0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ14. 2. 20118 minut

Úterý 15. 2. 2011

  • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Dobré jitro a klidný a úspěšný denDnešek je šestačtyřicátým dnem roku. A měl by to být den vcelku chladný, s teplotami mírně nad a na některých místech Česka i pod nulou. A zdá se, že na seznam výročí se pak dnešek zapíše také definitivním dotažením dohody mezi lékaři protestujícími v akci Děkujeme, odcházíme a vládou. O dalších událostech, které se staly patnáctý únorový den už za pár minut.Dneší DJka přeje hlavně klidný den, kdy se vám bude dařit.

08:30
Šest let YouTube, český starosta Chicaga a VisegrádZajímavé je, že se toho v půlce února podle Wikipedie nic moc nedělo před osmnáctým stoletím. Lidé byli zřejmě v nejstudenější měsíc v roce zavrtáni za pecemi a ustávali ve svých normálních činnostech, třeba válčení.Později například vzniklo město St.Louis v americkém Missouri (1764), Srbové dostali moderní ústavu (1835). Při pokusu o atentát na prezidenta Franklina D. Roosevelta byl v roce 1933 omylem zastřelem starosta Chicaga Anton Cermak, rodák z Kladna. Kanada si v roce 1965 zvolila jak svoji vlajku červený javorový list. Sověti v roce 1989 oficiálně oznámili, že se po zpackané akci stáhli z Afghánistánu.Před dvaceti lety byla založena Visegrádská skupina. Před šesti vznikl server YouTube.Teprve šest let? Zdá se, že YouTube je tu odjakživa. Naproti tomu Visegrád podle všeho zcela ztratil svůj smysl. Premiéři a prezidenti se čas od času sejdou a zase rozejdou. Skupina neslouží ani k domlouvání společného postupu v rámci Evropské unie, jak se o tom mluvilo po vstupu všech čtyř zemí před sedmi lety.

Reklama

09:25
Michálek II.?MF Dnes přináší příběh s dobrou a špatnou zprávou - pozitivní na případu státního úředníka Ondřeje Závodského je, že se stále najdou lidé, kteří se nebojí ozvat a lajdácké či přímo korupční nakládání s veřejnými penězi kritizovat. To přesně Závodský dělal coby vedoucí právního oddělení ve Zařízení služeb ministerstva vnitra, což je státní příspěvková organizace.Ta špatná zpráva ovšem je, že za takové jednání je stejně jako v případě bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka potrestán. Závodský byl podle MFD sesazen z vedoucí funkce, kdosi mu začal vyhrožovat, policie ignorovala jeho oznámení i pozdějí žádosti o ochranu, když se výhrůžky začaly týkat jeho malých dětí.

09:55
Egyptský požár se šíří Blízkým Východem. V Teheránu byl údajně zastřelen demonstrantEgyptské protesty, které minulý týden vedly až k odstoupení prezidenta Mubaraka, nikoliv překvapiě inspirovaly nespokojené lidi v dalších zemích regionu.Tisíce lidí vyšly včera do ulic v Teheránu a dalších iránských měst, které předloni zažily vlastní, ovšem nezdařený pokus o revoluci. Podle BBC byl při střetu s bezpečnostními silami jeden člověk zastřelen. Informace ovšem není potvrzená. Stát inspiraci Egypte předvídal a zavčasu připravil. Do domácího vězení uvrhnul několik opozičních lídrů, kteří předloni v prezidentských volbách kandidovali proti stávajícímu prezidentovi Ahmádínežádovi a zpochybnili férovost voleb.Naděje, že by se v Íránu po vzoru Egypta něco změnilo, je podle znalců mizivá, byť samozřejmě lze jen obtížně usuzovat z jednoho dne. Naději ovšem brzí fakt, že na rozdíl od Egypta v Íránu se bezpečnostní složky nedrží zpátky, ale naopak aktivně režim brání.

11:30
Proč blecha skáče tak dalekoVědci z univerzity v Cambridge neměli nic jiného na práci, a tak začali zkoumat, proč blecha dokáže skočit až do vzdálenosti, která představuje až dvousetnásobek jejího těla. Zjistili, že se zadní nohy blech skládají z několika „pák“, které jsou před skokem stlačeny k sobě a pak prudce vymrštěny. Efekt je stejný, jako u stlačené a naráz uvolněné pružiny - tato energie vynese blechu do dáli a do výše. Zdá se to jako detail z hmyzí říše, ale vědci upozorňují, že tato zjištění by mohla pomoci třeba při konstrukci nejrůznějších strojů. Skok blechy vědci nafilmovali, což představovalo jistou výzvu - jak totiž tvora donutit, aby skočil v určenou dobu určeným směrem. Nakonec zjistili, že blechy kupříkladu neskáčou potmě a vždy se vydají stejným směrem. Mozky z prestižní univerzity tak vlastně vytvořili skuteční bleší cirkus.

