Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Bartoš: V Praze je správné sestavit většinu na půdorysu původní koalice

S šéfem Pirátů o kandidátech do Senátu, výsledcích v metropoli i nadcházející prezidentské volbě

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Jana Nagyová, která stojí s Andrejem Babišem v trestní kauze Čapí hnízdo před soudem, postupuje v Jihlavě do druhého kola senátních voleb . Je druhá za současným šéfem Senátu Milošem Vystrčilem, dostala okolo třiceti procent. České televizi řekla, že kdyby ji voliči nakonec do Senátu poslali, první věc, kterou by udělala, by bylo požádání o imunitu (tu by automaticky dostala - pozn. red.). Hlasovali by vaši senátoři, ti stávající i ti, kteří můžou být případně zvoleni, pro její vydání?

To se musíte zeptat jich. Poslanecká sněmovna i Senát, nejedná-li se o nějakou tendenční věc, normálně k trestnímu stíhání vydávají. Tohle tendenční věc není, takže hlasování je jasné. Andrej Babiš se paní Nagyovou snaží dostat do Senátu a nic jiného než imunita za tím není. Vůbec nechápu, že takhle někdo může kandidaturu postavit, politici by měli kandidovat s nějakým programem, něco zastávat.

Vy jste postavili osm senátních kandidátů a nakonec bude ve druhém kole bojovat o Senát jedna vaše politička. Je to dobrý výsledek?

Žádného kandidáta jsme v těchto senátních volbách neobhajovali. Pokud se hned v prvním kole nevyhraje znovu na Praze 6 senátor Jiří Růžička, postupuje s ním dál naše Dana Balcarová, velmi schopná politička, byla ve sněmovně předsedkyní výboru pro životní prostředí. Snažíme se Pirátskou stranu budovat odspodu, nehledáme vždy tváře, které budou okamžitě rezonovat, a to může být i jistá nevýhoda (aktualizace: Jiří Růžička nakonec zvítězil již v prvním kole).

Senátní výsledky to každopádně nejsou příliš pro Piráty oslňující…

Nebereme to jako soutěž krásy. Sázíme na kvalitní osobnosti, které můžou postupně růst.

Budete v okrscích, kde do Senátu nepostoupíte, podporovat kandidáty na půdorysu současné vládní koalice?

Takhle to být nemusí. Podpoříme demokratické kandidáty, bude záležet na našich lidech v dané oblasti.

Připadá v úvahu podpora někoho z ANO?

To si také nemyslím, že by to tak bylo.

V Praze máte podobný výsledek jako před čtyřmi lety, nedopadli jste špatně.Vyhrává koalice SPOLU, v níž jsou lidovci a TOP 09, s nimiž jste tu dosud vládli. Měli by se Piráti pokoušet o domluvu se SPOLU a vyšachování ANO? Starostové, váš další koaliční partner, řekli, že by to měl být plán A. Vidíte to stejně?

Já si myslím, že kolegové v Praze budou postupovat podle povolební strategie. Jsou tam dány jasné limity: ne korupčně stíhaní lidé, ne kumulátoři funkcí a tak dále. Nechal bych to na dosavadním primátorovi Zdeňku Hřibovi: bude vyjednávat s tříčlenným týmem a je logické, že se nejdříve obrátí na ty, se kterými byl v koalici poslední čtyři roky. To ostatně již sám řekl.

Zdeněk Hřib si zjevně dokáže představit vládu se SPOLU, ač se vůči ní se ostře vymezoval. Začal říkat, že nikoho nekritizoval přímo a nebyly to osobní útoky.Je to signál?

To se musíte zeptat jeho. Žádná spolupráce není za každou cenu, máte principy a hodnoty. Heslo naší kampaně bylo Odvaha dělat, co je správné. Tak budeme postupovat vždycky.

A co by bylo v Praze správné?

Sestavit většinu na půdorysu původní koalice, když to půjde. A pokud to nepůjde, zasednout a jednat.

S celkovými výsledky krajských voleb jste spokojený, jste se už nechal slyšet, ale  v některých krajských městech to na procenta není zas tolik.

V Mariánských Lázních, kde jsme vládli dvě období za sebou a měli výrazný úspěch, jde o jasný pokles. Někde jsme teprve začali jako v Liberci, tam je to dobré, jsme také v řadě krajských měst. Nemohu si tedy stěžovat. Mám radost třeba z Olomouce, na dalších místech jsme v koalicích.

Až skončí druhé kolo senátních voleb, jak se postavíte jako vládní koalice k prezidentským volbám?

Od SPOLU už zaznělo, že mají své preferované kandidáty - a zaznělo to i přímo od předsedů stran, jak od Mariana Jurečky, tak Markéty Pekarové Adamové. My jako Piráti nebudeme stavět vlastního kandidáta. Je vidět, že největší podporu má u nás Danuše Nerudová, pak s nějakým odstupem generál Pavel, a pak myslím, že Marek Hilšer. Takto asi o kandidátech uvažujeme, zformulujeme to - a možná dáme možná jako doporučení.

Tedy že byste řekli více jmen z pelotonu občanských kandidátů?

I v minulých prezidentských to bylo podobně. Jen v mém nejbližším týmu jsem já v prvním kole volby volil Marka Hilšera, kolegové pak Pavla Fischera, ale také Michala Horáčka a Jiřího Drahoše. No a v druhém kole jsme to všichni „hodili“ panu Drahošovi proti obhajujícímu prezidentovi Zemanovi.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].