Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovor

Kdyby byl prezidentem Babiš, možná bychom ještě vzpomínali na Zemana

S místopředsedou vlády Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) o podpoře Petra Pavla a další politické kariéře Andreje Babiše

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Vládní pětikoalice podpořila Petra Pavla do druhého kola, jak čekáte, že bude vystupovat vůči vládě?

Myslím, že bude věcně kritický, pokud to bude na místě. Rozhodně ale bude člověkem, který bude mít podobné hodnoty a principy jako tato vláda. Chceme, aby tady platilo právo, ústavní principy, patřili jsme ke kultivované západní vyspělé společnosti a ctili jsme naše závazky. A také nás podle mě spojuje to, že i když jsme si vědomi chyb, které děláme, a problémů, které máme, tak nechceme lhát, šířit nenávist, populismus a extremismus. 

Počítali jste s tím, že Petr Pavel vyhraje? A připravovali jste se i na variantu, že by vyhrál Andrej Babiš?

Nemůžu říct, že bychom s tím počítali, ale hodně jsme tomu věřili.

Revoluce nekončí, spíš trvá

Přesto, připravovali jste se na variantu Babišova vítězství?

Upřímně říkám, že na to se připravovat nedá. Kdyby tady byl dalších pět let prezidentem Andrej Babiš, možná bychom ještě vzpomínali na to, jak skvělý byl Miloš Zeman.

Chcete vyvracet dojem, že je Petr Pavel vládní kandidát?

Já myslím, že už je to staré téma a není to něco, co by lidi zajímalo. Je to úplně absurdní: je to stejné jako bych říkal, že Andrej Babiš je kandidátem komunistů. Petr Pavel ukázal za poslední měsíce, že je člověkem podporovaným napříč veřejností. A je hrozně důležité, co říkal i v sobotu večer: že chce být člověkem, který naslouchá všem lidem země, a tím, kdo staví mosty. Nejsem bláhový, vím, že tu nikdy nebude člověk, který spojí všechny; ale je hrozně důležité, že tady bude někdo, kdo nebude lidem říkat, že jsou nuly. Nebo že nejsou schopní postavit ani psí boudu. 

Kdyby býval vyhrál Andrej Babiš, měl by i jemu jet Petr Fiala pogratulovat?

Samozřejmě by to bylo na Petru Fialovi. Přiznám se, že jsem neměl informaci, že do Pavlova štábu pojede, ale určitě by bylo na místě pogratulovat, ať už by to byl kdokoliv. 

Petr Fiala na tiskové konferenci na Andreje Babiše poměrně ostře zaútočil. Mimo jiné řekl, že myslí, že sledujeme začátek konce jeho politické éry. Myslíte si to také?

Od Petra Fialy, který je politolog, to byla slova, která jsou vlastně pravdivá. Poslední týdny jsme viděli, že hnutí ANO není úplně celistvé ani v otázce podpory Andreje Babiše jakožto prezidentského kandidáta. Byli tam lidé, kteří měli výhrady, někteří byli schopní je říci i veřejně; jsem zvědavý, jak se to bude v příštích měsících a letech vyvíjet. Tento výsledek určitě přinese diskuzi o tom, jak bude hnutí ANO do budoucna fungovat a jaké má v příštích volbách šance i co se týče koaličního potenciálu. 

Andrej Babiš dostal skoro 2,5 milionu hlasů, není to přece jen trochu rychlá úvaha, považovat tento výsledek za začátek politického konce?

To není o rychlém soudu, ale o pohledu na poslední troje volby, kde ANO nebo Andrej Babiš buď neuspěli, nebo prohráli. Je samozřejmě otázka, jak to budou sami interpretovat, vždycky se dá najít něco pozitivního. Ale když se na to podíváme realisticky, najednou vidíme Andreje Babiše, který chodí za komunisty, jako je Josef Skála, a stojí o podporu SPD. ANO se dostalo do určité izolace - a pokud bude dál v čele stát Andrej Babiš, tak se bude asi prohlubovat. A s tím musí nějak hnutí naložit. Otázka je, nakolik toho budou schopní.

Celý rozhovor najdete v novém Respektu 5/2023 pod titulkem Babiš dělal „účelovku“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].