Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Sobota 29. 5. 2010

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

13:45
Jdeme na to!Za patnáct minut budou známy první odhady výsledků voleb. V redakci jsou Erik Tabery, Marek Švehla a Kateřina Šafaříková, ve štábech máme Silvii Lauder, Hanku Čápovou a Adama Šůru. Budeme vám přinášet průběžné výsledky, postřehy z míst, první komentáře k nové politické mapě Česka. Přejeme příjemné odpoledne!  

13:50
Volební účast podle prvních odhadů dosáhla 62 procentPodla průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi ve 13 hod se účast v letošních volbách pohybuje okolo 62 procent. Hlasování však ještě pokračuje.

14:01
ODS a ČSSD 20 %, TOP 09 17 %, KSČM a VV 11 %, KDU-ČSL 5 % Takové jsou první odhady výsledků voleb podle agentury SC&C pro Českou televizi.

14:09
Sobotka: „Není to o velké radosti“Těmito slovy okomentoval první odhady výsledků – pro ČSSD šokujícně nízké – místopředseda strany. Propad socialistů oproti předvolebním průzkumům je zatím největší překvapení.

14:20
Pravice skoro 2× víc?Výsledky pravice vypadají velmi nadějně, tak to bylo i před čtyřmi lety. Dnes je ale polštář náskoku přece jen výrazně větší. Levice má dohromady 31%, se čtyřprocentním Milošem Zemanem 35 %. Pravice má 53 % a to je velký rozdíl. Postupně se to ale bude určitě sbližovat. Televizní komentátoři trochu pletou předběžné výsledky a odhady. To, co slyšíme, jsou zatím pouze odhady, nikoliv předběžné výsledky, které začnou přicházet od volebních komisí až během příštích hodin. 

14:32
Jak je to s odhadyV německých parlamentních volbách vloni na podzim to vypadalo takto: televize ohlásily první odhady. Angela Merkelová pak zhruba po dvou hodinách - tedy ještě před zveřejněním skutečných výsledků - vystoupila a ohlásila vítězství pravice, byť její náskok byl velmi těsný. Konečné výsledky se pak skutečně od odhadů lišily jen o desetiny procent. V Česku ale takhle přesné odhady nejsou. Tady politici ohlašují vítězství či uznávají porážky teprve poté, co je sečteno dvě třetiny nebo víc hlasů. Před čtyřmi lety vypadaly první odhady na poměrně jasné vítězství ODS, lidovců a zelených. Tehdy měli většinu asi osmi hlasů. Postupně o ně přišli a výsledek byl nakonec - jak známo - sto ku stu. Ovšem i kdyby došlo postupem dne k této korekci, pravice by dnes měla stejně pohodlně vyhrát. Její prohru by přineslo naprosté popření věrohodnosti sociologické agentury, která odhad prováděla.   

14:40
John: „Mrzí mě, že jsme nepředstihli komunisty“Věci veřejné ve svém sídle ve Štefánikově ulici v Praze rozdělily prostory pro volební den na ty, kam chodí politici a funkcionáři strany, a na ty pro novináře. Zejména televize z toho jsou jurodivé a bojují za prolomení bariéry. Jediný, kdo šel rovnou mezi novináře, byl Radek John, hlásí Hana Čápová. V prvním komentáři John uvedl, že ho výsledek těší, mrzí ho ale, že nepřeskočili komunisty.

15:05
Kalousek děkuje voličům a přeje „krásnej mejdan“ Na výsledky čekají politici TOP 09 ve stanu s velkou podobiznou Karla Schwarzenberga na nádvoří Michnova paláce, jsme v historickém centru Prahy, takže kolem chodí turisté a zvědavě politiky pozorují. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek je v dobré náladě a vtipkuje, že výsledek je skvělý, že nikdy v takové situaci po volbách nebyl, protože měl "minule sedm a půl procenta". KDU-ČSL, jejíž tehdy stál v čele, skutečně před čtyřmi lety těsně překročila hranici sedmi procent. Řada kolujících vtipů padá na účet Jiřího Paroubka, šéfa ČSSD prý po vcelku nízkých číslech z odhadů "určitě resuscitují" nebo že "volá Kočkovi, aby s tím něco udělal." Miroslav Kalousek děkuje voličům a přeje všem ve štábu "krásnej mejdan."Předseda strany na místě ještě není, měl by dorazit okolo 16 hod.

15:10
Podívejte, jaké byly volební odhady v roce 2006Pro posouzení nynějších volebních odhadů je zajímavé, jak odhady vypadaly ve volbách 2006: ODS 37 % - 84 mandátů, ČSSD 31 % - 65 mandátů, KSČM 12 % - 22 mandátů, lidovci 8 % - 14 mandátů, zelení 7 % - 11 mandátů. Koalice ODS, lidovců a zelených měla tedy podle odhadů 109 mandátů. Sčítání pak tento výsledek snížilo na 100 mandátů. 

15:15
Průběžné výsledky po sečtení 11 % okrsků: ČSSD 23, 6 %, ODS 18,1 %, TOP 09 13,9 %, KSČM 13,6 %, VV 11 %, KDU 4,8 %

15:30
Schwarzenberg dostal kalendář fotografií političek VV"Končit, pozor!" zavelel Miroslav Kalousek. "Kníže v místnosti!" Dříve, než se předpokládalo, dorazil do Michnova paláce šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. A rovněž v dobré náladě. Salvu smíchu třeba vyvolal dárek od jeho dlouholeté spolupracovnice Kateřiny Weissové: dala mu kalednář černobílých fotografií političek Věcí věřejných. Strana sama - a možný koaliční partner TOP 09 - ovšem u Schwarzenberga příliš důvěry nepožívá, je pro něj "nepopsaným lejstrem, které je nečitelné". "Není jasné, kdo za tím stojí, kdo to financuje," říká předseda TOP 09. Teď si podle svých slov dá "dobré kafe", "nacpe fajfku", bude sledovat televizi a čekat na výsledky. Potenciálním politickým partnerům se volat nechystá, ani zatím prý nezavolal žádný jemu.

15:46
Síly se vyrovnávajíStatistici mají sečteno skoro 40 % hlasů a síly se poněkud vyrovnávají. Zdá se, že se do sněmovny nedostanou lidovci. To by znamenalo další problémy pro sestavení nekomunistické vlády. Začíná nabírat strana Miloše Zemana, která může výrazně zamíchat kartami. Zeman sice řekl, že do vlády s Paroubkem nepůjde, stranu ale spíš řídí Miroslav Šlouf a ten se bude řídit svými obchodními zájmy. Jinak řečeno podle toho, kdo mu co nabídne.Už teď je také jasné, že volby skončí obrovským neúspěchem pro obě největší strany. Náplastí na tuto ránu může být jen možnost sestavení vlády. A k tomu má zatím blíže ODS. 

15:51
Nejen rozpočtově odpovědná, ale i antiekologickáPodle poloviny sečtených hlasů to vypadá na koalici pravého středu. Zatím to velmi předběžně vypadá na 113 mandátů, což zatím v Česku žádná vláda neměla. Padají pojmy jako vláda rozpočtové odpovědnosti. Mohli bychom ale najít i méně lákavé označení: třeba antiekologická. Těžko odhadovat, kdo by v takové vládě zasedl do klíčového křesla ministra životního prostředí. Ale v žádné z těchto stran se zatím nerýsuje zajímavý kandidát. Lze si tipnout, že poprvé od roku 1998 se tam objeví ministr, který nevzejde z ekologického hnutí. Bude mít tedy spíš "betonářský" pohled na řadu věcí: národní parky a CHKO, energetiku, ochranu klimatu atd. 

16:24
Ne tak antiekologickáNa upozornění kolegyně Silvie upravuji předchozí tvrzení: v triu ODS, TOP a VV se rýsuje dobrý kandidát na křeslo ministra životního prostředí: Bedřich Moldan z TOP 09, možná vůbec nejlepší kandidát.

16:28
Kníže premiérem?Nyní se zdá patrné, že se rýsuje pravicová vláda ODS, VV, TOP 09. První bude mít ale právo sestavit vládu zřejmě ČSSD. A tedy i první možnost nabízet. Lze si tedy představit následující scénář: ČSSD stáhne Paroubka a ve snaze zachránit pro sebe vládu nabídne TOP 09 premiérské křeslo, stejně jako v roce 1998 nabídl premiérské křeslo tehdejší vítěz Miloš Zeman tehdejšímu šéfovi lidovců Luxovi. Jak by se rozhodly malé strany, ještě uvidíme. Pokud by byl v čele ODS Topolánek, bylo by to napínavé. Teď by ale zřejmě raději zvolily Nečase. Ale kdo ví. 

16:40
Pravice vyhrálaJe sečteno 84% hlasů a je zřejmé, že vyhrála pravice. Sociální demokracie má 22,7% hlasů, ODS 19,72 %, TOP 09 téměř 16%. Podstatné ale je, že tak, jak se sčítají hlasy ve velkých městech,  obě velké strany se k sobě postupně blíží a stoupá TOP O9 a VV (zatím 10,93). Lidovci už velmi pravděpodobně zůstanou mimo sněmovnu. 

16:47
Paroubek promluvil: „Tato země má nakročeno k pravicové koalici“Jiří Paroubek je na Ústecku a před čtvrtou hodinou poprvé okomentoval průběžné výsledky voleb. Řekl, že "úspěch to určitě není" a na otázku, zda-li by se vzdal premiérské ambice, pokud by byla možnost vytvořit vládu s TOP 09 a VV, řekl, že Česko má nakrokčeno k pravicové koalici. Víc nedodal.

17:07
Velká neznámá - Věci veřejnéNečas teď v televizi říká, že jeho strana "poztrácela značnou část svého voličského kapitálu". To je velká pravda. ODS bude mít téměř dvakrát méně mandátů než v minulé sněmovně a jen o málo víc než TOP 09. Je tedy otázka, jestli by neměla ODS nabídnout premiéra Schwarzenbergovi – i vzhledem k tomu, že je porazil v Praze.Každopádně ale půjde o vládu s velmi nevypočitatelným partnerem - Radkem Johnem. Tím, že jsou ze hry lidovci, tak bez Johna vláda nevznikne. A jen si připomeňme: VV řídí bývalý novinář vyhozený z Novy kvůli svým kšeftům a střetu zájmů, a také velmi neprůhledný podnikatel (Bárta), který má možná víc podnikatelských než politických ambicí.  

17:20
Seznam vítězů a poraženýchVítězové:1. Karel Schwarzenberg – úspěch TOP 09, která by se mohla jmenovat jenom "Schwarzenberg", je jednoznačný. V Praze TOP 09 předběhla ODS, což nečekali ani největší optimisté z TOP 09/pesimisté z ODS.  2. Radek John – pokud se Věci veřejné rozhodnou stát mimo vládu, anebo jít do vlády se sociálními demokraty, varianta pravicové koalice se zhroutí. Radek John je tím třetím vzadu, ale ve velmi klíčové pozici. Mohl by si tudíž diktovat, že ve vládě nebudou "dinosauři" jako Ivan Langer. Docela zajímavá je otázka, jaké křeslo by John ve vládě chtěl… Kulturu asi ne.Poražení:1. Jiří Paroubek – debakl. Už třetí. Bude zajímavé sledovat povolební analýzy, do jaké míry se na propadu ČSSD projevila právě nepopularita jejího lídra. Jiří Paroubek by měl vážně uvažovat o rezignaci na předsednické místo.2. Cyril Svoboda – politická kariéra Cyrila Svoboda končí. Už oznámil, že po prohře KDU-ČSL, která se ani nedostala do sněmovny, odstupuje.   3. Ondřej Liška – zelení se také nedostali do sněmovny a Ondřej Liška se musí rozhodnout, jestli bojovat o udržení SZ na politické mapě Česka, anebo též odejít.   

17:35
Ivan Langer se nedostal do sněmovny!Ivan Langer byl "překroužkován" a neudržel si poslanecké místo. Petr Nečas si zjevně oddechl, protože se Langera chtěl kvůli "očistě" ODS zbavit, ale nevěděl úplně jak. Olomoučtí voliči jeho problém vyřešili. Oddechl si ale zřejmě i Alexandr Vondra, kterého Nečas před dvěma týdny zařadil do "své" možné vlády a přiřkl mu právě langerovské místo ministra vnitra.   

17:47
Miloši, gratulujemeJedna z krasavic VV Kateřina Klasová prohlásila, že Kalouska sice před volbami označili za "dinosaura", s někým se prý ale "dohodnout musí." To zní nadějně. Doteď se totiž VV zdráhaly jasněji říct, jestli vstoupí do vlády.  A ještě k Miloši Zemanovi: ten teď v ČT prohlásil, že odstupuje z čela své šloufovské strany, protože to před volbami slíbil a sliby prý správný muž plní. K tomu mu upřímně gratulujeme.  

17:50
Je na čase, aby se Česko po těchto volbách přejmenovalo na „Republika Karel“ Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg nejen, že zajistil své straně nesporný volební úspěch a porážku bašty ODS, ale získal i nejvíce preferenčních hlasů – 43 tisíc. Druhý po něm, Michal Hašek (ČSSD), má o 20 tisíc méně.  Miroslav Kalousek si může blahopřát, jak dobrý politický projekt dal dohromady. Zároveň by měl být velmi nervózní při představě, že by se, nedej bože, s jeho předsedou něco stalo. Jak dlouho by pak TOP 09 vydržela.A mimochodem, řekne si topka o prezidentské křeslo pro Schwarzenberga v rámci koaličních vyjednávání?    

17:58
Co se taky říká za kulisami volebních štábů  – Martin Kocourek z ODS prý nechce finance, takže ministr by opět mohl být Kalousek– čeká se, že VV budou chtít školství, vlivný reklamní magnát a podporovatel VV Jaromír Soukup na to prý tlačí, chce se vrátit k rozdělané práci z dob Dany Kuchtové, kdy byl náměstkem (v překladu - 120 miliard z evropských fondů), ODS školství nechce a je ochotna to pustit koaličním partnerů– o vládě bude za TOP vyjednávat hlavně Kalousek– zítra má výkonná rada ODS schválit prohlášení, že velkou koalici v žádném případě– všechny (ODS a TOP) celkem děsí představa, že budou vládnout s Johnem, ale "hlavně těma šíbrama za ním". bojí se, že je bude vydírat a bude nezvladatelný

18:05
Lišky je škodaParlament přichází o velkého sympaťáka, Ondřeje Lišku. Je nám to líto. Zelené citelně zasáhne i fakt, že nedosáhli alespoň na státní podporu. Přesto by tahle strana měla vydržet a soustředit se na komunální volby. Lze očekávat, že TOP 09 a VV jako strany stavící na jedné, dvou výrazných osobností, svůj dnešní výsledek nezopakují a pak přijde opět šance pro zelené jako pro stranu, která je ideologicky a programově velmi čitelná. Mimochodem Liška má v TV výborný projev. 

18:12
Vliv na SlovákyPožádali jsme našeho slovenského korespondenta Milana Šimečku o odpověď na otázku, jak podle něj české volby ovlivní brzké slovenské. Tohle nám napsal: "Je to šok, ale po pravdě řečeno nevím, jestli to vůbec muže nějak ovlivnit slovenské volby. Takže raději budu zatím mlčet:) M."

18:17
Neekonomický pohled bude chybětPolitolog Lebeda teď v televizi pronesl dobrý postřeh: "Zelení a lidovci byly jediné parlamentní strany, které neakcentovaly ekonomiku, ale něco jiného - ekologii a křesťanství. Tento rozměr politiky teď může ve sněmovně chybět." To je dost možná velká pravda. Tady proto lze čekat, že příště mají právě tyhle dvě strany šanci na návrat. 

18:20
Škromach: Velké strany přestávají existovatZde je, co nasbíral Respekt právě teď ve štábu ČSSD:– Jiří Paroubek už dorazil z Ústí do Lidového domu a zamířil rovnou do zákulisí se svými věrnými; u novinářů se nezastavil.  – David Rath je přesvědčen, že vláda vedená ČSSD ještě vůbec není ztracená. "Vyjednávání jsou vyjednávání. Naše vláda není nemožná," řekl Rath. Odmítl už ale říct, koho-kdy-za co by ČSSD oslovila. Pouze komunisty do vlády "ne", podle něj. (Takže TOP 09 a VV...) -- v Lidovém domě je strašná spousta novinářů, není skoro slyšet slovo-- grémium strany nesdílí poraženectví Jiřího Paroubka -- Škromach trefně analyzuje : "Velké strany tu po těchto volbách nejsou."

18:40
Paroubek údajně rezignoval! Tvrdík to ale popíráNapsal to server lidovky.cz. Naše reportérka ve štábu ČSSD Hanka Čápová mluvila s Davidem Rathem a Martinem Pecinou a ani jeden to nepotvrdil. "Já nevím nic, kluci jsou zamčení nahoře," řekl Pecina. ("Klukama" se myslí grémium strany, které zamířilo za zavřené dveře hned, jakmile se Jiří Paroubek vrátil z Ústí.) Teď to v televizi navíc popřel Jaroslav Tvrdík.

18:50
Report tentokrát z kuchyně ODS– Hlavním tématem straníků je kroužkovací kampaň, kterou proti lídrům modrých kandidátek spustili jejich voliči voliči. – Člen vedení pražské ODS David Vodrážka s jistou nerovozitou opakuje, že ODS, která poprvé v Praze nevyhrála, dostala od voličů "pohlavek." Třeba za smíchovského starostu Milana Jančíka, kterého se už léta nedovede zbavit.– Ivan Langer se stále usmívá. Tvrdí že se stal obětí "brutální negativní kampaně." Spekuluje se o tom, že odejde z politky a bude se věnovat práci pro jím založenou konzervativní vysokou školu CEVRO. Sám sebe označil Langer za "smutného vítěze" voleb, ke svému dalšímu osudu ale nic neřekl.– Senátor Alexandr Vondra teď se sebevědomým úsměvem do všech stran hlásí, že ODS musí pokračovat v generační obmněně, měla by svolat kongres a do podzimních komunálních voleb jít s novými lidmi ve vedení. Kongres se prý dá svolat do čtyř týdnů.– Nečas naznačil, že volební kongres ODS bude před podzimními komunálními volbami. "Ztratili jsme důvěryhodnost, jsme spojování s korupcí. A nic na tom nezmění, že korupce se týká i jiných stran," řekl Nečas. Jak konkrétně bude deklarovaná proměna ODS vypadat, Nečas neřekl. Důsledně neodpovídá na otázky, jestli budou změny i v předsednictvu ODS.

19:00
Kalousek: Koalice s ČSSD NE, i bez ParoubkaZpráva o rezignaci Jiřího Paroubka vyvolala ve štábu TOP 09 bouřlivý potlesk. Přetrvává tu nicméně obava, že ČSSD se podaří předsvědčit k vládní spolupráci Věci veřejné. "Mohou jim cokoliv nabídnout," říká se v kuloárech. Miroslav Kalousek vyloučil, že by Paroubkova rezignace otevírala možnost spolupráce mezi ČSSD a TOP09, ani kdyby nový předseda radikálně změnil program sociální demokracie. "Nechtěl bych spolupracovat se stranou, která něco slíbí voličům a pak to po volbách odvolá," řekl Kalousek na otázku Respektu.

19:30
Štěch se brání, že rozšířil zprávu o rezignaci Jiřího ParoubkaOdborářský šéf Milan Štěch měl být tím, kdo pustil do světa zprávu o rezignaci Jiřího Paroubka. Naše reportérka ve štábu ČSSD přistihla Štěcha, jak mluví po telefonu s Jaroslavem Tvrdíkem, a říká mu: "Já nic, Jardo. Já tu stojím jak tvrdý y a s nikým jsem nemluvil!"Hmmm, vyšetřování je v plném proudu:) 

19:3619
:36 začíná tiskovka Jiřího Paroubka z Lidového domu k výsledku volebTak snad se dozvíme, jak je to s rezignací… Anebo něco nového o Marťanech?

19:39
PAROUBEK POTVRDIL, ŽE ODCHÁZÍ"Je to má osobní iniciativa odejít z vedení strany. Odejdu během 7 až 10 dnů," řekl právě teď Jiří Paroubek.Dočasným vedením strany navenek je pověřen místopředseda Bohuslav Sobotka. Ten také podle Paroubka povede případné vyjednávání o vládě, pokud Václav Klaus vyzve k hledání koalice zástupce ČSSD coby vítězné strany. 

19:47
Volební tsunami smetla 4 předsedy stranTak to tu ještě nebylo! Dnešní den zapříčinil rezignaci hned čtyř předsedů stran. Cyrila Svobody (KDU-ČSL), Miloše Zemana (SPOZ), Ondřeje Lišky (Zelení – Liška nabídl funkci k dispozici vedení strany, které definitivně rozhodne) a nakonec i šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

19:58
Nečas vyloučil velkou koalici s ČSSD, bez ohledu na rezignaci ParoubkaDůvodem jsou podle lídra ODS Petra Nečase "fundamentální rozdíly" v programech obou stran, ne osobnost Jiřího Paroubka.Scénář v nejbližších dnech by tak mohl být tento: Václav Klaus v souladu s tradicí pověří Bohuslava Sobotku sestavením vlády. Sobotka osloví Věci věřejné (a možná TOP 09). Pokud by John kývl – mohl by si diktovat neúčast Ratha na vládě, apod. --, mohla by vzniknout menšinová vláda ČSSD-VV s podporou komunistů. Záležet teď proto bude nejvíc na Radku Johnovi a spol.Vzhledem k tomu, že John dosud vylučoval jakoukoli spolupráci s KSČM, pravicová koalice je takřka jistá…

20:15
Převrat v parlamentuObě velké strany budou po volbách řešit nečekaný problém. Vydaly na předvolební kampaň velké peníze (mluví se o stovkách milionů) a jejich splácení do značné míry závisí na penězích od státu. Těch ale teď bude mnohem méně. ODS bude mít asi o třicet poslanců méně než v roce 2006. ČSSD o necelých dvacet poslanců méně. Od toho se bude odvíjet i menší státní příspěvek.  V souvislosti se ztrátami velkých stran čeká zásadní změna i parlament, kde usedne velké množství nových lidí. V tomto směru čeká českou politiku skutečně něco jako převrat.  

20:28
Kdo nabídne malým víc?Rezignace Jiřího Paroubka ukazuje, že sociální demokracie se bude chtít pokusit sestavit vládu. Jediná možnost je, že přemluví TOP 09 a VV. Přesněji řečeno, že jim předloží dostatečně lákavou nabídku. To mohou být ústupky v programu vlády (sázka na úspory, proevropskou politiku, boj proti korupci), dále křesla ve vládě včetně premiéra pro TOP 09, podporu Karla Schwarzenberga v kandidatuře na prezidenta, atd. Tyhle "obchody" nelze podceňovat, na druhou stranu nabízet bude i Petr Nečas z ODS. Navíc podzimní komunální a senátní volby obě nové strany nutí, aby se alespoň zhruba držely svých slibů, které spíš směřují ke koalici s ODS. 

20:33
Sobotka: Námi vedená vláda nemá téměř šanci, ale zkusíme toMístopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který je po rezignaci Paroubka pověřen vedením strany navenek, připustil v rozhovoru s Respektem, že možnost sestavení vlády vedené ČSSD vidí "velmi skepticky." "TOP 09 a VV už odmítly spolupráci s námi," řekl Sobotka. O vládu se nicméně pokusí, pokud ho prezident vyzve k sestavení kabinetu. Teoreticky by se Sobotka mohl této možnosti vzdát.

20:50
VV a naše rizikoRadek John tolikrát mluví o tom, jak bude zachraňovat stát, že to je podezřelé. Jako by si tím razil cestu pro nějaké nečekané řešení. Možná ale že tím je pro něj právě vstup do vlády. Jen připomeňme, že bez účasti VV většinová vláda nevznikne. A také v čem je jejich problém: v nečitelnosti, ale také v podnikatelích, kteří stojí v pozadí. Je to třeba Jaromír Soukup, který dával VV levně plakátovací plochy. To dělal už před čtyřmi roky pro zelené a pak za to požadoval podíl na moci. Když se mu Martin Bursík postavil, Soukup poslanecký klub zelených rozbil, založil truc stranu (druhé zelené), která pak položila vládu. To celé je velká výstraha pro VV a riziko pro budoucí vládu. 

21:10
Sečteno 99 % okrsků, pravicová koalice má 118 mandátůDopočítání do 100 % okrsků se zpomalilo, proto výsledky při 99,99 % sečtených:ČSSD – 22 %, ODS – 20,2 %, TOP 09 16,7 %, KSČM – 11,3 %, VV – 10,9 %.Přepočítání na mandáty zní ODS-TOP 09-VV: 118 křesel. Tak pohodlnou většinu ve sněmovně neměla žádná česká vláda po roce 1993.Pro pořádek ještě ČSSD-TOP 09-VV: 121 křesel.

21:45
Jaká bude zahraniční politika ODS-TOP 09-VV?Kromě vlády "rozpočtové odpovědnosti" by si nová vláda měla dát do štítku "zahraničněpolitické srozumitelnosti." Podle programů a dosavadních komentářů zástupců ODS-TOP 09-VV lze udělat následující závěry pro budoucí zahraniční politiku Česka:1 Jasná budou transatlantická vazba a vojenské mise v zahraničí. Všechny tři strany chtějí pečovat o spojenecký vztah s USA, záruku bezpečnosti vidí v NATO a souhlasí s účastí českých vojáků v Afghánistánu, včetně navýšení počtu vojáků.2 Naděje svítá v oblasti péče o lidská práva a pomoc zemím, které se ještě nevymanily z okov totality. Vrátit důraz na tradiční linii české diplomacie chtějí jak ODS (přímo slovy Petra Nečase), tak TOP 09 (Karel Schwarzenberg je tu jedním z aktérů i symbolů) a VV je to jedno, takže by neměly minimálně protestovat.3 Zamlžené se naopak zatím zdá naše evropské ukotvení. Na pozadí řecké krize se rozhoduje o budoucí finanční architektuře v Evropě, nových institucích a v širším kontextu další integraci. Zmíněné strany tu nemají jasnou strategickou představu. Deklarují se jako proevropské, ale na ekonomické návrhy EU typu posuzování národních rozpočtů či zatížení bankovních transferů zvláštní daní říkají NE; chtějí přijetí eura, ale jsou proti stanovení termínu; chtějí zpřísnit pravidla Paktu stability, ale nechtějí přiznat žádnou novou kontrolní moc Bruselu. Nevíme tedy, jestli bude Česko aktivním středoevropským hráčem, nebo pasivním čekatelem na názor zvenčí, který poté zkritizují (jak je dobrým českým zvykem).  

21:56
Sečteno 100 %, potvrzena většina 118 mandátů pro pravicovou koaliciZástupci ODS, TOP 09 a VV už na nejmenovaném místě v Praze začali vyjednávat o podmínkách společné vlády. Na úrovni lídrů se první kolečko odehraje možná již zítra.

22:35
Nedostal se šíbr Benda aneb volby na hranici genialityVoliči kroužkovali a kroužkovali, až vyšachovali šéfa stranické buňky ČSSD na Ústecku a číslo 5. tamní kandidátky Petra Bendu. Benda je nejen kmotr dcery Jiřího Paroubka, ale hlavně neprůhledný podnikatel a "mlátička." Kroužkování v jeho případě i obecně jsou dalším  překvapením a skvělou zprávou těchto voleb.  Protože se do sněmovny nedostal ani muž minulosti Pavel Severa (TOP 09), šéfredaktor Respektu Erik Tabery označil letošní voličský instinkt za "na hranici geniality." Škoda jen, že se místo VV nedostali do sněmovny zelení. Vláda ODS-TOP 09-Strana zelených by také byla "na hranici geniality."

23:15
Naši dýdžejové děkují čtenářům…… a loučí se. Pokračování zítra, tentokrát komentářem Erika Tabery k povolební debatě v odpoledních hodinách.Poděkování vám, čtenářům, je zcela upřímné. Jednak máme radost, že v záplavě informací jste se nalogovali právě na homepage Respektu a pak, vaše postřehy byly velmi užitečné. Čtenář Filip například trefně poznamenal, že je zajímavé, že ODS zatím nijak neřešila svoji prohru s TOP 09 v Praze (!), byť jde o přelomovou událost. Supi navázaní na Pavla Béma a obecně magistrát by měli znervóznět, komunální volby budou za chvíli.Ještě jednou díky a slovy Miroslava Kalouska, přejeme "krásnej mejdan"!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].