0:00
0:00
Rozhovor6. 8. 200817 minut

O ochraně lidských práv s Dášou van der Horst

Na vaše dotazy k tématu pomoci obětem bezpráví odpovídala ředitelka české pobočky Amnesty International.

Astronaut
Autor: Respekt

Dáša van der Horst

↓ INZERCE

Dáša van der Horst se narodila v Brně. V roce 1985 odcestovala z Československa do Holandska, kde na leidenské univerzitě vystudovala sinologii. Od roku 1993 působila v diplomatických službách. Pracovala pro ministerstvo zahraničních věcí, českou ambasádu v Izraeli, styčný úřad v palestinském Ramalláhu, České centrum v Haagu a rok působila v Číně, kde měla na starosti prezentaci české kultury. V současné době stojí v čele české pobočky organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která funguje na dobrovolnickém principu a mimo jiné realizuje projekt na podporu žadatelů o azyl, propaguje ochranu žen před násilím, lobbuje za kontrolu obchodu se zbraněmi, monitorujeme situaci v ČR a usiluje o systémové změny v oblasti lidských práv u nás i v zahraničí. V měsících před olympiádou v Pekingu nabrala na intenzitě kampaň za lidská práva v Číně

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:57Arthur BlairAI jiz nekolik let (minimalne od prazskeho MMF v roce 2000) kritizuje cesky stat ze nedodrzuje sve mezinarodni smlouvy tim, ze nema ucinnou kontrolu policejnich slozek. Coz se vyrazne ukazalo naposledy treba po zakroku proti Czechteku v roce 2005. Dnesni stav je takovy, ze aktualni novelizaci policejniho zakona se kontrola policie zrusila de facto uplne. Ministr vnitra Langer si slibuje, ze predlozi zakon o generalni inspekci, ale kdo vi jak to dopadne. Nepusobi na vas soucasny stav po vice jak desetilete kritice jako vysmech?
Bude se AI nejak zabyvat zvysenim policejnich pravomoci s jiz uvedenou novelizaci pol. zakona? Napr. nasazenim tasereru?
Nezadala jste si tim, ze jste pusobila i ve sstatnich sluzbach? Nevnimate to jako vas handicap?14:04Dáša van der HorstJe pravda, že nezávislá kontrola obrovsky chybí a v evropském prostředí je to nepřijatelné a je to pozůstatek minulosti. Ministra Langera nenecháme, aby nesplnil svá slova, spolu s dalšími organizacemi usilujeme o zlepšení situace, nicméně současná situace je skutečně ostudná.
Co se týče taserů, Amnesty usiluje především o to, aby se nepoužívaly jako standardní donucovací prostředek. Bylo by rizikové, kdyby policisté měli pocit, že mají v rukou v podstatě bezpečný nástroj. I když vzhledem k dobře známým rizikům jsme přesvědčeni, že je rozumné nepoužívat tasery do doby, než se nezávisle prošetří účinek této zbraně na lidské zdraví.
A k poslednímu dotazu: Nemyslím si, že ve státních službách působí samí zkorumpovaní a neschopní lidé – je v nich docela dost lidí, kteří svou práci berou opravdu jako službu státu v tom dobrém slova smyslu. Většinou však bývá postup z nevládní do státní správy, já jsem se však vědomě rozhodla naopak. Shrnuto: své působení ve státní službě jako handicap nevnímám.:49LucieČím si vysvětlujete narůstající čísla zkorumpovaných lidí, pedofilů, vrahů, zlodějů a dalších násilníků? Je to tím, že nejsme právní stát a soudci nejsou ve skutečnosti soudci, ale nějaké loutky, které z mně neznámých důvodů chrání útočníky a ne oběti? Například dnes zpráva http://www.novinky.cz/clanek/146535-za-zneuziti-trinactilete-divky-ktera-porodila-dostal-muz-podminku.html - pro všechny slušné lidi v této zemi je to další důkaz jak je ČR prohnilá. Lidi jsou naprosto zhnuseni když soudci vlastně útočníky vlastně tímto stylem nabádají aby se takto chovali, že se jim stejně nic nestane. Stejné je to s dobrovolnými dárci orgánů, kteří ohrožují na silnicích ty slušné řidiče a stát z mně neznámých důvodů také nepřikročí k přísnějším pokutám. A tak bych mohla pokračovat - kuřáci mají stále zelenou a nekuřáci červenou http://www.novinky.cz/clanek/146524-navrh-na-zakaz-koureni-v-restauracich-mirni-sam-jeho-autor.html a opět se přibližujeme k Balkánským zemím a nekuřáci budou muset nadále jezdit do nekuřáckých restaurací do zahraničí. Proč Vaše organizace neupozorňuje na nedodržování lidských práv v ČR? Také v poslední době čtu v novinách nebo na netu názory lidí, kteří by chtěli emigrovat. Mohli byste nějak pomoci lidem, kteří tu nechtějí žít kvůli tomu, že nejsme právní stát, aby mohli emigrovat? Děkuji za odpověď.14:07Dáša van der HorstSkutečně média přinášejí řadu kauz, přičemž frustraci z toho, že důležité problémy jsou zametány pod koberec, cítí mnozí z nás. Přesto se domnívám, že vidíte situaci až příliš pesimisticky. Dovolím si poukázat na to, že oproti celkem nedávné minulosti se o řadě problémů může mluvit a lidé, kteří o nich píší, nekončí ve vězení.
