Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Babiš nemá na prezidenta dostatečnou trpělivost a příliš rozděluje společnost

S moravskoslezským hejtmanem za ANO Ivo Vondrákem o jeho prohlášení, že nebude volit šéfa hnutí Andreje Babiše prezidentem

Ivo Vondrák
Ivo Vondrák

Jste za ANO hejtmanem Moravskoslezské kraje a také jste za něj poslancem. Jak velkou podporu má v prezidentské kandidatuře mezi vašimi členy Andrej Babiš?

To je samozřejmě otázka, na kterou nejde jednoduše odpovědět. Nevím. Já jsem s primátorem Ostravy Tomášem Macurou řekl, že Andreje Babiše nevidíme jako nejlepšího kandidáta na Hrad, ale je to jen naše rozhodnutí. Doplnil jsem, že budu volit Petra Pavla. Nikoho jsme přitom nevyzývali k tomu, aby hlasoval proti Andreji Babišovi, nebo pro někoho jiného. Veřejně jsem svůj postoj sdělil, když se mě na to vaši novinářští kolegové ze Seznam Zpráv zeptali. Neříkat nic, nebo neříkat pravdu mi nepřišlo korektní. Je to mé občanské rozhodnutí, vnímám to tak, že každý má mít právo zvolit si svého prezidenta podle svého nejlepšího uvážení. A já jsem toho názoru, že Andrej Babiš se na to nehodí.

Proč?

Příliš rozděluje společnost. To, co dělám, ale rozhodně nechci definovat jako nějakou antikampaň. Tak to není. Zachoval jsem se podobně jako v roce 2017, kdy hnutí ANO navrhovalo na prezidenta Miloše Zemana, a já tehdy prohlásil, že tohle doporučení nebudu respektovat. Měl jsem k němu podobné výhrady.

ANO zatím výběr prezidentských kandidátů moc nejde, že?

Podle mého názoru jsme měli dost dlouhou dobu na to, abychom si v ANO probrali, kdo by měl být naším kandidátem a proč. A jak zajistit jeho podporu. Místo toho rozhodnutí o Andreji Babišovi přišlo zde dne na den, byť bylo asi predikovatelné. Myslím, že to chtělo něco, co bych nazval primárkami. Kdy by se k tomu členové ANO vyjádřili v oblastech, krajích. Andrej Babiš by to zřejmě vyhrál, tenhle proces by však více umožnil říct si otevřeně výhody a nevýhody jeho nominace.

Proč jste takový postup uvnitř strany nenavrhoval? Jste významný člen ANO.

Vždy se to řešilo tak, že to zatím není potřeba řešit. Implicitně se předpokládalo, že to bude Andrej Babiš, žádné předsednictvo se k tomu dlouho nesvolávalo. Nikdo se k jinému postupu nehlásil, já to bral tak, že svých starostí mám dost a nebudu toto téma otevírat. Mělo to jít od předsedy.

V normálních stranách to funguje tak, že když se někomu nelíbí, co dělá předseda, tak se snaží získat většinu pro svůj názor, a tak ho prosadit. Andrej Babiš zjevně žádné primárky nechtěl - od toho jste vy, členové ANO s jiným názorem, abyste se to snažili změnit, vykřičet si to.

Nepovažoval jsem se za toho, kdo by to měl dělat.

Jak dlouho jste zvažoval, že dáte přednost Pavlovi před Babišem?

Když sleduju naše prezidentské volby, musím říct, že osobně znám pana Zimu, pana Středulu, paní Nerudovou a pana Pavla. To rozhodnutí víceméně vyplynulo z diskuzí, které jsem viděl v médiích. Zajímal jsem se hlavně o dlouhé, hloubkové rozhovory s daným kandidátem. Tam mi přišlo, že Petr Pavel mluví v porovnání se všemi ostatními věcně, srozumitelně a s rozvahou. A hlavně, že tolik nerozděluje společnost.

