Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovor

Prigožin je připravený jít až do konce, ale Rusové občanskou válku nechtějí

S moskevským zpravodajem Jiřím Justem o puči Wagnerovy žoldnéřské skupiny

Prigožin při povstání v Rostově • Autor: Reutres/Concord
Prigožin při povstání v Rostově • Autor: Reutres/Concord

Poslední červnová sobota roku 2023 se do ruských dějin zapíše jako den, kdy se poprvé za 23 let vlády prezidenta Vladimira Putina někdo pokusil o vojenský převrat proti oficiálnímu režimu. Alespoň si to myslí Jiří Just, novinář žijící v Moskvě, který sleduje dění v zemi v oficiálních televizních zprávách, na sociálních sítích i na zpravodajských webech. Oním vzbouřencem je Jevgenij Prigožin, oligarcha a velitel soukromé žoldnéřské armády, která si říká Wagnerova skupina a disponuje přibližně 25 tisíci bojovníky.

Wagnerovci během ruské invaze na Ukrajině sehráli významnou roli například při dobývání města Bachmut, ale jejich velitel zároveň dlouhodobě kritizoval ruské velení za neschopnost, korupci a nedostatečné dodávky zbraní pro své muže. V pátek večer, v předvečer puče, pak obvinil velení ruské armády, že zaútočila raketami na jeho vojáky. V sobotu ráno Wagnerovci v reakci na tuto údajnou agresi obsadili město Rostov na Donu, kde sídlí velení jižního křídla ruských ozbrojených sil. Odtamtud se vzbouřenci vydali na Moskvu, aniž (zatím) narazili na výrazný odpor.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].