Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 15. 6. 2010

Čeká se na Obamův projev k ropné skvrně / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Čeká se na Obamův projev k ropné skvrně / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno, yo!Dobré ráno, gramofon se pomalu roztáčí, dnes má být 20 stupňů, dusno, k večeru bouřky, svátek má Vít, koaliční ODS-TOP 09-VV v poledne podají briefing, jak na tom jsou, a tady je kousek od Vladimíra 518. Respekt vám v brzké době přinese velký rozhovor se "stařešinou" českého rapu -- o hudbě, Praze, architektuře, testosteronu… --, tak teď malá pozvánka.Ještě jednou dobré ráno a jdeme na to!

08:40
Vláda do 7. července, Česko pod atakem komárů, šedá eminence VV ráda zdrobněliny a Jurásková znovu ministryní?Rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) chce mít koaliční dohodu nejpozději do 7. července, aby nová vláda mohla do poloviny července začít pracovat na rozpočtu na příští rok, píší všechny zpravodajské servery.Moravské vydání Mf Dnes oznamuje, že po nedávných povodních se přemnožil hmyz v Česku a dokáže uštvat k smrti zvířata. Ohroženení jsou daňci, ale i srnčí a jelení mláďata. Hmyz útočí na bohatě prokrvené rostoucí paroží daňků. "Komáři paroží úplně obklopí. Zvěř je pak neklidná a vystresovaná, že je nucená neustále se pohybovat. Komáři ji tak doslova uženou," řekl listu Radovan Mančík z hodonínského mysliveckého svazu.Stejný deník v celostátním vydání přináší rozhovor s Vítem Bártou, rozhodujícím mužem Věcí veřejných, a ten se v něm vyznává se svého soukromí. Říká, že má slabost pro koně, blondýnky a Karla IV. Zde. Kromě toho má evidentně slabost pro zdrobněliny. Tady je Bártova odpověď na otázku, jestli letos bude mít nějakou dovolenou. "Všichni potencionální poslanci mají jednu obrovskou motivaci: rychle se domluvit, aby byla dovolená. (smích) S Kačenkou rádi jezdíme na jachtu k moři, takže chceme jet s jejím bratrem obeplout za týden kus korsického pobřeží. S mým bratránkem bychom pak jeli na týden buď do Francie nebo do Itálie, kde si pronajmeme nějaký baráček." Právo pak napsalo, že klíčový resort zdravotnictví zřejmě neobsadí žádný z favoritů a tak nejblíže k zisku funkce je podle deníku současná ministryně Dana Jurásková.
„Prosadit se ji snaží Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a vlivné mocenské skupiny ODS ve Středočeském kraji,“ řekl Právu zdroj obeznámený s průběhem vyjednávání.

09:08
EU popírá, že tajně pracuje na pomoci pro ŠpanělskoZástupci evropských institucí vehementně popírají, že by v zákulisí chystali záchrannou injekci pro Španělsko z nedávno schváleného balíku 750 miliard eur. Prohlášení Evropské komise či šéfa skupiny ministrů financí eurozóny Jeana-Claudea Junckera tím reaguje na zprávy hned v několikerých renomovaných evropských denících, že EU pracuje na "bail-outu" Španělska, které se potýká s dluhovou krizí. Kvůli nedůvěře trhů v ozdravení eurozóny a obavě zu domino efektu to EU činí tajně."Komise neplánuje žádný specifický plán pro Španělsko," řekl šéf Evropské komise José Manuel Barroso tisku po setkání s Junckerem. Další zde.

10:30
Čeká se zveřejnění zprávy k Bloody Sunday po dvanácti letech Dnes má být zveřejněna zpráva o vyšetřování událostí z takzvané Krvavé neděle. 30. ledna 1972 britští vojáci zastřelili třináct lidí během protivládní demonstrace v severoirském Londonderry a vyšetřování osudné neděle začalo před 12 lety. Zpráva má 5000 stran a práce komise dosud stála 195 milionů liber. Jde o nejdražší vyšetřovací spis v právní historii Británie.

11:25
Vědci budou zkoumat DNA Ozzyho OsbournaFakt, že zpěvák Ozzy Osbourne ještě žije, natolik fascinuje lékaře, že jej požádali, zda-li by mohli prozkoumat jeho genetický kód. Ozzy má za sebou několik desítek let tvrdého pití a alkoholu, zlomení krku při autonehodě, nasátí nebezpečných mravenců či pokus o uškrcení svojí manželky Sharon – která se mu to snažila vrátit --, přesto však žije, nemá zdravotní problémy a zplodil tři zdravé děti. Ozzy začal pít na střední škole a přestal v padesáti. Britští vědci jej proto oslovili, že by mu jako jednomu z prvních v Británii provedli kompletní genetický text. Ozzy se slovy "sounds like a fun" souhlasil.Na Ozzyho oslavu, tu jedna uječená.

11:55
Kaplického chobotnice bude v Brně jako autobusová zastávkaDiskutovaný projekt návrhu Národní knihovny architekta Jana Kaplického nakonec bude stát.  Změní se ovšem jeho velikost a funkce. Ve zmenšené podobě se pod chobotnicí budou ukrývat cestující na sídlišti v Brně, kde poslouží jako zastávka MHD. Návrh třiadvacetiletého mladíka s internetovou přezdívkou Tygr zvítězil v soutěži společnosti Pepsi o nový vzhled několika zastávek hromadné dopravy v Brně. Informaci přinesl server ihned.cz.Mňa by zajmalo, proč toto nejde v Práglu, čeče.

12:40
Ceny bytů v Praze mají spadnoutCeny bytů v Česku zřejmě půjdou ještě dolů. K takovému závěru došla Česká národní banka. Podle její analýzy rostly ceny za zdejší byty několikrát rychleji než v jiných zemích. Vysoko se drží i ve srovnání s nájmy. V Česku je tak výhodnější si byt pronajmout než koupit. Ceny by měly padat hlavně v Praze a pak v Brně, Liberci a dalších velkých městech. Měly by klesnout o 10 až 15 procent.Konečně! – pokud tedy praxe bude odpovídat teorii. Ceny bydlení v Česku a zejména v Praze jsou výmykem z racionální reality. Levnější byt než v Praze si dnes lze pronajmout v mnoha evropských metropolích, ačkoli tamní HDP na hlavu je větší, například v Bruselu. Zatímco Bruselan či Berlíňan dá na bydlení čtvrtinu až třetinu platu, Pražan třetinu až polovinu. 

13:15
Obědový songZačali jsme Vladimírem 518, tak v něm ještě pokračujme. Tentokrát víc zvesela.

14:35
Budoucí koalice se shodla na odloženém školnémVyjednavači budoucí možné koalice ODS, TOP 09 a VV se dohodli na budoucí podobě školného. Mělo by být odložené až do konce studia a absolventi by jej platili až poté, co by dosáhli úrovně průměrné mzdy. Plyne to z vyjádření lídra ODS Petra Nečase, které potvrdili i Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Radek John (VV). Výši školného by si měly určovat jednotlivé školy s tím, že limit by byl 10 000 za semestr. Nečas uvedl, že zavedení školného bude předcházet zřízení systému grantů, státem garantovaných půjček a studentského spoření. Odložené školné prosazovali občanští demokraté s VV, TOP 09 naopak preferovala školné přímé. Výnosy ze školného by měly být určeny na stipendia pro nejlepší studenty a šly by do rozpočtu ško. Za předobraz strany označily australský model.

15:05
Šéf BP stane před Kongresem kvůli ropné skvrně, čeká se na Obamův projevŠéf americké divize ropné společnosti British Petroleum Lamar McKay bude muset předstoupit před americký Kongres a spolu se zástupci dalších firem čelit otázkám senátorů na bezpečnost těžby ropy v Mexickém zálivu. Členové výborou pro životní prostředí nařkli BP, že si zvolila kratší cestu k ropě a udělala vrty v oblastech, které byly označeny jako nevhodné pro těžbu.Dnes večer amerického času se zároveň očekává projev Baracka Obamy k ropné skvrně. Ten už havárii, která pouští do moře denně nové a nové hetkolitry ropy, označil za stejně devastující pro americkou společnost jako byly útoky 11. září.  Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings mezitím drasticky snížila rating koncernu BP hned o šest stupňů na BBB z původního stupně AA.

16:08
Gumák Sarkozy versus gumák Topolánek, plus bonusVaší dnešní dýdžejce to nedalo a při sledování aktuálních gumáků (Les Guignols) si vzpomněla na loňskou sérii, v níž se satirici z Canal + vypořádali s touhou Nicolase Sarkozyho vládnout Evropě i přes české předsednictví. Pamatujete ještě?Kdo si to chtějí připomenout, tady je první kousek a tady druhý.A jako bonus - Nicolas Sarkozy po schůzce s Vladimirem Putinem, která začala jedním stakanem na uvítanou…

16:56
Brusel: Úsporná opatření v Česku jsou dostatečnáÚsporná opatření, která česká vláda přijala v uplynulých měsících k nápravě rozpočtového schodku, jsou dostatečná. Uvedla to Evropská komise v hodnocení 12 členských států, které se nachází v takzvané proceduře pro nadměrný rozpočtový deficit. Ten je v EU povolen na hranici tří procent HDP, ale většina států jej v současnosti nesplňuje. Letos by měl rozpočtový schodek Česka dosáhnout 5,7 procenta.

17:25
Zpráva k Bloody Sunday: Všichni zastřelení byli nevinníTéměř dvanáct let trvající vyšetřování událostí z neděle 30. ledna 1972 dospělo k závěru, že všech třináct zastřelených demonstrantů v severoirském městečku Londonderry bylo nevinných. Britští vojáci zahájili jako první střelbu a nešlo o sebeobranu. Došla k tomu takzvaná Savilleho zpráva zveřejněná dnes odpoledne v Londýně. Britský premiér David Cameron označil výsledek za "šokující" a všem rodinám zastřelených se omluvil.

17:45
Chtěli byste ženu do čela Prahy?Předsedou poslaneckého klubu ODS se stal opět Petr Tluchoř, šéfem poslanců TOP 09 byl zvolen Petr Gazdík, Milan Cabrnoch porazil Petra Bendla ve středních Čechách… člověka při čtení těch zpráv napadne, jako by je už všechny slyšel. Důvodem je, že s novým parlamentem a novými přesuny v rámci partají přicházejí ti stejní muži nebo zkrátka muži. Kde nic, tu nic, žádné překvapení – žádná žena. Vaše dýdžejka nechce látořit nad nedostatkem ženského elementu v české politice. Napadlo ji, v rámci surfování po stranických webech, když už pražští voliči povstali proti bémovsko-jančíkovské ODS a dali zvítězit TOP 09 v parlamentních volbách, jsou připraveni protáhnout revoluci do podzimu a v komunálních volbách zvolit do čela metropole třeba ženu? Jsou podle vás obyvatelé Prahy natolik otevřené a progresivní hlavy, že by kývli na primátorku Prahy? 

18:22
Rapový old-school na závěrRáno zahrál stařešina českého rapu, tak si dáme pořádný světový old-school se zlatými kalhotami, vycpávkami na ramenou a odskoky v zad.  ZDE.Mějte se skvěle a zítra hraje Petr Třešňák.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].