Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 30. 8. 2010

V Bratislavě zastřelil útočník šest lidí / Foto: ČTK • Autor: ČTK
V Bratislavě zastřelil útočník šest lidí / Foto: ČTK • Autor: ČTK

08:00
Dobré ráno a pěkné pondělíDnešní DJka přeje dobré ráno. Předpověď počasí se čtenářům neodvažuje nabídnout, vhledem k tomu, že to není poslední dobou příliš spolehlivé. A dnešek není výjimkou - má být zataženo s deštěm, pohled z okna ukazuje (zatím) slunečno bez deště.  Je otázka, zda meteorologům nekřividíme, ale taky se vám zdá, že se na předpovědi už téměř nemá smysl dívat? Byť s nízkými teplotami - nejvíce 16 stupňů - to dnes zřejmě nemýlili.

08:25
Queens and KingsJak známo, ráno je třeba se nadopovat nejen kávou či čajem, ale i muzikou, aby člověk vůbec vyrazil fungovat do světa. Pro dnešek nabízíme královskou nabídku: Queens of The Stone Agenebo Kings of Leon. Mimochodem vzkaz pro promotéry - nebylo by špatné přivézt právě zmíněné grupy místo nebo vedle těch, které hrály v soboru pod Řípem. Při vší úctě k Ozzymu Osbournovi, pisatel sloupku o zdraví v časopise Rolling Stone už je přece jen trochu za zenitem…

09:10
Ceny Emmy rozdány - Sheldon bodovalV Los Angels byly včera večer rozdány ceny Emmy, cosi jako televizní Oscary. A vzhledem k tomu, že americká televizní produkce bývá zajímavější než ta filmová, zasluhují si Emmy snad i větší pozornost. Oproti jiným ročníkům se letos nenašel jednoznančný vítěz, jako býval v minulých letech třeba 30 Rock. Cenu si odnesl třeba seriál z prostředí newyorské reklamky v šedesátých letech Mad Men či v hereckých kategoriích Jim Parsons ze seriálu Teorie velkého třesku. Nominace a výsledky zdeVítěze DJka nevybrala náhodné. Už by bylo na čase, aby Mad Men dorazili do Česka - nedávno začala čtvrtá sezóna a vliv seriálu je obrovský. Dodal nový sex-symbol (Christina Hendricks, díky níž se prý vrací do módy bujné křivky), ovlivňuje módu či grafiku. A taky bylo na čase, aby někdo ocenil výkon Jima Parsonse jako Sheldona ve Velkém třesku (kterého si naštěstí tuzemské televize už všimly), protože je vskutku geniální a přesný. Což ocení každý, kdo zná nějakého skutečného Sheldona… Pár momentů zde.A samozřejmě koho zajímá, co měl kdo na sobě, galerie na People.com poslouží výtečně.

10:10
Biopaliva nemohou za vyšší ceny potravin, říká Světová bankaPodpora biopaliv měla mnohem menší vliv na prudké zvýšení ceny potravin v letech 2007–2008 než se původně předpokládalo. Tvrdí to alespoň nejnovější studie, kterou společně vyprodukovaly Světová banka a EU. Ceny podle závěrů analýzy vyhnala řada jiných faktorů: od spekulací na trzích s komoditami přes slabý dolar a nepříznivé počasí po malé zásoby potravin na celém světě. A také biopaliva, ale mnohem menším dílem.  Jeden aby se v tom vyznal… S tvrzením, že nejdelší a nejmasivnější zdražení potravin v poválečné historii zavinila právě biopaliva totiž před časem přišla právě Světová banka. Různé názory na věc sice analytici zmiňují, ale příliš jasně nevysvětlují, proč dospěli k jiným závěrům. Vcelku zásadně tak ale podkopávají vlastní kredibilitu.

11:10
ČNB uklidňuje - tuzemské banky jsou zdravé a ustály by i další případnou kriziČeská národní banka dnes zveřejnila závěry nejnovějšího z pravidelně prováděných zátěžových testů - a výsledky jsou příznivé. Všechny tuzemské banky jsou v pořádku a jsou navíc v natolik dobré kondici, že by případně ustály další potíže. "Bankovní sektor zůstává odolný vůči potenciálním negativním šokům," píše se ve zprávě. A to přesto, že by v případě další vlny krize muselo několik finančních ústavů (ČNB je konkrétně nejmenuje) navýšit kapitál o tři a půl miliardy korun. Podle bankéřů jde ale "z hlediska rozměru sektoru o bezvýznamnou hodnotu".

