0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ7. 3. 201111 minut

Úterý 8. 3. 2011

Jedině kácet a těžit. Přece si tu Šumavu nenecháme zničit?! (ministr Stráský) • Autor: Naďa Straková

08:00
Krásné ráno, ženám zvlášťPohled z okna odhaluje další slunečné ráno, které už tolik připomíná jaro. Pohled na předpovědní mapu počasí pak ukazuje, že slunečno je na celém českém území. Teploty se však drží pod nulou, a to někde docela výrazně. Dobrá zpráva je, že přes den by se mělo postupně oteplovat (maximálně 3 až 7 stupňů) a od zítra k nám již dokonce začne proudit teplejší vzduch od jihozápadu. Skvělé!Dnes máme 8. března, což je - jak všichni dobře víme - Mezinárodní den žen. Svátek má Gabriela a narozeniny, kromě mnoha jiných, Vladimír Mišík.A co říká na dnešní den pranostika: Kolik mlh v březnu k nebi stoupá, tolik bude ještě mrazů po velikonocích. Brr, tak abychom neměli zimu ještě v květnu:-)A vaše dnešní DJka spojí obě gratulace (Mišíkovi i ženám) do jedné - tu je Vladimír Mišík a Nejlepší ženská naších dnů.Krásný den a zůstaňte naladěni! 

08:38
Povstání proti kuchyňskému otroctvíJeště než se vaše dnešní DJka vrhne do víru světového i domácího dění, neodpustí si v souvislosti s Mezinárodním dnem žen krátký pohled do historie. Ten bývá totiž často označován za uměle vytvořený socialistický svátek, jak si ho většina z nás pamatuje. Není to však pravda. 8. březen se stal mezinárodně uznávaným svátkem k připomenutí stávek žen usilujících v Americe o volební právo v roce 1908 a v roce 1909, kdy proběhla stávka neworských švadlen. Poprvé byl slaven právě před 100 lety v roce 1911 v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA.To, že byl později poněkud zneužit komunistickou doktrínou, je známé, na Západě byl naopak připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.  Zajímavé je, že se popularita tohoto svátku dodnes drží především na Východě, zvláště oblíben je v Rusku. A chcete-li se potěšit pohledem na úžasnou ilustraci komunistického angažovaného umění, pak zde - Povstátní proti kuchyňskému otroctví.Jinak jedeme dál. Radúza.

Reklama

09:28
Kaddáfí již nechce zemřít v bojiPřestože Muammar Kaddáfí od počátku protestů prohlašoval, že on neodstoupí, neboť je revolucionář a z Libye neodejde, neboť je to jeho země, nyní se mu již zřejmě nechce čestně zemřít. Včera v noci předložil povstalcům dohodu - navrhl uspořádat schůzi Všeobecného lidového kongresu (což je nejvyšší libyjský orgán v zemi, obdoba parlamentu) a dohodnout podmínky a záruky jeho odchodu i s rodinou a majetkem. Zároveň žádal slib, že on ani jeho rodina nebudou postaveni před soud. Povstalci jsou však stejně odhodlaní jako byl zpočátku on - buď zvítězí, nebo zemřou - a jejich vedení tak Kaddáfího požadavek odmítlo. Kaddáfího „čestný“ odchod by podle nich znamenal urážku pro oběti povstání.Boje tak pokračují dál, podle posledních informací se zdá, že Kaddáfího jednotky nabírají díky letadlům převahu. Povstalci jsou obklíčeni v městech Misuráta a Zavíja, letouny udeřily i na nedávno dobytý Rás Lanúf s ropným terminálem.A svět se dále snaží najít postoj, který by k Libyjské krizi zaujal. Ten oficiální český již od včera známe. Prezident Klaus zvedá varovný prst a jeho hradní poradce Ladislav Jakl včera v Interview 24 řekl, že „vlítnout do Libye smrdí velikým problémem.“Pravda je, že světové společenství má před sebou vážný problém. Zde je tematicky nová PJ Harvey a The Words That Maketh Murder. 

10:14
Vzpomínka na osvětimskou vražduJeště jedno výročí se vztahuje k dnešnímu dni, tentokrát ovšem pochmurné. V roce 1944 proběhla největší hromadná poprava českých Židů v tzv. rodinném táboře Osvětim-Březinka. V noci z 8. na 9. března zde nacisté v plynových komorách vyvraždili téměř 3800 Židů. Na rozdíl od ostatních koncentračních táborů, panovaly v Březince poněkud mírnější podmínky - rodiny zde mohly zůstat pohromadě, lidem neostříhali vlasy a ponechali jim i některé věci. Podle historiků sloužil tento typ tábora jako důkaz před světem, že o Židy je „dobře“ postaráno. V roce 1944 však byli téměř všichni jeho obyvatelé zavražděni.Pamětníkům se zdá nepochopitelné, že se čeští politici dnešnímu výročí vyhýbají, přitom je to stejná tragédie, jako bylo například vyvraždění Lidic a Ležáků.

