Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 9. 3. 2011

Zmatou neonacisté policisty? • Autor: Milan Jaroš
Zmatou neonacisté policisty? • Autor: Milan Jaroš

07:54
Krásné slunečné ránoJaro dnes nabírá obrátky, teploty se leckde v Česku vyšplhají až před deset stupňů, bude jasno či polojasno. Oproti roku 1785, kdy devátý březnový den naměřili naši předci mínus 23 stupňů rozhodně příjemná zpráva. I dnes budeme sledovat, jak se vyvíjí situace v Libyi. Do debaty o možné vojenské intervenci včera přispěl britský ministr zahraničí William Hague. Prohlásil, že vytvoření bezletové zóny je „realistické“, musela by mít ovšem podporu mezinárodního společenství. Svůj souhlas s takovou formou vojenské podpory povstalců vyjádřily i mnohé arabské země v oblasti.

09:18
Clintonová se přidáváDnešní DJ děkuje čtenáři za upřesnění psaného tvaru Libye a k osudu této země ještě jedna informace. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vydala prohlášení, že jakékoli rozhodnutí o vojenském zřízení bezletové zóny by mělo učinit OSN a nikoli Washington. Američané evidentně nechtějí opakovat irácký scénář.  

10:02
Hašek má problematický titulDnešní Lidové noviny přinášejí informaci, že jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek získal svůj vysokoškolský titul JUDr. na kontroverzní fakultě ve slovenském Sládkovičovu. Fakulta, kterou čeští akademici několikrát kritizovali, sídlí v šestitisícovém městě a vede jí slovenský sociálnědemokratický poslanec Mojmír Mamojka. Ten byl i konzultantem Haškovy práce.  

10:20
Kaplan pro české ženy a cesta do IndieManželka nového amerického velvyslance Lindsay Kaplan podpořila české feministky. Na konferenci pořádáné Open Society Fund ocenila stav české demokracie, ale kritizovala fakt, že země zaostává v oblasti rovných příležitostí. Nelíbí se jí, že ve vládě premiéra Nečase není ani jedna žena.A se zpožděním přínášíme i první hudební nabídku. Dnešní DJ se rozhodl sestavit svůj playlist v duchovních sférách, takže pokud máte čas na krátký odpočinek, nechte se deset minut houpat harmoniem Krishna Dasse - amerického zpěváka a letitého vyznavače bhakti jógy, jenž skládá svou hudbu k poctě indických bohů.      

11:28
Dušan Dvořák odchází s podmínkouPropagátorovi léčivých účinků konopí Dušanu Dvořákpotvrdil dnes odvolací soud v Brně podmínečný trest - policisté na jeho zahradě sklidili stovky rostlin a našli kilogram sušené marihuany.Nízký trest je správný - Dvořák rostliny pěstuje pro nemocné, navíc zcela otevřeně a distribuuje je za jasných podmínek. Proto by bylo nesmyslné trestat jej stejně jako provozovatele ilegálních pěstíren pro černý trh, na druhou stranu soud těžko může ignorovat porušování současného právního řádu. Smutnější část příběhu Dušana Dvořáka se ale už nějakou dobu odehrává mimo soudní síň. Z inspirativního propagátora nadějného využití démonizované rostliny se postupně stal fanatický a nedůvěryhodný aktivista, který bojuje s celým světem a pacientům dává nereálné naděje. Anticena, kterou mu loni udělila adiktologická společnost, bohužel sedí - Dušan Dvořák je dnes už spíše brzdou než motorem změny společenského pohledu na konopí.

12:07
Rozsudek nad Taylorem se blížíMuammar Kaddáfí by měl bedlivě sledovat soud s někdejším vládcem Sierry Leone Charlesem Taylorem, který právě dnes vstupuje do závěrečné fáze. Vůbec první africká hlava státu souzená mezinárodním tribunálem čelí obvinění z jedenácti zločinů, mimo jiné využívání dětských vojáků, znásilnění a vraždy. Rozsudek by měl padnout v druhé polovině letošního roku.  