12:00
Dobronín opět blokuje pohřbení zavražděných NěmcůZastupitelé Dobronína rozhodli, že na tamním hřbitově nebude žulový kříž, který mělpřipomínat poválečnou vraždu sudetských Němců. Důvodem je prý jeho výška (1,5metru), která odporuje hřbitovnímu řádu. Ostatky pravděpodobně 13 lidí vykopaliarcheologové loni v létě, teď jejich totožnost zjišťují odborníci v pražskémkriminalistickém ústavu.Jenže platný hřbitovní řád obce Dobronín výšku náhrobků vůbec nezmiňuje, vyhláška zroku 2005 předepisuje pouze hloubku náhrobku - a to 40 centimetrů pod zemí. Jedná setedy jen o další amatérský úhybný manévr komunisty vedené obce, která nechcepřiznat, že její občané po válce ubili krumpáči a lopatami několik sudetských Němců.

13:10
Soudkyně Vostrejšová porušila zákon, říká šéf Soudcovské unieNevybíravé hodnocení soudce Vojtěcha Cepla, které v pondělí na stránkách Lidových novin vyšlo z úst jeho kolegyně z Vrchního soudu v Praze JUDr. Romany Vostrejšové, by se mohlo stát předmětem rozhodování strážců soudcovské etiky.Předseda Soudcovské unie Tomáš Lichovník považuje její výroky za porušení zákona o soudech a soudcích, podle něhož je soudce povinen zachovávat náležitou úctu k ostatním soudcům (vedle dalších osob) a měl by se chovat tak, aby nepodkopával důvěru v soudnictví. „Hodnocení, že souce Cepl je nejhorším soudcem ze všech soudců, jejich agendou se soudkyně nadřízeného soudu zabývá, zaznít nemělo, Je to nekorektní kritika, paušální odsudek, proti němuž se nelze bránit,“ řekl Respektu Lichovník. Proto má v plánu zjistit, zda je Vostrejšová členou unie, a pokud ano, navrhnout tento případ k projednání před etickým soudem Soudcovské unie.

13:55
Grammy - nesledovanější přenos za posledních deset letPředávání hudebních cen Grammy v neděli večer sledoval rekordní počet diváků - podle předběžných údajů zveřejněných včera to bylo téměř sedmadvacet milionů diváků. To je nejvíc za posledních deset let.Zdá se, že se vůbec podobným akcí daří znovu budit pozornost. Podobně třeba filmové Zlaté glóby měly letos o něco vyšší sledovanost než poslední léta. Bude to nejspíš tím, že organizátory donutila právě uvadající sledovanost tyto přenosy brutálně krátit a nasazovat atraktivní prvky (typu svěže přidrzlého Rickyho Gervaise na glóbech).A ještě ke Grammy: navzdory všeobecné pozornosti vyvolané z vejce se klubající Lady Gaga, DJku nejvíc potěšila pocta legendě jménem Aretha Franklin z úst Jennifer Hudson, Florence Welsch a dalších prvotřídních zpěvaček. K poslechu zde.

16:15
Berlusconi půjde před soudItalský premiér Silvio Berlusconi se bude nakonec z podezření, že měl sex s nezletitou prostitutkou, zodpovídat před soudem. Proces s hlavou vlády by měl začít počátkem dubna. Samo o sobě by to stačilo, u Berlusconiho v tomto případě ještě přidejme podezření ze zneužití pravomoci. Když se dívka, o níž jde - původem Maročanka Karima El Mahroug přezdívaná Ruby - dostala do potíží, premiér údajně využil svůj vliv, aby jí dostal z vězení. 

16:55
Krysy v Downing Street - a nový kocourV londýnském sídle britských premiérů řádí krysy (i tam?), dnes tedy do „čísla 10“ nastoupil do služby čtyřletý kocour Tabby, jehož úkolem bude hlodavce hubit. Jak připomíná BBC, premiérští kocouři mají dlouhou tradici a s poctivostí sobě vlastní dokonce uvádí příklady koček z minulosti, jejich jména i „funkční období“. Tak třeba Humphrey nakráčel v roce 1989 z ulice rovnou pod nohy Margaret Thatcher, a byl vystřídán krátce po nástupu labouristů. Údajně proto, že jej nesnesla Cherie Blair, manželka tehdy novopečeného předsedy vlády, což mimochodem přispělo k její chronické neoblíbenosti u Britů.

17:50
Aretha Franklin a Respect. Pěkný večerDnešní DJka se loučí a omlouvá se čtenářům za o něco skromnější nálož, než kterou připravil kupříkladu včera kolega Spurný - byla zároveň zaměstnána prací na článku pro chystané číslo Respektu.A ještě jednou bude řeč o „královně soulu“ - zde živě její Respect.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].