Amnesty se monitoringu situace v ČR věnuje, stejně tak se snaží zapojit českou veřejnost do ochrany lidských práv. Aktivním přístupem se dá bojovat proti pocitu bezmoci a beznaděje.
Co se týče možnosti emigrace, odpověděla bych na to starým vtipem: Pán bůh nechává Roubíčka, aby si vybral místo k životu a Roubíček pořád otáčí glóbusem tam a zpět a nakonec se zeptá: „A něco lepšího by tam nebylo?“:50st.Dobrý den paní van der Horst,
chtěl bych se zeptat na postavení Palestinců v rámci izraelské společnosti, tedy na ty Palestince, kteří mají izraelské občanství. Nakolik jsou diskriminováni? Mění se časem nějak jejich situace?
Hodně úspěchů ve Vaší práci!
Děkuju14:06Dáša van der HorstDobrý den, palestinští občané s izraelským občanstvím jsou de iure rovnoprávní se svými židovskými spoluobčany, de facto se však situace má trochu jinak: dostávají např. méně obecních dotací, méně příspěvků do školství, existují pro ně velká omezení při nákupu pozemků atd. Izraelští Palestinci s výjimkou beduínů a Drúzů jsou zproštěni vojenské služby, což může mít m.j. za výsledek i jejich další znevýhodnění v kariérním postupu. V Knesetu jsou však zastoupeni několika stranami (doposud sice pouze v opozici), nicméně jednotliví palestinští poslanci fungují i v rámci ostatních (i koaličních) stran, takže je možné parlamentní cestou vymáhat rovnoprávnost.
Děkuji za podporu!:36EmilieČeská republika není právním státem,je zde naprostá nevymahatelnost práva,chci se Vás zeptat,máte povědomí o kauze Jiřího Kajínka,doživotně odsouzeného člověka,který se neúspěšně domáhal obnovy procesu,neboť jsou důkazy,že vše proběhlo jinak než je ve spise. Nebyla povolena obnova procesu i přesto,že svědčilo mnoho svědků ve prospěch odsouzeného. Ovšem pro soudce jsou svědci verbeží jak je nazval.Zde se nejedná o nějaký justiční omyl,ale o úmysl nechat odsouzeného člověka do smrti za mřížemi,aby nevyšla pravda najevo,že vrahem je úolně někdo jiný,někdo,kdo sedí doposud na vysokých postech,čím je život člověka pro soudce, Ničím,asi tou verbeží.
Ráda bych znala Váš náhled na tuto kauzu,ono je jich více,ale tato je příkladem jak funguje naše justice.14:14Dáša van der HorstAmnesty bojuje proti pronásledování lidí kvůli jejich názorům, přesvědčení či rase. Nemá v mandátu řešit standardní trestnou činnost, tudíž nemůžeme komentovat případ pana Kájínka. Nízká vymahatelnost práv v České republice trápí mnoho lidí a mrzí nás, že i nevládní sektor, který by dokázal poskytovat pomoc, v tomto ohledu není příliš aktivní.:39Marcela KučírkováDobrý den,sleduji vaši kritiku Číny, není účelové ji spojovat s olympiádou? A nejste trochu protikomunisticky zaslepeni, lidská práva se porušují i jinde.
děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne14:15Dáša van der HorstDobrý den, kritikou lidských práv se zabýváme dlouhodobě a nepřestaneme usilovat o zlepšení situace ani po olympijských hrách. Je zcela přirozené, že olympiáda na sebe poutá pozornost. Navíc sami čínští představitelé, když usilovali o pořádání her ve své zemi, se zavázali ke zlepšení v této oblasti. Ráda bych upozornila na fakt, že naše úsilí rozhodně není protirežimní, protestujeme pouze proti represivním metodám vlády. Amnesty dlouhodobě zabývá i porušováním lidských práv kdekoliv jinde na světě – viz naše každoroční zpráva o stavu lidských práv ve světě, která popisuje situaci ve více jak 150 zemích.:29Standa T.Dobry den, ma smysl zabyvat se lidskymi pravy nekde na druhem konci sveta, kdyz tady v CR mame sami problemu dost??14:19Dáša van der HorstAmnesty International vznikla v roce 1961 tak, že jednomu britskému právníkovi nebyl lhostejný osud studentů uvězněných v nedemokratickém Portugalsku. Británie v té době měla sama dost problémů, přesto se stovky lidí rozhodli bojovat za propuštění vězňů z druhého konce kontinentu. A od té doby se úkol Amnesty nezměnil – kdekoli na světě je bezpráví, tam je třeba zájem světa, na svou kůži to zakusili i mnozí českoslovenští disidenti.:06Michal StašaDobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se zlepšuje postavení Ujgurů v Číně a jak jsou prezentováni běžným Číňanům.14:20Dáša van der HorstDobrý den, obávám se, že postavení Ujgurů v Číně se nijak nezlepšuje – naopak po vyhlášení „boje proti terorismu“ čínská vláda briskně využila tuto příležitost a z důvodu, že se jedná o etnikum vyznávající islám, mluví o Ujgurech jako o islámských teroristech a tak s nimi i zachází. Co se týče postoje obyčejných Číňanů vůči Ujgurům – nerada zevšeobecňuji, nicméně průměrný Číňan vnímá Ujgury podobně jako Tibeťany coby méně civilizované etnikum. Abych však byla spravedlivá: ujgurské restaurace a hlavně jejich úprava skopového jsou u Číňanů velmi populární.:50filipinina vasich strankach mate seznam vybranych pripadu porusovani lidskych prav a vyzyvate lidi aby psali dopisy na jejich podporu (http://amnesty.cz/urgentni-apely/) - kolik lidi to skutecne dela? a ma vubec nejaky vyznam psat dopis jako obycejny clovek nekam do Iranu kdyz to tam skonci v kosi? jak se vybiraji tyto pripady? proc zrovna mate na vasich strankach tyto pripady a ne nejake jine?14:25Dáša van der HorstÚplný přehled, kolik lidí posílá urgentní apely nemáme – a není to ani účelem. Tuto formu podpory politickým vězňům bereme jako nejjednodušší způsob občanské iniciativy. Víme však, že urgentní apely podepisují a dále rozšiřují naši členové, studenti i jednotlivci. Domnívám se, že tato činnost význam má: ne vždy končí dopisy v koši. Máme důkazy, že po tlaku zvenčí se situace některých vězňů svědomí zlepší. Případy vybírají naši koordinátoři, kteří se snaží o geografickou rozmanitost. Je nutné vždy udělat nějaký výběr: považujeme za efektivnější, když se za vybrané vězně ozve více hlasů, přičemž o jiné vězně svědomí se zase starají další pobočky Amnesty.:10Bohumil ČápDobrý den,
je podle vás přijatelná představa „kupování“ zlepšení dodržování lidských práv - ve stylu : my vám zaplatíme nové silnice, vy zrušíte cenzuru internetu? S tím souvisí druhá otázka : není tomu tak, že hodně ekonomicky či politicky slabších zemí přijímá ideu lidských práv v pozici slabšího, který si nemůže klást podmínky? Pokud ano, co to znamená pro lidskoprávní aktivismus a ethos obecne? Nebylo by potom nekorektní vyžadovat po takové zemi dodržování závazků, které učinily pod tlakem, byť nepřímým?
