Jsem připraven Petru Fialovi sloužit na každé pozici, ke které mě vyzve
 
Marek Benda
Marek Benda ve volebním štábu • Autor: Matěj Stránský

 

Jako o možném novém předsedovi Poslanecké sněmovny se spekuluje o Marku Bendovi, politikovi, který zasedl již v roce 1990 v České národní radě a pak dál pokračoval jako poslanec.

Chtěl byste být předsedou Poslanecké sněmovny, jak se o tom spekuluje?

To je fakt předčasná otázka.

Na post předsedy Poslanecké sněmovny se ptám kvůli postupu prezidenta. Miloš Zeman může dvakrát za sebou pověřit i někoho, kdo nevyhrál volby, ale třetí pokus má ale šéf poslanců.  Měla by tento post mít koalice Spolu?

Myslím si, že se o tom musí poradit šéfové naší strany, vedení i poslanecký klub. Když budu radit na klubu, budu radit „chtějme tu funkci“. Asi je to logické vzhledem k tomu, jaké nás čekají složitosti s prezidentem, který deklaroval, že bude jmenovat premiéra i bez většiny v Poslanecké sněmovně. Ale personálně bych se tím v tuto chvíli ještě nezabýval.

Jak podle vás bude prezident postupovat?

To teprve uvidíme. Předpokládám, že první pokus dostane Andrej Babiš. Jestli dostane i druhý? Myslím si, že ne.

Bude se Andrej Babiš pokoušet vytvořit koalici s vámi a stranami Spolu, což by narušilo vaši spolupráci s druhou koalicí Pirátů a STAN? Není to za nějakých okolností možné?

Myslím si, že to je úplně zbytečný pokus, který zemi zdrží o dva tři měsíce. A bude muset vést k tomu, že většina v Poslanecké sněmovně bude ukazovat vládě, potažmo prezidentovi republiky, že prostě vládne. Bez ohledu na vládu.

Nemůžete se mezi sebou jako dva koaliční bloky rozhádat? První pokus o hledání většiny, druhý pokus, vše se povleče, poroste tlak na sestavení vlády, atmosféra bude vypjatá…

My to spolu vydržíme táhnout.

Je nevýhodou pro případnou novou vládu, že druhá koalice dostala o dost méně hlasů?

Nevidím v tom žádnou dramatickou nevýhodu. Pro mě bude jednodušší skládat vládu dovnitř i do veřejnosti, když v ní Piráti nebudou mít tak výrazné zastoupení, jako vypadalo ještě před rokem.

Měl by se teď Petr Fiala nebo předseda Senátu za ODS Miloš Vystrčil objednat k prezidentovi, aby viděli, zda je schopen vykonávat svou funkci, tedy vést povolební jednání? Prezident je podle všeho dost nemocný.

To uvidíme v následujícím týdnu, jestli je připraven a schopen vést povolební jednání. Já rozhodně nebudu doporučovat předsedovi Senátu, aby navštěvoval nemocného prezidenta. Ctím to, že má nějaký věk a že jednání s prezidentem úplně nehoří. Napřed musíme ustavit Poslaneckou sněmovnu, až poté stávající vláda podává demisi. K tomu dojde někdy na začátku listopadu, fakticky má prezident týdny na léčení.

Vraťme se na začátek, kdyby vám byla funkce šéfa poslanců jako jejich služebně nejdéle sloužícímu doyenovi nabídnuta, přijal byste ji?

Počkám, jestli bude něco nabídnuto, ale vždycky jsem říkal, jsem připraven sloužit Petru Fialovi jako předsedovi ODS a koalice Spolu na každé pozici, ke které mě vyzve.

ODS bude držet dál Petra Fialu?

Absolutně ano. Že uděláme výsledek, jaký jsme udělali, větřili jen ti nejzarytější optimisti. A Petru Fialovi se to podařilo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte