Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Mám pro Rusy cenu, říká policejní generál, který se chce vyměnit za děti z Mariupolu

S Vjačeslavem Abroskinem o umírajících civilistech v ničeném městě, útoku na Oděsu a ruském podcenění Ukrajinců

Vybombardovaná porodnice v Mariupolu • Autor: REUTERS
Vybombardovaná porodnice v Mariupolu • Autor: REUTERS

Známý ukrajinský policejní generál Vjačeslav Abroskin nabídl, že se Rusku vydá jako rukojmí výměnou za propuštění dětí z ostřelovaného přístavu Mariupol. Řada z nich už zemřela, další mohou brzy zemřít. Rusko nechce zatím umožnit bezpečnou evakuaci z města. „Rusové o mě mají zájem a výměna za děti mně přijde jako možná cesta, jak je zachránit,“ říká v rozhovoru s Respektem. „Apeluji na ruské okupanty – dejte mi možnost dostat děti z Mariupolu, místo žijících dětí nabízím sebe,“ napsal na Facebooku.

Co vás k vaší nabídce vede? Rusko vás může zabít…

Od roku 2014 do roku 2018 jsem byl šéfem policie Doněcké oblasti, naše velitelství bylo situováno přímo v Mariupolu. V listopadu 2014 v kraji nebyla policie funkční, panovala vysoká nedůvěra. Když jsem v roce 2018 rezignoval, lidé policii věřili ze sedmdesáti procent. Podařilo se ale vybudovat důvěru místních, viděli naše výsledky. Byly to obtížné časy, prošli jsme si s nimi komplikovaným obdobím - bylo to po prvním útoku Ruska na Ukrajinu, došlo k zabití ukrajinských vojáků v Debalcevu a ostřelování východní části Mariupolu. Znám v tom městě hodně obyvatel a mám tam řadu přátel. Slíbil jsem jim, že je budu bránit. Ale stalo se to, že jsem se na začátku války, 24. února, ocitl ve Oděse. Myslel jsem, že hlavní boje se povedou o tohle třetí největší ukrajinské město, ale mýlil jsem se. V Mariupolu se mezitím rozpoutalo peklo. Ruské ostřelování nepřestává, lidé se skrývají, kde můžou. Hodně z nich mě kontaktovalo, přemýšlel jsem o tom, co můžu udělat. Rusové o mě mají zájem, výměna za děti mi přijde jako možná cesta, jak je zachránit.

Vjačeslav Abroskin • Autor: facebook.com/Vyacheslav.Abroskin
Vjačeslav Abroskin • Autor: facebook.com/Vyacheslav.Abroskin

Proč o vás mají zájem?

Mají sankční seznam ukrajinských občanů. Já jsem na druhém místě. Bojoval jsem proti nim, podařilo se nám v Mariupolu v roce 2014 a 2015 odrazit ruský útok, jejich vojáci zemřeli. Chtějí mě. V roce 2017 se mě pokusili zabít.

Máte už reakci od ruské armády, jestli přistoupí na váš návrh?

Ne, dosud ne. Je samozřejmě možné, že civilní oběti v Mariupolu a další vraždění nevinných včetně dětí pro ně má vyšší cenu.

Kdyby k výměně došlo, nebojíte se, že by vás hned zabili?

Nad tím nepřemýšlím, ne v tuto chvíli. Zcela zásadní je pro mě udělat něco pro obklíčené děti.

Máte plán, jak by měla případná výměna vypadat? Jestli by měly být nejdříve propuštěny děti a až pak byste se vydal? Nebo by obojí proběhlo ve stejnou chvíli a na stejném místě?

Na přípravu a zorganizování výměny potřebuji tři dny. To jsem tlumočil Rusům. K výměně by došlo na jednom z kontrolních stanovišť, kde bych byl já i děti.

Kolik dětí v Mariupolu zůstává?

V Mariupolu jsou pořád desítky tisíc lidí, kterým se nepodařilo odejít. Kolik z nich jsou děti, není jasné, ale bude to velká skupina.

Mariupol je stále ostřelovaný, bojuje se uvnitř města, ale ruská armáda ho dosud neovládla. Může tam Rusko uspět?

Mám dobré kontakty na bojový oddíl Azov. Jsou to vysoce motivovaní bojovníci, patrioti. Rusové je podceňují. Azov se účastní bojů o Mariupol a Rusku ho za žádných okolností nechtějí vydat. Na naší straně je odhodlání, jsme tvrdý soupeř.

Vedete domobranu v Oděse. Zaútočí nakonec Rusové i na ni?

Je to podobné jako s Mariupolem. Oděsu jim nikdy nepřepustíme. Budeme bojovat do posledního muže, myslím do posledního mrtvého ruského vojáka. Místní neodejdou, milují svoje město, jsme připraveni se s ruskými okupanty kdykoliv střetnout.

Do zálivu k Oděse připlulo před dvěma týdny několik ruských lodí. Proč nakonec neprovedly výsadek a zase odpluly?

Ze strategických důvodů nemůžu zacházet do detailů. V obecné rovině můžu říct, že výsadkáři z lodí jdou do akce, jen když mají podporu z pevniny. K tomu v Oděse nedošlo. Okupanti se do města nedostali, byli zastaveni směrem od Krymu ve městech před Oděsou.

Ruské ministerstvo obrany právě v pátek oznámilo, že první část války je u konce a že se nyní zaměří na Donbas. Je to přiznání, že ruská operace selhala a na řadě míst neuspěli tak, jak plánovali?

Každý den vidíme, že nedosáhli úspěchu, jakého dosáhnout chtěli. Nevybojovali žádné strategické vítězství. Jednoznačně neuspěli.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].