Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 8. 6. 2011

Christine Lagard • Autor: Profimedia.cz
Christine Lagard • Autor: Profimedia.cz

07:43
Dobré ráno a bang bang Středeční discjockey vítá všechny u výběru on-line zpráv. Dnes je Světový den oceánů a svátek sv.Medarda. Prší-li v tento den, dá se podle pranostiky čekat déšť další měsíc a půl. A předpověď říká, že přesně to se stane. Přestože teď ještě svítí na řadě míst slunce, od západu už se k Česku blíží studená fronta, která přinese přeháňky a bouřky. Ty mají být tak silné, že meteorologický ústav vyhlásil pro celé území republiky až do dnešní noci výstražný signál o vysokém stupni nebezpečí. Nejvyšší teploty až pětadvacet stupňů, na horách o pět míň a všude mírný jižní vítr.Jinak dnes je taky den, kdy zemřel prorok Mohamed (632) a Vikingové zahájili invazi do Anglie (793). V Česku dnes bude senát hlasovat o malé penzijní reformě, která posunuje důchodový věk, a bývalý premiér a bývalý šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek bude v Praze křtít svoji novou knihu „Ve službě republice“. Vzhledem k tomu, že při křtu Paroubkovy předchozí knížky se střílelo a padali mrtví k zemi, je dobře zjistit si, kde se ta sláva bude konat. Na připomínku toho rizika je tady song od dámy, pro kterou je dnešek taky významným - narozeninovým - dnem.

08:39
S trochou pomoci od přátel - - - nebo přátelům? Policie oznámila, že je připravena obvinit lídra vládní strany Věci veřejné Víta Bártu z korupce. Týká se to známého případu „vnitrostranických obálek“, ve kterých Bárta údajně předával některým svým partajním kolegům statisíce korun a kupoval si za ně jejich loajalitu či mlčení o nelegálních tricích stranického účetnictví VV. Tak to aspoň už dva měsíce podávají dva z obdarovávaných (dnes už bývalých) členů VV. Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka. Samotný Bárta pak svoje obálky vysvětluje jako půjčku a „pomoc přátelům“. Policie chce Bártův případ dokončit a předat státním žalobcům do konce června, cituje server Aktualne svůj anonymní zdroj z protikorupčního útvaru. Jako hudební doprovod k Bártovu problému může sloužit další dnešní vzpomínková píseň, tentokrát od muže, který právě v čase dokončení kauzy vystoupí se svým All Stars Band v Praze.

09:57
Dýchání: tropické lesy si vedou líp. Ale málo. Čerstvá výroční zpráva Mezinárodní organizace pro tropické dřevo (ITTO) přinesla informaci, že světové bohatství tropických pralesů je dnes obhospodařováno lépe, než před pěti lety. Plocha, na které se dnes realizuje nějaká forma udržitelného hospodaření stoupla od roku 2006 o polovinu – z šestatřiceti na 53 miliónů hektarů; více než 90 procent celkové stávající výměry tropických lesů ale nemá vůbec žádnou ochranu. „Posunuli jsme se správným směrem, stále je však před námi dlouhá cesta,“ komentoval pro média výroční analýzu ITTO jeden z jejích autorů Duncan Poore, bývalý šéf Mezinárodního svazu ochrany přírody. Zatímco v řadě zemí Afriky se situace ochrany lesů výrazně zlepšila, špatné zprávy přicházejí například z Brazílie, kde satelity zaznamenaly nový a alarmující rozmach odlesňování. Ochránci a milovníci přírody se v této souvislosti upínají k naději, že bohaté země začnou už brzy ochranu tropických lesů v chudých zemích dotovat - - v zájmu ochrany klimatu, ke kterému lesy zásadně přispívají svým pohlcování oxidu uhličitého. Bohužel, navzdory rokům debat je vznik mezinárodní Dohody o redukci emisí odlesňováním a ničením lesů (REDD) stále ve hvězdách. Jak připomíná BBC, děje se tak především kvůli nesouhlasu mnohých optimistů s konvencí OSN ke změně klimatu.

10:42
Exministr Bursík v nemocnici, možná kvůli klimatu A že všechno souvisí se vším dokazuje po informaci o problémech s tropickými pralesy zpráva, že bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík musel ulehnout do nemocnice, protože se nakazil klíšťovou encefalitidou. Jak řekla jeho partnerka Kateřina Jacques, nikdo z rodiny si klíštěte na těle bývalého ministra nevšiml a vážnou nákazu neodhalily ani opakované lékařské prohlídky, které Bursík absolvoval kvůli stále se opakujícím příznakům virózy - - vysokým horečkám a podobně. Teprve otok mozku odhalil, že je opravdu zle. Dnes leží Bursík na anesteziologicko-resuscitačním oddělení jednoho z pražských špitálů, nesmí pracovat ani telefonovat a lékaři – řekla serveru iDnes Kateřina Jacques – upozorňují, že nárůst infikovaných klíšťat je enormní. „Dávají to do souvislosti i se změnou klimatu, což je zrovna v souvislosti s Martinem zajímavý paradox," dodala Jacques.Státní zdravotní ústav letos eviduje 40 lidí nakažených encefalitidou. Nejvíce se jich nakazilo na Českolipsku, Strakonicku a Písecku. Doprovodný song: svět po zdařilé realizaci globálního oteplení.

12:07
Dobrovolný oddíl veteránů chce zadarmo opravit havarovanou FukušimuUž 270 dobrovolníků se v Japonsku přihlásilo na internetovou výzvu tamního inženýra Jasutera Jamady, který přes internet shání odborníky na penzi ochotné zadarmo vejít na terén atomové elektrárny Fukušima a podílet se na opravě jejích havarovaných reaktorů. Jamada chce, aby vysloužilí experti nahradili mladé pracovníky firmy TEPCO, kteří ve Fukušimě pracují dlouhé týdny a jsou ohroženi tamním radioaktivním zamořením. Všichni dobrovolníci Jamadova „Oddílu kvalifikovaných veteránů“ mají více než šedesát let. A jeho zakladatel nepovažuje přihlášku do záchranných řad za akt odvahy, nýbrž logické analýzy. „Mám 72 let, takže čistě statisticky vzato mi zbývá třináct, patnáct let života,“ citovala Jamadu internetová verze polské Gazety Wyborczej. „ Takže i kdybych byl ohrožený zářením, muselo by uběhnout tak 20–30 let, než se u mne vyvine rakovina - - a to já velmi pravděpodobně už nebudu na světě.“ V podobném duchu podle Gazety mluví všichni dobrovolníci. A všichni hovoří i o tom, že je žene pocit odpovědnosti. „Naše generace si začala s atomovou energií, takže teď je naší povinností vyvodit z toho důsledky,“ říkají členové Jamadova týmu.Oficiální japonští představitelé nejprve nabídku Oddílu veteránů stroze odmítli. „Nepotřebujeme žádné kamikadze,“ prohlásil minulý týden premiérův poradce Goši Hosono. Nicméně s postupujícím časem, kdy se jenom přes víkend zhroutili v areálu Fukušimy horkem tři technici TEPCA a dva další byli zasaženi velkou dávkou záření, odmítavý postoj taje. Vláda už skrze ministra pro jadernou bezpečnost dala na vědomí, že o Jamadově nabídce pomoci uvažuje. „Nejsme žádní kamikadze – ti chtěli umřít, my chceme pracovat a žít. A připadá nám nemožné, aby to všechno odnesli mladí,“ řekl k tomu médiím Jamada. A na otázku novináře, zda by byl ochoten přijmout účast v sebevražedné misi, pokud by to bylo potřeba, odpověděl: „Ano, přihlásil bych se.“

13:23
E.coli na ústupu a Evropa prosí Německo: už žádné viníky bez důkazů, prosím Německý ministr zdravotnictví Daniel Bahr řekl televizi ARD, že nákaza zmutovanou střevní bakterií E.coli je zřejmě na ústupu. „Zcela jistě přibudou nové případy a bohužel musíme očekávat další úmrtí, ale počet nově infikovaných výrazně klesá,“ citoval ministra i český server Aktualne. Úder nákazy zatím za sebou podle BBC nechal 24 mrtvých, 2400 aktuálně nakažených a stovky dalších, kterým přestálá nemoc přinesla komplikace v podobě špatné činnosti ledvin.Dnes dopoledne také Evropská unie nabídla 150 miliónů euro jako kompenzaci farmářům poškozeným předchozím mylným závěrem německých vědců, že nákazu způsobují 1) španělské okurky a když se to nepotvrdilo tak za 2) naklíčená zelenina z Dolního Saska (a i to se ukázalo jako nepravda). Zemědělští ministři členských států unie vzápětí po nabídce kompenzací oznámili, že 150 miliónů euro nic není, a že jejich národní producenti zeleniny budou požadovat plnou náhradu ušlých zisků, což se pro celou Evropu odhaduje na ztrátu 417 miliónů euro týdně. Evropský komisař pro otázky zdraví a výživy John Dalli varoval Německo, aby už nezveřejňovala žádné další domnělé původce nemoci předtím, než pro to získá nějaké vědou podložené důkazy.Tento zdroj nákazy, jejíž stále nové případy jsou hlášeny každý den - naposledy 94 nových nakažených včera v Německu -, se výzkumníci stále snaží odhalit. Ředitel oddělení nakažlivých chorob ve Světové zdravotnické organizaci Guenael Rodier přitom řekl médiím, že pokud se zdroj nákazy neodhalí brzy, zůstane viník možná neznámý napořád. Práci německých výzkumníků přitom Rodier označil za „zmatenou“ (erratic) a dodal, že vyřešit záhadný původ němecfké E.coli „nebylo nemožné“. Je polovina dj show, čas na další Bang Bang.

13:58
Konec komunistického práva v Česku má za sebou první čtení Před zhruba půl hodinou podpořili poslanci v prvním čtení nový občanský zákoník, což je podle mnohých zdejší nejzásadnější právní dokument od přijetí listiny základních lidských práv a svobod.Nový občanský zákoník by měl podle záměru předkladatelů definitivně stvrdit rozchod polistopadového Česka s komunistickým právem. Nová norma klade nesrovnatelně větší důraz na osobnostní práva a v tomto smyslu zde mění prakticky všechno: smluvní vztahy, způsoby dědění, vztahy mezi nájemníky a nájemci, odškodnění nebo pohled na zvířata. Proto se také zásadně nelíbí komunistům, kteří jediní ve sněmovně hlasovali proti zákoníku; podle jejich poslance Stanislava Grospiče je totiž „příliš ideologický a zpřetrhává společenské vazby“. Pokud nový zákoník projde stejně úspěšně sněmovnou i v dalších kolech, měly by jeho více než tři tisícovky paragrafů začít platit od roku 2013.

15:13
Německá Levice už zase ví, kdo ovládá svět Vědci z univerzit v Giessenu a v Lipsku dospěli po analýze stranických dokumentů k překvapivému zjištění: antisemitismus vyznává dnes v Německu vedle krajních pravičáků i čtvrtá nejsilnější politická strana tamní scény – Levice.Strana tvořená radikálními levicovými skupinami někdejšího západního Německa a dědici totalitních komunistů bývalé NDR se nedávno dostala do skandálu, když v Duisburgu její příznivci rozdávali letáky volající po bojkotu Izraele a vyzývající Němce, aby se postavili proti „morálnímu vydírání tzv.holocaustem“. Strana později autorství letáků popřela s tím, že to byl podvrh jejích nepřátel, ale politologové Samuel Salzborn a Sebastian Voight ze zmíněných univerzit dospěli po studiu postojů Levice k závěru, že antisemitská hesla nejsou na jejích dokumentech žádnou náhodou či výjimkou. „Strana je jimi prosáknutá,“ ve své právě publikované studii.Zatímco ovšem pravice svou nenávist proti Židům opírá o rasovou ideologii, německá Levice nenávidí Izrael. V partaji je populární teze, že „Izrael je nová Třetí říše“ a že židovskému státu nelze přiznat právo na existenci. Před několika dny měla poslankyně Levice v Bundestagu Inge Höger v západoněmeckém Wuppertalu projev k sympatyzantům radikálně protiizraelského a teroristického hnutí Hamas; na setkání přišla v šátku s mapou Blízkého východu, na které nebyl zakreslen Izrael. Jiné případy zmíněné oběma vědci se staly nedávno v dolnosaském Herfordu, kde radní za Levici hlasovali jako jediní proti dotaci na místní synagogu, a v Hamburgu, kde skupina stoupenců Levice vtrhla do kina promítající právě film proslulého židovského režiséra Claude Lanzmanna, a s pokřikováním „židovské svině“ ztloukli několik diváků.„Kritika Izraele neznamená, že jsme antisemiti. Chceme prostě jen mír v Palestině,“ odmítl analýzu Salzborna a Voighta jeden ze šéfů Levice Gregor Gysi. Politologové jsou však toho názoru, že vedení strany se prostě o antisemitismu svých členů rozhodlo nemluvit a zavřít před ním oči. Je totiž tak silný, že by snaha jej vykořenit způsobila rozpad strany.

16:18
Jiří Janeček odchází z televize Generální ředitel České televize Jiří Janeček (55) oznámil na zasedání Rady ČT, že posledního srpna letošního roku rezignuje na svou funkci. Příčinou jsou zdravotní důvody, mluví se o vážné nemoci. „Co se za Janečkova působení určitě povedlo, to je ČT 24. Ale těžko posoudit, jaký na to měl vliv. Obecně média po světě procházejí útlumem a to se nezměnilo ani v ČT, takže v tomto smyslu televizi moc nepomohl,“ komentoval Janečkovo ředitelské angažmá jeho předchůdce ve funkci Ivo Mathé.Na internetových serverech se po oznámení Janečkovy rezignace začalo spekulovat, kdo by ho mohl nahradit. V té souvislosti už padla jména bývalého šéfa konkurenční TV Nova Petra Dvořáka, který sám v médiích tuto možnost připustil, a někdejší dlouholeté televizní hlasatelky Jany Bobošíkové, která se na přelomu tisíciletí proslavila svojí ochotou řídit veřejnoprávní médium v režii politických stran, proti čemuž se předtím vzbouřili redaktoři ČT. Bobošíková ale dnes vede silné domácí hnutí bojující za výstup Česka z Evropské unie a o křeslo ředitelky ČT nemá podle svých slov zájem. Doplňující píseň je o rozloučení.

17:08
Vive la Christine! Spolu s tím, jak se blíží páteční uzávěrka kandidátní listiny na post nového šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF), finišují dva hlavní favoriti ve své kampani. Podle listu New York Times má přitom zatím zcela zjevně navrch francouzská ministryně financí Christine Lagarde. Ta dnes dorazila z indického Dillí do Číny - - možná klíčové země, která v nadcházející volbě drží šestou největší hlasovací sílu - - po Spojených státech, Japonsku, Německu, Francii a Británii. New York Times přitom citují své nejmenované čínské zdroje, podle nichž se vláda v Pekingu kloní spíše k Lagardové než k jejímu protivníkovi, šéfovi mexické centrální banky Agustínu Carstensovi. Odvrat od letité kritiky evropské dominance v MMF u čínských předáků způsobila naděje, že pomoc s nástupem Lagardové do čela fondu by mohla být „zaplacena“ vlivnými funkcemi pro čínské experty. Posílení své role si s Lagardovou podle NYT spojují i Brazílie a Argentina, které politička navštívila v počátcích kampaně. Zatímco Indie stále váhá, USA a Evropané mají jasno: v čele tak vlivné instituce dnes v časech krize eurozóny prostě nemůže stát nikdo jiný než představitel starého kontinentu.

18:01
Počasím to začalo, počasím to i skončí Pro odpoledne a noc hlásí meteorologové následující: za zvlněnou studenou frontou k nám začne proudit chladnější vzduch od severozápadu. S ním, kromě občasného deště, přijdou i teploty mezi 17 až 13 st.C, na západě Čech kolem 11 st.C. Čerstvý západní až severozápadní vítr. A pozor: varování před nebezpečím silných bouřek s krupobitím a průtrží mračen zůstává v platnosti pro Vysočinu a Jihočeský kraj. Takže se s vámi loučím a tady je dnes poslední bang bang.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].