Řekl jste o svém rozhodnutí dopředu Andreji Babišovi?

Ne, rozhovor, kde jsem to sdělil, měl být na téma soudního sporu pana předsedy Babiše, ne na téma voleb. Ale padlo to tam  a já v daném okamžiku reagoval.

Nebylo by férové říct mu to osobně, mezi čtyřma očima?

Já se s ním takhle téměř nescházím. Chtěl bych zdůraznit jedno: jméno pana Babiše loni padlo tak, že byla svolána ze strany ANO tisková konference a bylo řečeno, že před tím se tedy sejde předsednictvo, aby projednávalo kandidáta na prezidenta. Pan Babiš to nakonec den před tím oznámil na televizi NOVA, nebylo co řešit. Já jsem zavnímal, že je to příliš autokratické rozhodnutí na to, jak je to důležité téma. Bylo však už rozhodnuto.

Jako jeden z argumentů uvádíte, že doba chce někoho, kdo bude zahlazovat příkopy ve společnosti. Jaké příkopy máte na mysli?

Tak já si myslím, že jsou tu příkopy typu antibabiš a příkopy typu antifiala, příkopy typu proti Ukrajině, proti očkování; tady je těch příkopů spousta. Společnost se rozděluje v řadě témat, nikdo to tu nemoderuje, protože vždycky jedna skupina jde proti té druhé skupině.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Kdo nejvíc příkopy hloubí?

Andrej Babiš je ten typ člověka, který je velmi - jak bych to formuloval - kritický vůči druhé straně, nicméně i opozice byla velmi kritická vůči nám. Můžeme porovnat jejich rétoriku v rámci covidové doby - a teď zase můžeme vnímat naši rétoriku, která kritizuje současnou vládu ohledně energetické krize a dalších s tím spojených věcí. Je tu nulová snaha cokoliv dohodnout a přijmout argumentaci druhé strany.

Proč to tak je?

Protože společnost je rozdělená. Ale pozor, to není jenom problematika České republiky, já to vnímám obecně jako problém západní kultury. Žijeme v době postfaktické, kdy je primární snahou vybudit emoce, které jsou potom hnací silou dalšího rozhodování. Už nikoho nezajímají skutečnosti a fakta, jak se věci mají. Sociální sítě jsou úplně tím největším katalyzátorem těchto sporů.

Když se bavíme o vybuzení emocí, vy teď jako opozice chcete mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. To atmosféru konfliktu ve společnosti ještě více vyšponuje, zvlášť když Andrej Babiš své hlavní dva protikandidáty Petra Pavla a Danuši Nerudovou označuje za koně vládní koalice.

Já vám řeknu, co se ve Sněmovně v úterý stalo. Stalo se to, že žádný z našich opozičních návrhů na schůzi Poslanecké sněmovny neprošel - a jsou tam velmi racionální návrhy. Spousty věcí tím pádem nemůžeme vůbec projednávat. To je jeden z těch zbytečných příkopů. Jestli je tu axiom, že vláda má většinu sto osmi poslanců a nikdy nám nic neumožní schválit, tak nastává krizový režim. Tím je snaha vyslovit vládě nedůvěru, při jejím projednávání můžeme konečně říct, co nám vadí, co chceme prosazovat a co nám neumožňují.

Že se s tím trefíte zrovna mezi první a druhé prezidentské kolo, je náhoda?

Vy si myslíte, že je to nějaká kampaň? Já to nevnímám jako kampaň. Bavili jsme se s kolegy, že to spousta novinářů bude takto zkratkovitě interpretovat, což nakonec činíte i vy, ale není to tak. Zvažovali jsme to už dlouho před tím, než nám neumožnili projednat naše poslední návrhy, děláme to bez Okamurovy SPD, chceme tím ukázat, že jsme sami s fungováním Poslanecké sněmovny nespokojeni. Není to ani součástí prezidentské kampaně Andreje Babiše. Ani nebyl na klubu, kde to padlo.

