Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Turing čekal příliš dlouho

S britským poslancem Iainem Stewartem o pardonu pro geniálního matematika, který rozluštil Enigmu

Socha Alana Turinga v Bletchey Parku
Socha Alana Turinga v Bletchey Parku • Autor: Profimedia.cz

Brilantní matematik položil základy výpočetní techniky a zásadně postrčil Spojence k vítězství nad nacismem ve druhé světové válce. Země, již pomohl zachránit, ho nicméně v roce 1952 kvůli jeho homosexualitě odsoudila za „sodomii“ a „obscénnost“. Alan Turing – jehož profil si přečtete v novém Respektu - nakonec dostal roční podmínku a od vězení ho zachránil jen souhlas s hormonální léčbou, která ho měla zbavit chuti na sex. Místo toho jej zbavila chuti žít.

2014 01 05 19 08 43
2014 01 05 19 08 43 • Autor: Respekt

Reklama
Reklama

Devětapadesát let po Turingově sebevraždě – před třemi týdny na Štědrý den – se dočkal spravedlnosti, když mu britská královna Alžběta udělila milost. Byla to praktická tečka k omluvě, již Turingovi za „všechny lidi, kteří díky jeho práci žijí svobodně“, poslal v roce 2009 tehdejší premiér Gordon Brown. Organizace hájící práva gayů a leseb nicméně připomínají, že podobný hořký osud potkal za 120 let platnosti zmiňovaného zákona dalších zhruba 50 tisíc Britů a Britek, přičemž asi 15 tisíc z nich je stále naživu.

Jako konzervativní poslanec jste byl jedním z těch, kteří stáli v čele kampaně za očištění Alana Turinga odsouzeného v padesátých letech za homosexuální vztah. Proč?
Bletchley park, kde Turing za války luštil Enigmu, patří do mého volebního obvodu. Postupně jsem objevoval celý příběh Bletchley parku a zvláště této úžasné osobnosti - a čím více jsem se dovídal o tom, co udělal nejen pro Británii, ale pro celý svět, tím více jsem cítil, že jsme mu obrovsky zavázáni. A tím více jsem si současně uvědomoval, jak příšerný byl jeho osud po válce, kdy ho odsoudili a potrestali za vztah s mužem. Příliš dlouho byl příběh Alana Turinga skvrnou na našem národním svědomí. Nicméně na kampani za očištění Turingova jména se podílelo mnoho lidí.

Gordon Brown se v roce 2009 jako premiér Turingovi omluvil za všechny lidi, kteří „díky jeho práci žijí svobodně“. Proč jste pak dál pokračovali?

Brownova omluva byla správným krokem, ale de facto Turing zůstal odsouzeným kriminálníkem, čili jsme to chtěli posunout ještě dál. Navíc vznikl důležitý precedens, když dostali hromadný pardon vojáci popravení za dezerci během první světové války, protože se na ně nově pohlédlo nikoli jako na dezertéry, ale jako na lidi trpící posttraumatickou stresovou poruchou.

Já jsem pokračoval, protože jsem sám gay a zasazuji se o práva gay a lesbické komunity. Náš soustavný tlak na vládu pak přinesl ovoce v roce 2012, kdy začal platit zákon umožňující lidem, kteří byli odsouzeni za tyto tzv. zločiny, aby jim byl vymazán trestní rejstřík. Podle zákona se každý z takto postižených lidí může obrátit na stát a jeho případ je individuálně odsouzen. Nemám teď po ruce přesné číslo, kolik lidí tímto procesem úspěšně prošlo, ale jsou to tisíce.

Iain Stewart Member of Parliament for Milton Keynes South
Iain Stewart Member of Parliament for Milton Keynes South • Autor: Respekt

Proč se vůbec odsouzení homosexuálové nedočkali stejného hromadného pardonu jako dezertéři z první světové války?
Argument právníků zněl tak, že nevíme, kolik z těchto odsouzených udělalo zároveň něco, co je trestné i dnes – kupříkladu měli sex s nezletilou osobou nebo použili násilí a podobně. Řada těchto případů se stala velmi dávno a neexistuje k nim spolehlivá dokumentace, aby bylo možné věc posoudit. Nicméně se v tomto směru nevzdávám, možná by to nějak šlo udělat. A pro tuto nejasnost jsem se soustředil hlavně na případ Alana Turinga - protože to prostě bylo správné a bylo na čase.

Turingova role je nezpochybnitelná, milost ale dostal až téměř šedesát let po smrti. Proč vše tak dlouho trvalo?
Z mnoha nejrůznějších důvodů. Role a význam práce celého týmu z Bletchley parku, nejen Turinga, nebyla donedávna příliš známá. A pak se samozřejmě v posledních letech mění celková nálada ve společnosti ve vztahu k homosexualitě. Britská společnost prošla za posledních dvacet let obrovskou proměnou - byť lze předpokládat, že její část se na gaye a lesby pořád dívá jako nemorální lidi. A konečně tu máme celkovou atmosféru, v níž se nově a jinak posuzují události z historie - jako jsou oni zmiňovaní vojáci z první světové války. A konečně loni jsme si loni připomněli sté výročí Turingova narození.

Prosazujete rovněž, aby se Alan Turing objevil na desetilibrové bankovce. Jak vypadá tato snaha?
Kandidátů je řada a Turing je jedním z nich, takže uvidíme. Ale myslím, že by mu to slušelo.

Foto poslance Iaina Stewarta: wikipedia.org

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1476
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte