Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 26. 5. 2010

  • Autor: Matěj Stránský
• Autor: Matěj Stránský

07:59
TOP 09 vylučuje povolební spolupráci s ČSSDPo ODS v úterý i TOP 09 jednoznačně prohlásila, že nepůjde do spolupráce se soc. dem. za žádných okolností. Tedy ani v případě, že by například z jejího čela odešel Jiří Paroubek.To je takové předvolební testování charakteru Paroubkem. Nejhorší řešení pro tuto zemi je menšinová vláda ČSSD s komunisty. Druhé nejhorší řešení je velká koalice. Pokud sociální demokracie nabídne koalici s malými stranami, není racionální důvod to odmítat. Nikdo neříká, že se do toho má TOP09 hrnout, koneckonců prioritu TOP09 – spolupráci s ODS – všichni známe. Jiná věc je, to šmahem odmítat.

08:55
Španělské banky zneklidňují trhyDalší fází finanční krize je zaostření na situaci španělských bank, které dluží americkým finančním institucím 197 miliard dolarů. Španělský zahraniční dluh (státní i soukromý)tvoří celkově 1,1 bilionu dolarů.Španělská vláda nyní banky sanuje a nutí je k akvizicím. Situace na evropském mezibankovním trhu se ale zhoršuje, cena za pojištění bank proti riziku roste, patrně se znovu projeví neochota bank poskytovat úvěry a přijde nebezpečí další vlny ekonomické krize.

09:58
Lidé se (ne)bojí bankrotuPodle průzkumu agentury Median pro LN se krachu veřejných financí obává 37,3 procenta lidí. Přes 45 procent oslovených se naopak domnívá, že nic takového se stát nemůže. Průzkum se prováděl v první polovině května mezi 438 respondenty.Aby se lidé nebáli, když do nich ODS a TOP 09 tuhle propagandu perou horem dolem. Zajímavé ovšem je, že kdo se nebojí bankrotu, sdílí podle LN „názor Jiřího Paroubka“. Jenže českého bankrotu se nebojí spoustu ekonomů, nadnárodních institucí a normálních lidí, kteří nemají s nějakým Paroubkem nic společného.

10:17
Válka o euro?Daniel Cohn-Bendit řekl rovněž Lidovým novinám, že „lepší je válčit o euro než mezi sebou“.To si s dovolením myslím taky. Asi se ze mne stává trockista a Rudý Honza.

11:01
Daně v Česku porostouPodle ministra financí Eduarda Janoty musí Česko šetřit, zvýšit daně a snížit dávky.Ano – připravme se na to, že po volbách nastane zvyšování daní, ať už bude vládnout kdokoli. Je však dost dobře možné, že budou-li partaje plnit sliby o tom, s kým po volbách nespolupracovat, bude ten růst daní zařizovat ještě Janota, který klidně může být ministrem i na podzim, možná i v zimě.

13:29
OECD vylepšila prognózyPodle OECD světová ekonomika poroste letos o 4,6 procenta. Česká ekonomika poroste o 2 procenta.Podle mého soudu jde o prognózu, která logicky nebere ještě v úvahu, co se děje na trzích v posledních týdnech a dnech. Takže si myslím, že výsledek bude nakonec přeci jen o něco slabší. Na druhou stranu může tahle zpráva OECD v záplavě samých špatných zpráv působit docela pozitivně.

13:43
Bartákovy zakázky pro známéhoPo nástupu Martina Bartáka na ministerstvo v roce 2006 vzrostly podle HN zakázky pro firmu MPI jeho přítele Michala Smrže. Vzájemné obchody firmy s ministerstvem vzrostly na 850 milionů korun.Hezký příspěvek ODS do volební kampaně. Uvidíme, co zabere víc. Jestli Jaromír Jágr, nebo tohle. 

15:08
Jan Kraus končí v ČTOd 1. července skončí pořad "Uvolněte se, prosím". Práva na pořad má ČT, takže na jiné televizi existovat nebude. Jana Krause už prý nebaví předstíraný svět veřejné služby.Místo Krause televize určitě nasadí něco laskavého a vyváženého. Podle mého soudu jsou ale české komerční televize ještě více politicky předpo… než naše televize veřejnoprávní. Dá se ale říci, že si alespoň na nic nehrají, v tom má Kraus zase pravdu.

16:25
Berlusconi bude mrazit platyItalský premiér oznámil zmrazení platů ve státní správě na tři roky. Sníží se tak prý schodek na 3 procenta HDP.Výše schodku sama o sobě tolik neznamená, důležitá je jeho udržitelnost. O zmrazení mezd státních zaměstnanců říkávaly instituce jako MMF, že je to jen jakýsi špunt. Při určité míře ekonomického růstu, růstu mezd v soukromé sféře a inflace to po třech letech vyvolá jen skokový nárůst, který vynahradí ty tři roky půstu. Takže vlastně jde o to, jaký bude příští roky v Itálii hospodářský růst a jaký bude pohyb mezd v soukromé sféře. 

16:44
Krize eura dopadne na USAPodle deníku The New York Times se zvyšuje pravděpodobnost, že nestabilita v Evropě dopadne negativně i na Spojené státy. Naštěstí je pravděpodobnost, že by Evropa stáhla Ameriku zpátky do recese, podle oslovených ekonomů pouze zhruba 20%. Před pár týdny byla ale 5 procentní.

17:32
Slovensko nepovolí dvojí občanstvíSlovenský parlament dnes hlasoval v reakci na nový maďarský zákon o maďarském občanství a rozhodl, že dvojí občanství neumožní. Slovákům se nedivím, je to vcelku logická a očekávatelná reakce. Maďarskému premiérovi Viktoru Orbanovi třeba poděkovat za hezký příspěvek k vylepšení vztahů v Evropě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].