Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 6. 12. 2010

Moskva se chystá na očistu od korupce. Kéž by jí to šlo jako s odklízením sněhu.. • Autor: Globe Media /  Reuters
Moskva se chystá na očistu od korupce. Kéž by jí to šlo jako s odklízením sněhu.. • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré ráno vážení čtenářiTeploty se v tuto chvíli pohybují okolo -3°C, obloha je zatažená, v západních Čechách a na Vysočině sněží. V odpoledních hodinách se můžeme těšit na namrzající srážky a následné náledí. Podle ČHMÚ bude dnešní předpověď přesná na 95%.Z víkendových událostí jsem pro vás vybral následující tři:1, Rusko přišlo o tři satelity systému GLONASS (ruská obdoba systému GPS), které měla raketa Proton-M startující z kosmodromu Bajkonur vynést na oběžnou dráhu. Jedenáctý letošní start rakety tohoto typu skončil neplánovaně na hladině oceánu zhruba 1500 km od Havajských ostrovů.2, Jiří Paroubek v rozhovoru pro časopis Týden připustil, že v případě neúspěchu budoucího předsedy ČSSD (bude zvolen na jaře) nevylučuje svůj návrat do čela strany.3, Televizní soutěž Talentmania vyhrála dvanáctiletá operní zpěvačka Patricia Janečková. Vítězce předal šek v hodnotě bezmála čtyř miliónů korun operní pěvec Peter Dvorský.Tolik k uplynulému víkendu…O hudební start dnešního dne se postará Kenny Rogers. Vzhledem k hrozbě náledí doporučuji vzít si dnes do kapsy pytlík písku. Ještě jednou přeji dobré ráno…

08:55
Vojáci dostanou nové pušky až za rokPadesát let staré zbraně typu Vz. 58 měly v tuto dobu začít nahrazovat nové pušky ČZ 805 BREN. Tento moderní zbraňový systém zkonstruovaný podle nejnovějších světových trendů hodlá armáda nakoupit v počtu 8000 kusů za více než 1 miliardu korun. Podle smlouvy měly být pušky dodány ke 30. listopadu tohoto roku, ale ministerstvo obrany podepsalo s Českou zbrojovkou Uherský Brod dodatek, kterým se termín dodání posouvá o rok. Důvodem jsou škrty v armádním rozpočtu. Proti tomuto postupu ovšem okamžitě protestovala belgická zbrojovka FN Herstal a její subdodavatel, švédská firma Aimpoint (v tendru skončily na druhém místě). Poukazují na fakt, že smlouva obsahuje bod který ji zneplatňuje, pokud nebudou pušky dodány v termínu. Ministerstvo se brání tvrzením, že Zbrojovka Uherský Brod deklarovala schopnost dodat zbraně v původním termínu a že jde pouze o posun v harmonogramu.Posuny termínů dodávek a protesty (či žaloby) neúspěšných účastníků výběrových řízení ke zbrojním zakázkám neodmyslitelně patří. Otázkou je, jak kvalitně ministerstvo obrany smlouvu připravilo. Pokud by Belgičané dodatek úspěšně napadli u soudu, mohlo by to znamenat nutnost vypsat nové výběrové řízení a celý cyklus obměny výzbroje by se mohl posunout o měsíce a možná i roky. Naštěstí jsou samopaly Vz. 58 takřka nezničitelné, takže v případě nutnosti mohou sloužit klidně dalších deset let…

09:50
Daniela Kovářová nechce vést Justiční akademiiBývalá ministryně spravedlnosti se rozhodla k 31. lednu 2011 skončit jako ředitelka této vzdělávací instituce, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti a jejíž náplní je vzdělávání soudců a státních zastupitelů. Současný šéf resortu Jiří Pospíšil ji prý šikanuje a vedení ministerstva prý dokonce připravuje vůči její osobě kompromitující materiály a vykonstruované trestní oznámení. Kovářovou do funkce ředitelky Justiční akademie jmenoval v květnu 2008 právě Pospíšil.Uvidíme, jestli se k této zprávě Jiří Pospíšil vyjádří na dnešní tiskové konferenci, která se má týkat institutu dohody o vině a trestu. Ten je hlavní náplní pracovního setkání se slovenskou ministryní spravedlnosti Lucií Žitňanskou. Tisková konference by měla začít krátce po poledni, bezprostředně po ukončení jednání české a slovenské delegace.

