Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 13. 4. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

07:50
Co nás dnes čeká, co nás dnes neminePetiční výbor senátu dnes zahájí veřejné slyšení na téma Ústavu pro studium totalitních režimů. Přiměla je k tomu smršť petic, které a) požadují konec dosavadního ředitele ústavu Jiřího Pernese a výběrové řízení na nového ředitele, b) požadují setrvání Jiřího Pernese a konec „štvavé kampaně“ proti němu. Začíná taktéž schůze sněmovny. Na programu je pěkných 131 zákonů. Šesti doktorům plzeňských práv už asi dorazil dopis rektora s návrhem na odebrání jejich doktorských titulů. To nám ten den pěkně začíná!

08:36
Ve Washingtonu nadlimitní koncentrace světových lídrů, končí jednání o atomové bezpečnostiPadesát vrcholných politiků z celého světa se má zavázat ke krokům majícím zabránit šíření jaderného materiálu do rukou teroristů. Německá kancléřka Angela Merkelová navrhuje rovnou silnější mezinárodní dohled nad světovým atomovým materiálem a systém regulí umožňující trestat státy v případě, že by se jejich atomový materiál do stal do rukou teroristů. Jak sama uvedla, závazky jednotlivých států jsou totiž nevymahatelné. Pochybujeme, že paní kancléřka se svým návrhem uspěje. Ale těší nás, že se spojené státy a Rusko dohodli na snížení svých zásob plutonia připraveného pro výrobu nukleárních zbraní. Ukrajina se zase chce do dvou let zbavit zásob vysoce obohaceného uranu, ze kterého lze atomové zbraně vyrobit.

08:59
Karadžić dnes znovu nastoupí před mezinárodní tribunál v HaaguTen ho obvinil z vedení genocidy vůči muslimům během války po rozpadu Jugoslávie. Radovan Karadžić po svém dopadení nejprve tribunál bojkotoval a poté si vyžádal odklad, údajně kvůli přípravě obhajoby. Soudci ale někdejšímu vůdci bosenských Srbů odročení soudu přiznali jen částečně, takže dnes se opět začíná. Karadžić chce prý dokázat, že se jím vedení vojáci bojující pod vlajkou Srbska nedopustili žádných zločinů, zvlášť na muslimech ne.Uznáváme, že doložit takto odvážnou tezi vyžaduje opravdu důkladnou přípravu.

09:19
Připravte se, hrajem!DJ se omlouvá, zvláště čtenářce Janě, že zanedbal své povinnosti a nepustil ranní vypalovačku. Na Janino doporučení si tedy poslechneme tento veslý rokenrol od lůzra Becka. A sám za sebe DJ přidává pěkný cajdák od pálivých papriček pro všechny, kdo dnes dorazili do práce, školy či školky na kole.

09:46
A o jakých číslech se bude až do konce května mluvit? Rozhodla státní volební komiseČSSD má devítku, ODS dvacet šestku, komunisté jenom šestku, TOP 09 patnáctku, její starší sestra KDU-ČSL sedmnáctku, Strana zelených dvacítku, Věci veřejné čtyřku a Strana práv občanů velmi pěknou třináctku. Do parlamentních voleb letos jde dvacet sedm politických stran.

10:06
Na víkendové dny vyhlásila česká vláda smutek. Za prezidenta Kaczyńského a další oběti polské letecké katastrofyVšichni obyvatelé Česka by podle několik minut starého usnesení vlády měli v sobotní  poledne uctít oběti havárie polského vládního letounu minutou ticha. Státní vlajky na ministerstvech budou celý víkend vyvěšené na půl žerdi, to samé vláda doporučuje hejtmanům, starostům a ostatním veřejným institucím. Uctění památky mrtvých by podle usnesení vlády měli zvážit i organizátoři víkendových kulturních, společenských a sportovních akcí. Smuteční obřad za prezidenta Lecha Kaczyńského se bude konat v Polsku v sobotu, pohřeb bude v neděli.