10:37
Dopolední punkrockováBěhem svého přesunu do redakce vám DJka zatím posílá další ženu s krásným hlasem - Sandi Thom I Wish I Was A Punkrocker.

11:39
Statečná Marisol Vallesová Marisol Vallesová by si zasloužila spíše medaili za statečnost, místo toho však dostala padáka. Tato jedenadvacetiletá studentka kriminologie byla v říjnu jmenována šéfkou policie v severomexickém městečku Práxidis G. Guerrerro a čtyři měsíce vydržela bojovat s drogovými kartely. Ty jí po celou dobu vyhrožovaly smrtí, ona však tvrdila, že se nedá zastrašit. Nakonec však tlak nevydržela a vzala si volno na ošetřování svého osmiměsíčního syna. Její nadřízený, starosta města, se proto rozhodl ji z funkce odvolat a jmenovat nového kandidáta. Podle dalších zpráv se Marisol z obavy o svůj život chystá emigrovat do Spojených států.Město Práxidis G. Guerrerro leží asi padesát kilomentrů od nejnebezbečnějšího mexického města Ciudad Juárez, tedy oblasti, kde jsou konflikty s drogovými kartely na denním pořádku. Policisté také patří mezi časté oběti těchto mafií, a to ženy nevyjímaje. Naposledy zmizela beze stopy  osmadvacetiletá šéfka policie z Bravosu Ěrika Gándarová. Jiná - Hermila Garsíová - byla zavražděna loni v listopadu.O tom, že v Mexiku zuří válka drogových klanů svědčí i aktuální zpráva z dnešního rána - při přestřelce na severovýchodě Mexika zahynulo nejméně 18 lidí.Vaše DJka si vzpomíná, že když na podzim četla zprávu o jmenování Marisol Vallesové šéfkou policie, pomyslela si, že tato dívka bude brzy mrtvá. Myslí si proto, že Marisol udělala dobře, když se rozhodla zachránit si život. A tu jedna píseň pro všechny statečné ženy - Patti Smith Gloria

12:00
Největší Češka a Dee Dee BridgewaterDnešní DJka včera v rádiu slyšela, že naši polští sousedé zvolili nejslavnější Polkou Marii Curie Sklodowskou. V souvislosti s tím mě tak napadá, koho by zvolili Češi. Máte nějaký tip?A k polednímu zamyšlení písnička. Pokračujeme v ženské linii: tahle dáma vystoupí v Praze 2. dubna - Dee Dee Bridgewater.

13:15
Ministr Kalousek je nešťastný, Češi jsou podle něj finančně negramotníNa devátém ekonomickém fóru Zlatá koruna diskutují dnes ekonomické špičky. Ministr Kalousek zde přednesl úvodní řeč, kde prozradil, že je nešťastný z finanční negramotnosti Čechů a také z jejich neochoty spořit si na důchod. Dobrou náladu mu prý také kazí chystaná regulativní opatření Evropské unie. Zatímco běžní občané ministra trápí, banky mu naopak dělají radost. Na jejich adresu nešetřil chválou, prý si velmi dobře poradily s hospodářskou krizí, z které se už podle ministra Kalouska Česko vzpamatovává. Na závěr svého vystoupení slíbil, že letos už se nebudou zvyšovat daně.Alespoň někdo ministra Kalouska potěšil. A co se daní týče, pokud si DJka vzpomíná, původně tato vláda slibovala, že daně nebude zvyšovat vůbec. No, ale nenechme si tím kazit náladu: Bjork All is full of love.