Od ohlášení prezidentské kandidatury se Andrej Babiš snaží vystupovat konsensuálněji. Věříte mu tu proměnu? Je opravdová, nebo hraná?

To nepoznáme dřív, než bude zvolen. Pokud bude zvolen.

Co aspoň říkáte na jeho současnou kampaň, kdy se představuje jako klidnější a empatičtější politik?

Tento typ kampaně je ten, po němž dlouho volám. O podobnou se dlouhodobě s kolegy snažíme v Moravskoslezském kraji na všech úrovních.  A k Andreji Babišovi: kdybych tomu z jeho strany stoprocentně věřil, tak bych mu ten hlas hodil. Mám tam ale otazníky. Nejsem si jistý, že má v sobě dostatečnou trpělivost takto vystupovat v delším horizontu. Proto chci, aby tam byl někdo, u koho mám v tomhle směru větší jistotu.

Rozhodující bude druhé kolo voleb. Kdyby do něj nakonec nepostoupil Petr Pavel, ale Andrej Babiš s Danuší Nerudovou, koho byste podpořil?

Tak to bych volil Andreje Babiše.

Proč?

Protože paní Nerudová mi připadá jako naprosto bezkoncepční; bez vize, bez čehokoliv. Víte, že jsem z akademického prostředí, vadí mi proto také, že na Mendlově univerzitě, kterou vedla, byla jen jedno čtyřleté funkční období.

Ivo Vondrák • Autor: Milan Bureš
Ivo Vondrák • Autor: Milan Bureš

Co vám na tom vadí?

Většinou jsou rektoři na univerzitách dvě funkční období, dává jim to šanci něco prosadit. Funkce má být nástroj k uskutečnění vizí, změn, ne cíl sám o sobě. U paní Nerudové mi přijde, že šlo spíše o ten cíl. A teď jí jde zase o jiný.

Když Andrej Babiš prezidentské volby prohraje, chcete, aby znovu kandidoval na premiéra v parlamentních volbách?

Proběhnou oblastní sněmy, krajské sněmy a nakonec proběhne i velký sněm ANO, který definuje lídra. To si myslím, že je demokratický proces, který by se měl zachovávat.

A co si vy přejete, aby bylo jeho výsledkem?

Já si myslím, že nebude v dalších volbách kandidovat, alespoň to říkal.

Taky říkal, že nebude kandidovat na prezidenta a kandiduje. Jeho slovo nejde brát vážně.

To je možná typický rys pro Andreje Babiše, že v podstatě mění své názory - což je věc, která mně osobně vadí. Abych vám ale odpověděl: pokud chce ANO parlamentní volby vyhrát, tak si troufám říct, že bez Andreje Babiše to bude velký problém, že to bez něj nepůjde.

Kdyby se naopak Andrej Babiš na Hrad dostal, měl byste zájem vést ANO, jak se o tom v minulosti opakovaně spekulovalo?

V tento okamžik říkám, že není situace taková, že bych to chtěl, a nic pro to nedělám. Pokud bych do toho chtěl a měl jít, tak pouze za předpokladu, že na těch oblastních sněmech, krajských sněmech, bych byl dalšími nominován a měl podporu. To je nejasné, v našem poslaneckém klubu vnímám, že nepatřím k většině, že nejsem nositelem politiky klubu. Sám za sebe říkám, že by mi šlo o změnu. Řekněme návrat k původním principům, které ANO mělo na začátku - a tím nemyslím jenom nespokojenost občanů, ale myslím tím především snahu se starat o střední třídu a další lidi, kteří jsou svým způsobem postiženi víc než třeba důchodci. Těm se pomohlo, stejně tak se pomohlo učitelům, lékařům, zdravotním sestrám, ale dle mého názoru je spektrum, které by mělo hnutí podchytit, mnohem širší.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].