11:19
Kyrgyzský prezident dostal ultimátum. Má se vzdát do večeraPřed pěti dny svržený vůdce Kyrgyzstánu Kurmanbek Bakijev uprchl na jih země, kde kolem sebe shromažďuje své věrné. Prozatímní vláda vyhlásila, že pokud Bakijev sám sebe do večera nevydá (má být vyšetřován za smrt demonstrantů při nedávných nepokojích) zmocní se ho jednotky nynější vlády silou. Situace v postsovětské zemi znervózňuje Rusy i Američany, neboť obě mocnosti mají v Kyrgyzstánu klíčové vojenské základny; Američané odsud zásobují své jednotky v Afghánistánu.A nervózní jsou určitě i Kanaďané, kteří nedaleko obrovské ledovcového jezera v kyrgyzských horách těží za pomoci kyseliny sírové zlato - jak o tom pojednává na festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět oceněný film Mlčeti zlato. Prezident Bakijev tu vystupuje jako sebejistý vítěz voleb, kterého nemůže nic ohrozit. Tak už to na východě chodí. Ruský premiér Putin by se měl hluboce zamyslet.

11:59
A co si dáme k obědu? Vychutnáme bramboráky!DJ vám nabízí sérii setů souhrnně nazvaných Braniborské koncerty (čeští hudební teoretici jim důvěrně přezdívají „bramboráky“.) Zkomponoval J.S. Bach,hraje Musica Antiqua Köln. Doporučujeme přikusovat lehký salát.

13:10
Vatikánská velkorysost vůči Beatles a nepokorný Ringo StarrOficiální vatikánský list L'Osservatore Romano přinesl zásadní zprávu o tom, že hudebníkům z Beatles je odpuštěno. Je sice pravda, že členové slavné skupiny brali drogy, žili prostopášně a John Lennon prohlásil, že kapela je slavnější než Ježíš Kristus, čímž vyslal do světa „téměř satanskou“ zvěst, napsaly noviny. Ovšem to vše je prý zapomenuto. Zůstala hudba, a ta je jako vzácný diamant, dodal list. „Oni nám odpouštějí? Myslím, že Vatikán by teď měl řešit docela jiné věci, než Beatles,“ kontroval v aktuálním rozhovoru pro CNN bubeník skupiny Ringo Starr.Co dodat. Pustíme si jednu satanskou.

13:45
Nestaví se, docházejí veřejné penízeJak zjistila inženýrská a poradenská společnosti ÚRS Praha, veřejné stavební zakázky se v prvním čtvrtletí propadly o víc než 40 procent na 22,3 miliardy korun. Úplně nejhůř jsou na tom dopravní stavby, které spadly o 77 procent na 4,6 miliardy korun. Silnice a dálnice se jenom dokončují, ministerstvo dopravy má od vlády letos zákaz zahajovat nové projekty.Je to dobrá nebo špatná zpráva? Těžko říct. Možná příležitost, jak se nad veřejnými stavbami znovu zamyslet a srazit jejich cenu. Třeba takový dobrý zákon o transparentním zadávání veřejných zakázek by docela pomohl.

15:01
Sněmovna jedná, půjde o hazard a náhubkový zákonPaní poslankyně a páni poslanci se už hodinu pokoušejí poskládat program své začínající schůze, přičemž debaty zdržují polemiky o tom, kdo koho víc zdržuje zbytečnými polemikami. Poslankyně Strany Zelených Kateřina Jacques se pokouší do programu prosadit novelu tzv. náhubkového zákona namířeného proti médiím, kterou by bylo lze bez zbytečného protahování schválit během patnáctiminutového hlasování. Vzhledem k tomu, že novelu rušící kriminalizaci novinářů už většina sněmovny několikrát odmítla projednat, nedá se předpokládat, že by se to podařilo tentokrát. Šéf Sněmovny Miloslav Vlček také před zahájením převzal petici s více než osmi tisíci podpisy, v níž lidé včetně starostů protestují proti snaze části poslanců (z ODS, z KSČM a z ČSSD) změnit zákon o loteriích ve prospěch sázkařských firem. Poslanci až dosud vždy novelizovali zákony ve prospěch sázkařů. Změní to tentokrát petice? Dozvíte se tento týden.

