelmi dobry napad. Konecne trochu interaktivity. Respekt to myslim docela potrebuje. Dejte o sobe vedet. I vy mate respekt. Ci to byl vlastne napad?20:10blog.respekt .czIvan Derer: jak sem psal jinde, napadlo me to pred trema tejdnama na plazi
Barra da Tijuca, Rio de Janeiro, zhruba v 8:42.:10Rita HoloubkováDrahoušku Derere,
jménem Vašeho fan klubu, který založily čtenářky v mém světě nádivek a pomazánek, se mám zeptat, zda byste k nám nezavítal a třeba sbírkou brazilských receptů z favely nerozšířil naše kulinářské obzory?
Vaše Rita aus Frankfurt19:18blog.respekt .czDrahousku Rito. Dekuji za Tvuj dar, jsem stasten. Yogumin prave zarazi spunt dovnitr, tak, jako to delame mi na Jihu.
DIKY!!!
Urcite zavitam. Je to vlastne jen kus hoveziho, co se opejka na zelezny mrizi. A pivo.:45Kate-fanTak to ja jsem zase fanouskem Kateriny (doufam, ze nebude doma maler) a jaeji recepty ke spestreni zivota a ze zivota maji vuni toho spravneho koreni. Planujete Katerino v dohledne dobe opet nejake autorske cteni?19:28blog.respekt .czMoc děkuji. Autorské čtení bych měla mít asi někdy v lednu nebo v únoru ve Vesmírně, což je kavárna Máme otevřeno. Přesné datum zatím nevím. Ale číst budu asi to, co tady publikuju na blogu, ne z knih. Mějte se hezky.:43Tamara K.Založíte odbory? Ptám se, protože nedávno vyšel i v Respektu článek na podobné téma: http://www.respekt.cz/clanek.php?fIDCLANKU=1572&fIDROCNIKU=2007&f_search_text=Zalo%9E%ED+si+bloge%F8i
Jaký je na to váš názor?20:02blog.respekt .czIvan Derer: Nepocitame s tim.:11Petr VačkářNetrpí i blog.respekt.cz určitým elitářstvím? Ze stejného je často nařčen i Respekt? Vyjádříte se k tomu? Díky.20:27blog.respekt .czIvan Derer: S tim elitarstvim, to je takovy zavedeny klise, ktery nema nic
spolecnyho s nicim.:41TerryMě by zajímalo, co kdo z vás právě teď pije?19:29blog.respekt .czKateřina: Pila bych tequillu, ale nemám peníze, tak piju vídeňskou kávu.
Ivan Derer: kafe s rumem, pivo a sampansky od Rity:00cesinocus Ivane kdy sezenete konecne bubenika a basaka do Dererbandu? Uz se tesim na video z Baby. h.20:28blog.respekt .czAhoj Cesino, hledame, bubenik snad bude, ale s tou basou je to tezkz.
Pritom na basaky nejvic
letej zeny. Nechces se naucit na basu?:18SimonaZdravím a přeju příjemný večer v Akropoli (originální nápad udělat online rozhovor přímo ze srazu). Když už je ta otázka v upoutávce na tento rozhovor, tak jak tedy probíhalo brněnské setkání? :)19:32blog.respekt .czkachne: Brněnské setkání bylo mnohem komornější, něco už napsal Ivan ve svém textu Livingstone. Měli jsme to štěstí vidět ho bez zubů. Shodli jsme se všichni na tom, že jsme si cestou kladli otázku, co budeme dělat, když a) Derer nepřijde, b) Derer si nechal narůst vlasy. Nakonec jsme se poznali, protože tam Ivan byl a vlasy neměl. Velká poptávka byla po profesoru Vidovi, který přišel a poměrně rychle zase odešel. Do atmosféry setkání se ale otiskl s grácií sobě vlastní-):18cesinozase ja… bude vlastne dnes v Akraci hrat Derer band? nebo vas manazirek to nezvladnul domluvit?? dorazil zdarin? co tam maj za pivko?20:39blog.respekt .czJak na neco sahne manazirek, je to v haji. Takze nic. Nevim kdo je zdarin.
Maj tu Staropramen a sampanske z Frankfurtu.:38Roman ZelenákAhoj Ivane,
trčím v Ostravě (čekám na výplatu, nemám na cestu ba ani na jídlo - vánoční cukroví už jsem snědl ) tak alespoň takto na dálka zdravím Tebe a ostatní.
A otázka ? Co třeba :
Jak vstupem na blog je ovlivněno Tvoje psaní knih? To zřejmě předcházelo blogování. Nevystřílíš si veškerou munici jen takto - „bez užitku“ (rozuměj využití motivů, situací, historek, nápadů do knih, povídek, či něčeho trvalejšího než je bezedný internet.20:41blog.respekt .czAhoj Romane Zelenaku, jo, mas pravdu. Psani blogu zabiji my psani knih,
presne jak rikas.
Zkusim s tim v r.2008 neco udelat, ale nevim presne co.:07oldoivan, ostanes v CR dlhsie?19:44blog.respekt .czAhoj Oldo. Ostanem v CR asi mesiac, potom idem do Australie a v Marci do Brazilie. Ale do polovice roku budem urcite v CR.:08aidaZdravím do Akropole. Kdo všechno přišel?20:47blog.respekt .czIvan Derer: Derer, Vurbs, Rogner,Orna,Glum,Novak,Brenova, kachne, Pan
Premysl,Vanickova,Hokes,Sidonova,Yogumin,Javurek,Kaipr,Tusl…sakra,
urcite sem na nekoho zapomnel.
Kateřina S.: … Olga Černá, Michal Karvánek (asf) …:21SilvestrTak jak to celé probíhalo a jak to dopadlo? Došlo k odhalení Rity? Vylili jste všechen cyberlatex? Kdo všechno přišel? A jaké jsou dojmy?09:02blog.respekt .czBylo to vyborny, dopadlo to skvele a Rita byla mezi nama. Obsvlast bizarni
napad, kdo by to moh bejt = Marek Svehla, zastupce sefredaktora Respektu,
CHA!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].