14:40
Stráský omezil vliv vědců v radě NP ŠumavaNový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský chce do čtrnácti dnů jmenovat novou radu parku. Počet členů rady se sníží z 53 na 45 členů a její vědecká sekce bude zcela zrušena. Nový šéf rady Stanislav Vacek má Stráskému dodat jména osmi vědců, která budou ostatním vyhovovat. Většina dosavadních členů vědecké sekce rezignovala na své funkce. Šéf vědecké sekce Jakub Hruška k tomu řekl, že v tomto novém uspořádání vědci zcela ztratí vliv na projednávané dokumenty a na podobu péče o národní park, neboť budou vždy politiky přehlasováni. Stráský se složením rady spěchá, neboť chce urychlit rozhodnutí o budoucím přístupu k boji s kúrovcem.V radě parku rozhodují ze zákona zástupci dvaadvaceti obcí, zástupci Jihočeského a Plzeňského kraje a horská služba. Ostatní členové rady jsou představitelé právnických a fyzických osob, které provozují na území národního parku svou činnost a mají tu tedy své zájmy - zejména jsou to lesníci, zemědělci, obchodníci a zástupci cestovního ruchu.Jedná se tedy hlavně o to, zda kácet a dřevo prodávat, nebo nechat přírodu, ať si poradí sama. Druhý přístup, který se praktikuje na německé straně hranice a který prosazoval Martin Bursík, se u nás ovšem mnohým nelíbí. Jak známo, ministerstvo životního prostředí ovládají nyní zastánci prvního přístupu - tedy kácet a těžit. Jsou tu obavy, že ze stejné rodiny bude i nový šéf parku Stráský. Jak sám říká, přece si tu Šumavu nenecháme zničit.DJka je raději pro to, ať si příroda poradí sama. Mari Boine: Evening Land 

16:04
Nečas, Drobil, Poul - ti všichni jsou nevinníVrcholní politici v kauze manipulace s veřejným zakázkami na Státním fondu životního prostředí jsou nevinní. Nespáchali ani trestný čin neoznámení trestného činu ani nepřekažení korupčního jednání ani zneužití pravomocí úřední osoby. K tomuto závěru došla protikorupční policie a případ odložila, aniž by zahájila trestní stíhaní. V kauze „Drobil“ podal na premiéra Nečase, exministra životního prostředí Drobila a vedoucího úřadu vlády Poula trestní oznámení rakouský občan Philipp Janýr.Pro připomenutí - Respekt o této kauze několikrát psal, například zde Nečas v říši divů.

16:39
Cena Homo Homini pro kyrgyzského aktivistu AskarovaDnes večer startuje v Praze 13. ročník festivalu o lidských právech Jeden svět. Festival zahájí v kině Světozor snímek Na stupních vítězů, který je oslavou zdravého ducha a mysli, byť ve starém těle. Film je o skupině atletů, kteří ač ve věku od osmdesáti do sta let se připravují na seniorské mistrovství světa ve finském Lahti.  V rámci zahájení Jednoho světa bude udělana cena Homo Homini, kterou letos získal kyrgyzský aktivista Azimžan Askarov, který vede dlouhodobý a osamělý boj za práva nespravedlivě obviněných. On sám byl v loňském roce v rámci zmanipulovaného soudího procesu obviněnk doživotnímu vězení. Cenu za něj v zastoupení převezme jeho syn. Více informací o programu Jednoho světa na www.jedensvet.cz a zde další úžasná hudebnice: Suzanne Vega - The Queen And The Soldier

17:23
Václav Havel hospitalizován v nemocniciBývalý prezident Václav Havel byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici s akutním zánětem dýchacích cest. Potvrdila to jeho tajemnice Sabina Tančevová s tím, že více o Havlově zdravotním stavu říci nechtěla. O tom, jak vážný je jeho stav nechce zatím více sdělit ani mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Havlovi se ale muselo přitížit, protože dosud se léčil doma. Pro bývalého čtyřiasedmdesátiletého prezidenta znamená jakékoli podobné onemocnění zvýšené riziko, neboť mu v roce 1996 lékaři odebrali polovinu pravé plíce.Václav Havel byl v poslední době ve zvýšeném pracovním vytížení, neboť dokončoval film Odcházení, jehož premiéra je naplánovaná na 22. března. Havel film režíroval, vznikl podle stejnojmenné divadelní hry.Václavu Havlovi držíme palce, ať se mu lépe dýchá a posíláme povzbuzení: Zuzana Navarová - Andělská.

17:30
Krásný večer a poslední píseňVaše dnešní DJka se loučí. Děkuje za tipy na „největší“ ženu Česka. Sešlo se jich bohužel tak málo, že z nich těžko nějakou favoritku vybereme (Václav Klaus to přece jen nebude:-)), Marie Curie je přece jen Polka a sv. Anežku Českou nikdo nenavrhl. Zatím si tedy necháme svého největšího Čecha a zase někdy příště!DJka se vrhá do víru velkoměsta a posílá poslední píseň: Enya - Caribbean Blue. Krásný večer všem!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].