12:20
Polední narozeninováA v (téměř) pravé poledne si užijte další píseň, tentokrát původem z Arizony. Je mnoho výborných zpěváků Native American Church, ale jednom jeden byl nominován na Grammy. K peyotlovým obřadům, které každou sobotní noc rozeznívají rezervace, se dostal už jako dítě a jednoduchá forma písní s pevnou strukturou mu učarovala. Časem začal skládat vlastní a v komunitě se proslavil. Tady je od něj jedna narozeninová pro případ, že by dnešního DJ četl i nějaký oslavenec. Kevin Yazzie.

14:00
Zaorálek v zálozeVyjednavači ČSSD dnes informovali o záložní variantě pro volbu předsedy strany. Pokud v prvním kole neuspěje ani Bohuslav Sobotka ani Michal Hašek, bude se o funkci předsedy ucházet nynější místopředseda  Lubomír Zaorálek. Ten takovou možnost nevyloučil.

14:30
O víkendu skutečné jaroRaní předpověď dnešního DJ se bohatě naplňuje a zima je zdá se za námi. Meteorologové předpovídají, že o víkendu se teploměr vyšplhá až na patnáct stupňů.

15:05
Neonacisté zbrojí na 1.májNovou fintou zkoušejí neonacisté zmást policii v Brně. Na prvního máje, kdy tradičně pořádají ve velkých českých městech pochody, totiž nahlásili brněnským úřadům hned dva pochody - jeden oznámila organizace Dělnická mládež, druhý coby fyzická osoba její předseda. Smysl je jasný - do poslední chvíle tajit, kterou trasu si neonacisté vyberou, aby se policie nestihla připravit. Obě trasy vedou ulicemi, kde žijí vietnamští přistěhovalci a Romové.

15:57
Sobotka mluví o předčasných volbáchÚřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poprvé za vlády Nečasovy koalice zmínil možnost předčasných voleb do Sněmovny. Podle něj by se mohly konat příští rok na podzim spolu se senátními a krajskými volbami - ovšem za předpokladu, že by se současná koalice rozpadla. ČSSD se podle něj odmítá v tomto volebním období podílet na vládě.Silná slova, která Sobotka doplnil úvahou, že sociální demokracie by mohla organizovat protesty v ulicích proti zvyšování DPH, evidentně vyvolala včerejší kritika bývalého předsedy Jiřího Paroubka, který své straně vytkl pasivitu.

17:08
Klaus bude jednat o LibyiVláda na dnešním zasedání rozhodla, že na evropský summit do Bruselu, kde se bude jednat o možných řešeních situace v Libyi, pojede za Českou republiku prezident Václav Klaus. Ten dal přitom už jasně najevo, že je proti vojenské intervenci mezinárodního společenství, o níž se stále častěji mluví. Nečasova vláda jí podmiňuje rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN, což je postoj i většiny dalších zemí. Klausův význam v české politice jakoby rostl každým dnem - vměšuje se do volby náměstka ministra školství, diktuje debatu o důchodové reformě. Není jasné, proč mu vláda dává mandát jednat o Libyi - nad rámec toho, že taková byla jeho dohoda s Petrem Nečasem. Ale nelze si v této souvislosti nevzpomenout, že stále nevíme, co bylo obsahem tajné dohody s Klausem uzavřené během usmiřování rozhádané koalice.

18:15
Discovery jde do důchoduZasloužilý americký raketoplán Discovery se dnes vrátil ze své poslední, devětatřicáté mise. S šesti kosmonauty na planetě strávil ve vesmíru dvanáct dní, mezi jinými úkoly dopravil na oběžnou dráhu první humanoidního robota svého druhu - jmenuje se Robonaut 2. Teď po sedmadvaceti letech ve službě zamíří Discovery na zasloužený odpočinek do muzea.A do astrálních výšin rádi cestují i vyznavači pozoruhodného duchovního směru Umbanda, kterým zakončíme dnešní spirituální diskotéku. Zrodil a rozšířil se v oblasti Brazílie a okolních zemí, obzvláště bohaté na synkretické směry spojující katolictví, africké kulty, spiritismus a původní šamanské rituály. Tahle píseň vznikla k poctě ženského božstva nezývaného Matka Oxum, jež podle věrouky vládne vodnímu živlu. Příjemný večer.  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].