10:50
Wikileaks okénko: Seznam důležitých objektůCo by to bylo za zpravodajský přehled, kdybychom nezavadili o server Wikileaks. Důvěrné komentáře amerických diplomatů týkající se jejich hostitelských států (a jejich vůdců) už byly v médiích zpracovány v minulých dnech. Nyní přišla řada na seznam objektů kritických pro americkou národní bezpečnost. Britský server The Times on-line zveřejněný materiál označil jako potenciální dar teroristickým organizacím. Soupis objektů nejrůznějšího druhu (komunikační a dopravní uzly, chemičky, místa těžby vzácných kovů atd.) vypracovala jednotlivá diplomatická zastoupení USA na základě žádosti ministerstva zahraničí z jara 2009.Při bližším pohledu nebude tento únik tak žhavý, jak by se mohlo zdát. U mnoha míst chybí přesná lokalita (kterou ovšem není problém během chvíle dohledat) a shrnutí bezpečnostních opatření, která ji zabezpečují. „Lákavost“ většiny míst je z pohledu možného teroristického útoku diskutabilní, protože jde spíše o cíle týkající se ekonomiky a infrastruktury. Zničení vyústění podmořského kabelu na pobřeží Číny by v médiích asi příliš působivě nevypadalo a pokud by se teroristé rozhodli zaútočit např. na ropovod Družba, nepotřebují k jeho nalezení tento dokument. Otázkou zůstává, z jakého důvodu Wikileaks zveřejňují dokument tohoto typu - nejde v něm ani o korupci, ani o ztráty civilního obyvatelstva v Afghánistánu. Neodhaluje možné nepravosti páchané špičkami americké vlády. Jde pouze o seznam míst, která jsou podle určitých kritérií důležitá pro bezpečnost USA (a nejen jich).
Ty z vás, kteří se zalekli možného útoku džihádistů na mosteckou uhelnou pánev, mohu uklidnit - v seznamu není ani jeden objekt z ČR.

12:00
Stav ovzduší na severu Čech a v Moravskoslezském kraji se zlepšilKvůli překročení limitů polétavého prachu v ovzduší o víkendu platil v těchto částech republiky stav regulace. Zatímco v minulých dnech byl limit koncentrace 50 mikrogramů na jeden metr krychlový překročen na všech patnácti slezských měřících stanicích, dnes ráno hlásilo překročení limitů už jen šest z nich. Na severu Čech, kde byla nejhorší situace v Chomutově, už byl stav regulace také zrušen.Přeji příjemné poledne, dobrou chuť a čistší ovzduší všem. K poslechu nabízím Howlin' Wolfa

12:50
Ruské okénko: Moskevský starosta vyzval k boji proti korupci Sergej Sobjanin, nástupce dlouholetého vládce Moskvy Jurije Lužkova, dnes požádal podnikatelskou komunitu města o pomoc při potírání korupce. „Musíme pochopit situaci a poznat specifické problémy, které trápí podnikatelský sektor“, nechal se slyšet nedávno ještě skoro neznámý starosta desetimilionové metropole. Začíná tak plnit jeden z hlavních úkolů, které od něj Moskvané očekávají. Zároveň dodal, že úřady nebudou zasahovat bez důsledného prověření podaných podnětů.Na první pohled jde o dobrou zprávu, ale nelze zapomínat na jedno - za odvoláním Jurije Lužkova nestála ani tak jeho korupční pověst, ale rostoucí politické ambice a snaha oprostit se od kontroly centrální vlády. Ke jmenování Sobjanina Kreml podle mnohých komentátorů přistoupil právě proto, aby dostal Moskvu zpátky pod kontrolu. Nejsem odborník na Rusko, ale troufám si tvrdit, že má Sobjanin před sebou skutečně velký úkol. Tedy pokud své dnešní prohlášení myslí vážně…  Sobjaninovo prohlášení přichází ve stejný den, kdy deník Kommersant informuje o podezřelých finančních transakcích v hodnotě 3,8 bilionů dolarů, které za uplynulých devět měsíců registrovaly ruské finanční instituce. Zpráva se odvolává na neupřesněný zdroj z Federální služby pro monitorování financí. Pokud je údaj pravdivý, potom jde dvojnásobný nárůst oproti minulému roku a trojnásobek oficiálního ruského HDP.

14:05
Policejní prezident měl schůzku s premiérem NečasemTýden poté, co ho ministr vnitra Radek John (VV) vyzval k rezignaci, sešel se policejní prezident Oldřich Martinů s předsedou vlády Petrem Nečasem. Setkání trvalo přibližně hodinu a Martinů z něj měl podle svých slov dobrý pocit. Výzvu k rezignaci prý bere velmi vážně a připouští, že v tak velké instituci, jakou policejní sbor je, je vždy co zlepšovat. V zásadních věcech ale podle svého mínění nepochybil. Debaty o obměně na tomto klíčovém postu byly se vedou už delší dobu a koalice je řešila už během léta. John považuje nástup nového prezidenta za vhodný vzhledem k tomu, že se vláda chystá 10. prosince projednávat protikorupční strategii. Nečas se hodlá do konce týdne sejít s Johnem a následně i s Martinů ve třech. Pro úplnost dodejme, že ani premiér a ani ministr vnitra nemohou policejního prezidenta odvolat.