Děkuji14:27Dáša van der HorstDobrý den, myslím si, že „kupování“ v praxi moc nefunguje. To vidíme markantně na případu Číny, která se v souvislosti s rozhodováním o konání olympiády v této zemi zavázala ke zlepšení na poli lidských práv. Výsledek je však tristní. Co se týká druhé části vašeho dotazu, předpokládám, že země, které před 60 lety podepsaly Univerzální deklaraci lidských práv, tak tak nečinily pod nátlakem. Ovšem i bez ohledu na tuto skutečnost se domnívám, že lidská práva jsou univerzální, takže je mylný předpoklad, že je lze implantovat. Lidé se s nimi rodí, nikdo jim je nemůže vzít, realitou pro milióny lidí však je, že jsou porušována.:20Jaroslav ProcházkaSpolupracujete s HRW a dalšími organizacemi pro podporu lidských práv?14:30Dáša van der HorstAmnesty spolupracuje s řadou nevládních organizací včetně Human Rights Watch – a to na mezinárodní úrovni. Amnesty je nejspíš organizací s nejširší členskou základnou na světě, ale jsme si však vědomi toho, že když spojíme síly, lze efektivněji dosahovat výsledků. Velmi si vážíme spolupráce s těmi lidmi, kteří pracují v různých nevládních organizacích v zemích, kde jim za tuto činnost hrozí postih a represe.:18Filip K.Jaka je podle Vas cesta a moznost pro zlepseni stavu lidskych prav v tak uzavrenych rezimech jako je nepriklad Severni Korea, Barma nebo Zimbabwe, ktere se s nikym nebavi a kritika treba ze strany OSN nebo dalsich statu jim je uplne jedno. Nikoho vlastne moc nepotrebuji, protoze co potrebuji (zbrane atd) jim vzdycky ochotne doda Cina nebo podobne zeme…14:34Dáša van der HorstJedná se o běh na dlouhou trať. Jedním z úkolů Amnesty je podporovat „obyčejné“ lidi, jejichž vlády se staví hluchými k mezinárodní kritice. Zároveň funguje i nátlak na „ochránce“ těchto režimů: např. mezinárodní společenství vyvíjí tlak na Čínu, aby uplatnila svůj vliv např. v případě Barmy či Dárfúru. OSN v tuto chvíli opravdu nefunguje dostatečně efektivně a úsilí o její reformu je velmi zapotřebí. Nicméně to by byla dlouhá odpověď…:47Petr VítekDobrý den,
rád bych se Vás zeptal, v čem vidíte hlavní smysl své práce v Amnesty International a v čem spatřujete reálný přínos této organizace. Žila jste nějakou dobu v Číně - zajímal by mě Váš osobní názor na dopad konání Olympijských her na život běžných Číňanů, za jejichž práva také bojujete. A nakonec bych Vás poprosil o Váš odhad data, kdy v Číně reálně zavládne svoboda slova, pohybu a vyznání, prostě doby, kdy se již budou moci „obyčejní“ Číňané moci tešit z relativně svobodného a spokojeného života.
Děkuji a moc Vám a Vaší organizaci držím palce,
Petr Vítek14:36Dáša van der HorstDobrý den, asi mám ambice vylepšovat svět .
Většina obyčejných Číňanů je velmi pyšná na to, že se v jejich zemi koná olympiáda. Vidí hry jako moment, kdy můžou ukázat světu, jak jsou skvělí. A v okamžiku, kdy ukazují obdivuhodné architektonické stavby postavené pro olympiádu, výbornou organizaci, upřímně rozjásané tváře a sportovní výkony, si to sami potvrzují. Obrovské množství lidí, které olympiáda ovlivnila negativně (např. nuceně vystěhovaní, umlčování obětí AIDS, omezení svobody jednotlivých aktivistů i různá omezovací opatření pro celá etnika) bere majorita jako přirozenou oběť, kterou je třeba v zájmu celku podstoupit. Domnívám se, že po skončení olympiády si Čína půjde dál svým tempem a podle svého uvážení. Nicméně s tím, jak se Čína stává čím dál více globální velmocí, si uvědomuje, že je třeba a že je i někdy výhodné naslouchat světovému mínění. Opět se však jedná o běh bez nadsázky maratónský a nějaké prognózy na zásadní změny do budoucna si vůbec neodvažuji dělat.:29Katka PDobrý den, zajímalo by mě jakým způsobem funguje Amnesty International v České republice, na co se soustředí a jak a s čím Vám může běžný člověk pomoci :)14:40Dáša van der HorstDobrý den, Amnesty je občanská společnost, která funguje především díky široké síti členů a podporovatelů. V České republice máme kancelář s deseti zaměstnanci (přičemž někteří jsou pouze na částečný úvazek), ale také spoustu dobrovolníků, kteří nám pomáhají s nejrůznějšími záležitostmi: od roznášení letáků, přes vypracovávání překladů, zpracovávání podkladů, pořádáním workshopů až po pomoc s kancelářskou technikou. Bez nich by rozhodně naše organizace nemohla fungovat tak, jak funguje.
