Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Protestujícím v odlehlém Chabarovsku už nevadí jen bojaři, ale i car Putin

S politickým komentátorem Konstantinem Eggertem o demonstracích na ruském Dálném východě

Chabarovsk: Demonstrace na podporu uvězněného gubernátora • Autor: REUTERS
Chabarovsk: Demonstrace na podporu uvězněného gubernátora • Autor: REUTERS

Zhruba půlmilionové ruské město Chabarovsk leží šest tisíc kilometrů na východ od Moskvy, což odpovídá sedmi časovým pásmům. Odlehlá průmyslová výspa nedaleko od čínských hranic se ale v červenci náhle ocitla ve středu zájmu světových médií - poté, co ruské úřady odstranily místního populárního gubernátora Sergeje Furgala a nahradily ho neznámým cizincem Michailem Degťarjovem, který k regionu nemá žádný vztah. Policie Furgala uvěznila za patnáct let starý případ údajné vraždy, načež se vzedmuly masové protesty - v půlmilionovém Chabarovsku vyšly do ulic desítky tisíc lidí.

Obyvatelé města od té doby protestují každý den už více než tři týdny v řadě a zatím nevypadají, že by chtěli přestat. Podle politického komentátora Konstantina Eggerta jsou aktuální protesty výjimečné hned z několika důvodů. Především pak proto, že v minulosti se v ruských regionech protestovalo spíše proti lokálním problémům nebo zkorumpovaným místním politikům, ale nyní lidé v ulicích kritizují přímo centrální vládu a prezidenta Vladimira Putina. „Lidé už nevěří příběhu o tom, že bojaři jsou sice špatní, ale car je dobrý. Lidé na demonstracích v Chabarovsku říkají, že i car je špatný. Je to nová situace,“ říká Eggert.

V čem se protesty v Chabarovsku liší od protestů, které Rusko zažilo v předchozích letech?

Většina regionálních protestů posledních let, ať už se odehrávají v Moskvě, nebo v Petrohradě, byla o lokálních tématech. Nekritizovaly přímo prezidenta Vladimira Putina, federální vládu a tak dále, ale spíše regionální politiky a problémy. V protestech v Chabarovsku ale vznikla přímá spojnice mezi lokálními problémy a Kremlem. V provinčním průmyslovém městě jsme poprvé svědky toho, že si lidé spojují lokální problém s Putinovým režimem. To je podle mě ten hlavní rozdíl.

Konstantin von Eggert • Autor: Petr Horký
Konstantin von Eggert • Autor: Petr Horký

Liší se ještě v něčem jiném?

Další rozdíl je v tom, že protesty trvají dlouhou dobu. Lidé chodí do ulic už přes tři týdny a nevypadá to, že by chtěli přestat. A třetí rozdíl je v tom, že tenhle protest zahrnuje opravdu velkou část místního obyvatelstva, což značí, že má mezi lidmi v Chabarovsku silnou podporu. Město má asi půl milionu obyvatel a na největší protesty přišlo asi 65 tisíc lidí. To je velké procento populace. V Moskvě v minulosti také pochodovaly desetitisíce lidí, ale Moskva má dvanáct milionů obyvatel. Současné protesty v Chabarovsku jsou proporčně zhruba takové, jako by v Moskvě vyšel do ulic milion lidí.

Říkáte, že poprvé vznikla přímá spojnice mezi lokálními problémy a Kremlem. V čem spočívá?

Předchozí protesty v regionech byly například o environmentálních tématech, jako je třeba toxická skládka na kraji města. Nebo šlo o demonstrace, kdy obyvatelé Moskvy požadovali možnost kandidatury nezávislých kandidátů do moskevské městské rady. Ale demonstrace za Sergeje Furgala je protestem proti něčemu, co není bezprostředním ohrožením života lidí ani nejde o lokální téma. Lidé protestují proti tomu, že gubernátor, který pochází z Chabarovsku a jehož si lidé sami zvolili, byl zatčen na základě pochybného  starého případu, odvezen do Moskvy - a nahrazen člověkem, který k regionu nemá žádný vztah. Jsme svědky čistě politického protestu v ruském provinčním městě, který přitáhl obrovské procento lidí.

Lidé vyšli do ulic v červenci, nespokojenost lidí v Chabarovsku ale nepřišla až teď. Furgal byl zvolen už v roce 2018, kdy porazil kandidáta vládního Jednotného Ruska se ziskem téměř 70 procent hlasů. Kde se ta nespokojenost vzala?

Vítězství Furgala v roce 2018 nebylo ani tak protestem proti Jednotnému Rusku nebo proti Putinovi jako spíše proti předchozímu gubernátorovi, který byl velice nepopulární a vládl deset let. Ale je fakt, že Jednotné Rusko se v posledních letech stalo symbolem korupce napříč Ruskem a není mezi lidmi oblíbené.

Loňské léto obyvatelé Moskvy a dalších měst vyšli do ulic proto, že státní úředníci zakázali kandidovat opozičním politikům v lokálních volbách. Protesty organizovali opoziční politici blízcí Alexeji Navalnému. Sergej Furgal je ale členem LDPR, což je sice formálně opoziční strana, ale ve skutečnosti partaj plně integrovaná do Putinova systému vládnutí. Mění tohle nějak význam protestu?

Sergej Furgal je jen záminka. Je lidem sympatický, je ze stejného města jako oni a během dvou let vlády lidé zjistili, že je lepší než předchozí gubernátor, ale jeho stranická příslušnost není důležitá. V Rusku nejsou žádné skutečné politické strany. Jsou to všechno jenom nástroje sloužící prezidentské vládě, která drží v rukou veškerou moc. Ani vládnoucí Jednotné Rusko vlastně není skutečná politická strana. Protesty se zaměřují na Furgala, protože je místní a oblíbený, byl lidmi zvolen a po zásahu shora odstraněn, protože ve volbách porazil kandidáta Kremlu. Přerostlo to v situaci, kdy si lidé skrze zdánlivě lokální problém uvědomili celostátní souvislosti. Myslím, že Kreml nečekal, že na protestních pochodech za osvobození Furgala, budou lidé skandovat „Pryč s Putinem“.  Dříve lidé v regionech protestovali proti místním zkorumpovaným politikům, ale ne proti Putinovi. Teď to vypadá, že lidé už nevěří příběhu o tom, že bojaři jsou sice špatní, ale car je dobrý. Lidé na demonstracích v Chabarovsku říkají, že i car je špatný. Je to nová situace.

Ovlivní protesty v dalekém Chabarovsku politickou situaci v Rusku? Přece jen je to daleké provinční město…

Chabarovsk ukázal příklad. Je pravda, že Rusko je obrovské a lidi většinou zajímá jen to, co se děje u nich doma. Ale i tak si myslím, že situace v Chabarovsku může ovlivnit veřejné mínění v celém Rusku. Čím déle bude Putinův režim u moci, tím více lidí bude naštvaných, a tím více se bude objevovat protikremelských kandidátů. Má to ale i lokální specifikum. Na Dálném východě jsou lidé odjakživa mnohem svobodomyslnější než v centrálních částech Ruska. Je to tak z historických důvodů a platí to stovky let. Když se tedy podobné protesty v budoucnu objeví na Sibiři nebo v jiné oblasti Dálného východu, nebudu překvapený.

Petrohrad: shromáždění na podporu chabarovských demonstrantů • Autor: AP
Petrohrad: shromáždění na podporu chabarovských demonstrantů • Autor: AP

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].