14:50
Sněmovna bude zítra rozhodovat o rozpočtuHlavní náplní zítřejší schůze sněmovny bude projednání státního rozpočtu na příští rok. Připravený návrh se schodkem 135 miliard korun pravděpodobně nečekají žádné podstatné změny - jeho základní rozvržení poslanci schválili již dříve. Sociální demokracie se přesto bude snažit o zvýšení objemu peněz pro záchranáře a policisty. O osudu případných pozměňovacích návrhů se rozhodne na závěrečném schvalování za dva týdny. Kromě rozpočtové otázky jsou na programu jednání také návrhy na snížení platů ústavních činitelů a omezení imunity směrem ke standardnímu modelu, kdy imunita platí po dobu mandátu poslance či senátora. Jednat by se mohlo také o zrušení bezplatného jízdného v MHD. Během dvoutýdenního jednání přijde na řadu i návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta nebo senátní iniciativa směřující ke změnám v bodovém hodnocení dopravních přestupků.Bude velmi zajímavé sledovat, jak dopadne jednání o omezení imunity. Možná budeme překvapeni a zákonodárci konečně přestanou řešit tento problém ve stylu „principiálně jsme se na tom shodli, ale bohužel jsme nenašli dostatečnou podporu pro prosazení změny“.

16:00
Íránské okénko: Yellowcake a jednáníÍrán zvyšuje tempo svého postupu a cestě k ovládnutí jádra. I když jeho zařízení na obohacování uranu v Natanzu nedávno napadl počítačový vir Stuxnet a i když před týdnem došlo k bombovým útokům na dva důležité jaderné vědce (z nichž jeden podle některých zdrojů vedl tým bojující proti Stuxnetu), v Teheránu podle všeho vládne optimismus. Důvodem je včerejší televizní prohlášení, ve kterém Írán ohlásil úspěšné zahájení těžby uranového oxidu/koncentrátu, který je znám jako tzv. „Yellowcake“. Pokud je toto tvrzení pravdivé, získal teokratický režim schopnost produkovat vlastní surový materiál nezbytný pro výrobu štěpného materiálu.  Sajíd Džalili, vrchní íránský vyjednavač pro jadernou otázku, se dnes v Ženevě setká s šéfkou diplomacie EU Catherine Ashton, s představiteli pěti stálých členů RB OSN a s vyslancem Německa. Jednání, která by měla trvat dva dny, jsou první po 14 měsících. Západní diplomaté a komentátoři od nich ale neočekávají žádný výrazný průlom. Írán sice čelí mezinárodním sankcím kvůli ignorování výzev výzev RB OSN, ale pokud je skutečně schopen produkovat v dostatečném množství vlastní „Yellowcake“, stávají se mezinárodní sankce prakticky zbytečnými a státy zastoupené v RB OSN budou jen těžko hledat páky, kterými by jeho jaderný program alespoň zbrzdily. 

17:00
Pražské okénko: TOP09 a čističkaTOP09 žádá svolání mimořádného zasedání pražského zastupitelstva kvůli veřejné soutěži na rozšíření čistírny odpadních vod. Jejím záměrem je přinutit zastupitelstvo, aby zrušilo výběrové řízení, jehož hodnota se odhaduje na bezmála 11 miliard korun. Podle šéfa klubu zastupitelů TOP 09 Tomáše Hudečka totiž panuje podezření, že byly jeho podmínky připraveny s ohledem na konkrétního uchazeče. Termín odevzdání nabídek je do 9. prosince. Primátor Bohuslav (ODS) prý svolá zasedání v zákonné lhůtě 15 dnů, ale žádost o zrušení soutěže neobdržel a proto se jím zatím nebude zabývat.Vypadá to, že pražská TOP 09 hodlá hrát roli aktivní opozice a nepůjde koalici ODS - ČSSD jen tak z cesty. Uvidíme, jak se jí to bude dařit. Naopak primátor Svoboda má první příležitost ukázat, že to se zprůhledněním fungování pražského magistrátu myslí skutečně vážně…

17:55
Konec pondělního vysíláníDnešní DJ se s vámi loučí. Děkuji za pozornost i za reakce. Užijte si zbytek dne a neupadněte! Ať už do závěje nebo do deprese…Poslední dnešní píseň bude v režii nizozemského rappera Ali B

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].