Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Benešová: Nechci rozrazit politikům dveře do justice

S ministryní spravedlnosti o výběru nového Nejvyššího státního zástupce

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a již bývalý Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman • Autor: ČTK, Šulová Kateřina
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a již bývalý Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman • Autor: ČTK, Šulová Kateřina

Po nečekané rezignaci Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová do této pozice jeho dosavadního zástupce Igora Stříže. Premiér ani Pražský hrad však z této volby nejsou nadšení - a vládu tak čeká o tuto klíčovou pozici spor.  „Prošel všemi stupni státního zastupitelství, má obrovské zkušenosti z řídících funkcí. Je obecně odborně uznávaný širokou právní obcí, má autoritu na Nejvyšším soudu. Navíc o tu funkci nikterak neusiloval. Docela bych řekla, že spíš bere tak nějak Co mám tedy dělat, vezmu to, protože je potřeba v trendu nezávislého státního zastupitelství pokračovat. Především jsem ale nechtěla tu funkci politizovat, rozrazit dveře politikům do justice. Takhle bych se nechtěla zapsat, až budu odcházet - a on je v tomhle směru myslím si dobrý kandidát,“ vysvětluje svoji volbu Benešová.

Do vlády jste už návrh na Igora Stříže poslala, premiér Andrej Babiš ho ale nezařadil na projednání. Jaké pro to máte vysvětlení?

Předložila jsem ho v pátek na projednání vládě. Byla jsem si vědoma, že ho asi premiér nezařadí, protože ten den, kdy vláda zasedala, jsme měli pracovní jednání v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, a už tam byl program natěsnaný. Kdy bod zařadí, je na premiérově uvážení, do toho já mu nemůžu mluvit.

A máte informace o tom, kdy to premiér udělá?

Ve středu veřejně uvedl, že ho dá na vládu 12. července.

Čtěte také: Nechtěl jsem svůj post zobchodovat, říká Pavel Zeman

Říkal zřejmě. Jde mi o to, jestli vám to garantoval?

Já jsem s ním teď ještě nemluvila. Večer s ním nepochybně budu mluvit, protože zasedá vláda. Třeba to tam řekne i nahlas; uvidíme. Mělo by se to projednat, protože bezvládí by nebylo dobré. Pověřený nejvyšší státní zástupce, což je mimochodem právě Igor Stříž, sice může konat, ale bylo by ideální, kdyby se to již vyřešilo.

Máte ve vládě dostatek hlasů, aby prošel?

To nikdy nevíte. Sociální demokraté se nechali slyšet ústy všech ministrů, kteří byli v Lánech, že mám jejich podporu. Příjemně mě to překvapilo. S několika ministry ANO jsme také mluvila. Tak uvidíme, jak to dopadne.

První náměstek Nejvyššího státního zástupce Igor Stříž • Autor: ČTK
První náměstek Nejvyššího státního zástupce Igor Stříž • Autor: ČTK

A máte podporu od premiéra? Řekl vám, že Stříže podpoří?

To nevím, k tomu se zatím nevyjádřil.

Mluví se o tom, že jste o věci s premiérem mluvila - a řekl vám, že Stříže nechce. Že když ho navrhnete a budete na něm trvat, odvolal by vás.  Bylo to takhle?

Takhle to nebylo, to už je řečeno příliš příkře. Ale neměli jsme názorovou shodu, asi tak.

Jak jste pochopila premiérovy výhrady proti Střížovi?

On by asi rád někoho, komu úplně věří. Jeho tak přímo nezná. Nevím, jaké má výhrady, já jsme ho zase tak dalece nezpytovala. Vysvětlila jsem mu, proč bych chtěla Igora Stříže: že o něm hodně vím, že ho mám vyzkoušeného, že je rozumný, soudný, uvážlivý a odborník, navíc statečný v dobách, kdy se statečnost nenosila. Mrzí mě, že ho pomlouvají, že byl v KSČ. Tam byla spousta lidí. Že to třeba nevadí u generála Pavla, kandidáta na prezidenta.

Pozice Nejvyššího státního zástupce má i symbolický, normotvorný rozměr. Členství v KSČ pro vás problém není?

Igor Stříž zasedal v komisi pro vyšetření událostí 17. listopadu. To byla přísná komise, tam by ho disidenti nedali, kdyby mu nevěřili. Ta komise měla velké úspěchy, dostalo se jí uznání. Můj kandidát má navíc i prověrku na stupeň tajné. Jestli u něj aktuálně hledají nějaké stíny minulosti, tak to už bylo dávno řešeno za Otakara Motejla, a nebyl shledán problém. Vojenští prokurátoři jako pan Stříž byli opakovaně prověřování komisemi a prošli bez ztráty kytičky. Někteří z nich slouží na nejvyšším státním zastupitelství, Jaroslav Fenyk je na Ústavním soudu, František Púry na Nejvyšším soudu.

Zaujalo mě vaše vyjádření pro Seznam, kde jste v odkazu na váš návrh řekla „ať se kočky pudrují, třeba mě i odvolají“. Takže s možností odvolání počítáte?

Určitě nepředkládám kandidáta, kterého by si přáli. Ale mám tuhle pravomoc a chci ji využít, jak nejlépe dovedu.

Které kočky se mimochodem pudrují?

Je to hezká věta, ale nevím, proč s tím dál žonglovat.

Jde mi o to, proč byste měla být odvolána za někoho, koho považujete za kvalitního kandidáta.

Nikdy nevíte, třeba se to nebude líbit mnoha lidem. Tady to funguje různě. Ale na střety jsem zvyklá, dostávala jsem se do nich už dříve opakovaně, není to pro mě nic nového.

Nakolik je možná varianta, že Igor Stříž na vládě neprojde a státní zastupitelství povede jen jako pověřený, tedy neplnohodnotný nejvyšší statutární zástupce.

Je to možné, samozřejmě. Stačí, že nepřijde pár sociálně demokratických ministrů… Může dojít i ke zvratu u kolegů z ANO.

Navrhla byste pak Igora Stříže znovu, nebo byste přišla s jiným kandidátem?

Musela bych asi hledat někoho jiného. Mám nějaký rezervoár a uvidělo by se.

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze • Autor: HN - Honza Mudra
Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze • Autor: HN - Honza Mudra

Slyšel jsem, že v takovém případě uvažujete o náměstkovi pražské vrchní státní zástupkyně Adamu Bašném. Je to pro vás možná alternativa?

Mluvila jsem s ním také, měla jsem tu všechny náměstky z vrchních státních zastupitelství.

Odmítl vám to?

Ne, on to neodmítl.

Je to tedy reálná varianta?

Je to varianta, že by to byl už člověk mladší, který nebyl v KSČ. Adam Bašný má také pozitivum, že pracoval jistý čas v zahraničí, má jazykovou výbavu a tak dále. Ale o tom se budeme bavit, až nastane ta situace. Já nepředbíhám.

Kdyby státní zastupitelství vedl pověřeně Igor Stříž, může dojít k tomu, že by jako neplnohodnotný nejvyšší státní zástupce nemohl provést tzv. kontrolu skončené věci. Tedy například u premiéra Andreje Babiše – nastane-li taková situace – vrátit opět do hry jeho stíhání v Čapím hnízdě. Není motivem premiéra do funkce nikoho nejmenovat právě tento fakt?

Já osobně si myslím, že všechny pravomoci včetně té, na kterou se ptáte, přecházejí na statutárního zástupce nejvyššího státního zástupce. Ale musel by to prověřit Nejvyšší soud. Zastávám nicméně právní názor, že to tak skutečně je.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].