16:01
Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev je ochoten se vzdát. A diktuje podmínkyDo jeho rodné vesnice na jihu Kyrgyzstánu už za ním vyrazili vyjednavači prozatímní vlády, která vzešla z bouřlivých nepokojů proti prezidentovi a jeho rodinnému klanu ovládajícímu zemi. Kurmanbek Bakijev vyžaduje ochranu pro sebe a svou širokou rodinu a nové prezidentské volby do dvou měsíců. Ochranu je ochotná nová vláda poskytnout (i když není jasné, jestli i před soudním stíháním), volby bude muset tak jako tak co nejdřív vypsat. Zdá se, že válčit se nebude.Američané i Kanaďané si hluboce oddychli. Dál můžou přistávat s letadly a dolovat zlato. Jen ruský premiér Putin zřejmě dál dlí v hlubokém zamyšlení.

17:11
Nad ústavem se stahují mračnaMáme samozřejmě na mysli Ústav pro studium totalitních režimů. Ve srovnání s tím, co přichází nyní, byly všechny předchozí události jenom legrace. Právě teď zahajuje jednání petiční výbor senátu.Projednávat má petici organizovanou bývalou studentskou vůdkyní Monikou McDonagh-Pajerovou požadující zrušit výsledek dosavadního výběrového řízení na šéfa ústavu (zvítězil Jiří Pernes) a vypsat výběrové řízení nové.ODS i lidovci dali najevo, že mají chuť situaci v ústavu „řešit“, senát by se měl podle Tomáše Julínka (ODS) zabývat situací v ústavu na schůzi 21. dubna. Proti tomu se na dnešní schůzi petičního výboru pokusí vystoupit zaměstnanci ústavu vedení historikem Zdeňkem Hazdrou, podle kterých je potřeba výsledky výběrového řízení respektovat. V opoziční petici se pro to vyjádřily tři čtvrtiny z 83 historiků a archivářů zaměstnaných v ústavu.Ze zpráv o dění kolem ústavu na zkoumání minulosti na mně čím dál víc dýchá atmosféra Dostojevského Běsů. Těžko se v tom orientovat. Když se o ústavu bavíte se znalci, většinou začnou zvyšovat hlas v očích mají takový podivný svit. Osobnosti z vědecké rady ústavu demonstrativně pokládají své funkce z ne zrovna srozumitelných důvodů (nejbizarnější mi přišlo zdůvodnění Jiřího Gruši); a teď se do věci navíc ještě pustí politici z ODS a lidové strany, jejichž uvážlivost a schopnost nadstranického pohledu je široko daleko vyhlášená. Když k tomu připočítáme, že komunisté a sociální demokraté ústav od počátku odmítali, vzniká tím výbušná směs se potenciálem napáchat pro zkoumání minulosti v Česku nedozírné škody. Těžko se v tom vyznat, ale historiky a archiváře v čele se Zdeňkem Hazdrou docela chápu.

17:37
K obědu byl bramborák a teď přijde Baborák!Závěr náročného DJského dne si žádá odlehčení. A proto tu máme hudební srovnávačku. Hraje šéfhornista Berlínských filharmoniků Radek Baborák lépe s Danielem Barenboimem nebo se Seiji Ozawou? Nebo mu to snad nejlíp jde, když troubí filmové melodie?Příjemné srovnávání, bezstarostný konec dne a co nejveselejší týden vám přeje váš DJ Adam Šůra. Mějte se krásně!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].