Co se týče našich letošních kampaní, zaměřujeme se na lidská práva v Číně, dále se jedná o kampaň „Stop násilí na ženách“, kampaň proti vývozu zbraní, usilujeme o rovný přístup pro romské děti do škol a máme i některá témata, která se v průběhu roku ad hoc vyskytnou. Existuje mnoho různých forem pomoci: nejjednodušší je zapojit se do naší sítě rozesílání urgentních apelů, které se rozesílají za jednotlivé vězně svědomí, je možné se zapojit do již existujících skupin (v současné době šest), nebo naopak založit novou skupinu, účastnit se našich veřejných akcí, stát se dobrovolníkem. Takže pokud byste měla zájem, spojte se s námi na [email protected].:46VáclavJe podle Vašeho názoru správné chtít po samotných sportovcích, aby se k porušování lidských práv v Číně na olympiádě vyjádřili?14:42Dáša van der HorstOsobně si myslím, že sportovci by měli být dobře informovaní o tom, co se v Číně děje, a následně by se měli rozhodnout podle svého svědomí, jak se k této problematice postaví.:56Anežka KosťováZajímáte se (případně i jak moc) situací seniorů v ČR? I v souvislosti s nedávnou kauzou lidí, kteří tráví své stáří v LDN?14:43Dáša van der HorstAmnesty se v současné době věnuje především oblasti občanských a politických práv, nicméně uvědomujeme si potřebu rozšířit náš mandát i do dalších oblastí týkajících se lidské důstojnosti. Amnesty se dlouhodobě věnuje problematice nehumánní péče o lidi s duševním a tělesným postižením.:25Martin SlavíčekJste vlastně pobočkou (odnoží) AI - cítíte podporu ze země vzniku AI? Neuvažujete o založení ryze české organizace? Jak k AI přistupuje Brusel (EU)?14:45Dáša van der HorstVeškeré místní pobočky jsou součástí globální organizace Amnesty International. Mezinárodní sekretariát, který má sídlo v Londýně místním pobočkám poskytuje podporu a funguje i jako koordinátor. V zásadě by nebylo možné založit pobočku s tímto jménem, která by byla zcela samostatná – bylo by nezbytné změnit nejen jméno, ale i organizace by zcela jistě fungovala jinak. Výhoda Amnesty International tkví právě v její globálnosti a počtu členů a podporovatelů po celém světě. Co se týče přístupu EU vůči Amnesty, myslím, že jsme bráni jako významný partner. O tom svědčí m.j. i fakt, že EU pracuje s našimi výročními zprávami i dalšími zprávami vydávanými v průběhu roku.:14st.Ještě jedna věc k Palestincům - existují možnosti nějak, třeba i na dobrovolnické bázi, pomoci přímo na okupovaných územích?
Pěkný zbytek léta.14:47Dáša van der HorstNaše pobočka v současné době nepůsobí přímo v oblasti, nicméně v Izraeli i na Palestinských územích fungují různé národní i mezinárodní organizace, z nichž mnohé staví na práci dobrovolníků. Osobně vám doporučuji např. organizaci B´Tselem nebo Pax Christi. Amnesty v průběhu roku zveřejňuje urgentní apely týkající se této části světa, které můžete podpořit svým hlasem.:42zena i matka (uz i babicka)Otazka trochu mimo hlavni tema: jak se AI stavi k existenci Babyboxu a i k pripadu, kdy byla nasledne medii matka vypatrana a jeji totoznost zverejnena?14:52Dáša van der HorstK této problematice bohužel nemáme expertízu. Problémům žen se však věnujeme v rámci naší kampaně „Stop násilí na ženách“, která se v tuto chvíli zaměřuje na podporu žen v zemích, kde jsou diskriminovány přímo zákony.:39Vlastimila K.Co to znamená být dobrovolníkem AI? Je například možné poskytnout dočasný azyl uprchlíkovi před čínským režimem? Jaké jsou vlastně praktické a hmatatelné důkazy a důsledky vaší činnosti?14:55Dáša van der HorstAzylové řízení v České republice nedává žadatelům příliš velké šance - azyl je udělován v minimu případů. Nicméně teoretická šance zde je a pokud žadatel přesvědčí úřady, že byl v zemi vystaven perzekuci, měla by Česká republika splnit své závazky a poskytnout mu ochranu.
Asi tím nejdůležitějším důkazem je pomoc konkrétním lidem. Podívejte se na nejnovější dobré zprávy na našich webových stránkách: http://www.amnesty.cz/vase-uspechy/


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].