11:55
Bártův návrh na pokutování podle majetku vzbudil rozruchMinistr dopravy Vít Bárta potvrzuje pověst nejaktivnějšího (či možná nejviditelnějšího) ministra současné vlády. Kromě rázných škrtů v želeničních či silničních projektech na sebe nejnověji upoutal pozornost nápadem, aby policie neukázněné řidiče trestovala v závislosti na ceně vozu či obecně majetkových poměrech "pirátů" silnic. Plán o víkendu kritizoval kupříkladu Bártův vládní šéf Petr Nečas.  Navzdory tomu, že takto pokutují řidiče třeba ve Švýcarsku, návrh skutečně příliš smyslu nedává. A nejen proto, jak říká třeba premiér Nečas, že policii není nic do toho, jaký má kdo majetek. (Byť tento argument trochu kulhá, protože policie samozřejmě může prověřovat vaše majetkové poměry při nejrůznějších příležitostech, zejména když spácháte trestní čin.) Jeden z důvodů zavedení bodového systému (a to nejen v Česku) byl právě fakt, že "před body" jsou si všichni rovni. A je známo, že vidina ztráty řidičáku funguje lépe, než - jakkoliv vysoké - pokuty.

12:15
V Bratislavě zastřelil útočník šest lidí, zraněných je až dvacetZe Slovenska přicházejí zprávy, které nejsme ve střední Evropě příliš zvyklí slýchat. V bratislavské čtvrti Devínské Nové Vsi dopoledne zaútočil na lidi střelec, jehož identita zatím není oficiálně potvrzena.  (Server deníku SME cituje místní obyvatele, podle nichž mělo jít o patnáctiletého, drogově závislého mladíka.) Dopoledne začal pálit do oken domů i na kolemjdoucí - výsledkem je šest mrtvých (podle SME čtyři muži a dvě ženy). Počty zranených zatím rovněž nejsou definitivně potvrzené - čísla se pohybují od třinácti do devatenácti.  Další informace by měl podle očekávání slovenský policejní prezident na tiskové konferenci, která začíná za dvacet minut.  Podle stanice TA3 pálil střelec samopalem a zraněných bylo celkem dvacet. Mezi lehce raněnými je i malé dítě, je mimo ohrožení života. Stále není jasné, zda střelec spáchal sebevraždu, či zda ho policie zatkla.  Aktualizace: podle informací ČT24 bude policejní tiskovka až ve 14.30.

15:00
Potvrzeno: slovenský střelec spáchal sebevraždu Potvrdil to právě na tiskové konferenci slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic a policejní prezident Jaroslav Spišiak. Pachatel byl asi padesátiletý, střílel samopalem. Identita některých obětí ještě není známá, policie má za to, že šestice mrtvých byla z jedné rodiny. Jedna věc na tiskovce, kterou právě živě přenášela ČT24, udeřila do očí - nevrlost ministra vnitra namířená proti novinářům, kteří se ptali, proč s nimi policie dlouhé hodiny po činu nemluvila. Média podle Lipšice jsou téměř vina za utrpení rodin obětí, které trpí spekulacemi o počtu obětí a dalšími nepodloženými informacemi, které se celý den šířily éterem. Policie prý čekala na to, až bude mít sama dostatek informací. To je ovšem zásadní nepochopení funkce médií - jednak rodiny obětí i zraněných trpí především vinou pachatele, a pak spekulovalo se především proto, že policie držela bobříka mlčení. Cokoliv ("vyšetřujeme, sami ještě přesně nevíme, ale občané se nemusejí ničeho bát") je v takto napjaté situaci lepší než mlčení. Kdyby po 11. září čekaly odpovědné orgány na to, až budou mít odstatek informací, to by se Newyorčané vyděšení kouřem nad Manhattanem načekali…

15:30
Vědci přečetli DNA jablkaNěco na oddech od šílených střelců. Tým šestaosmdesáti vědců z dvaceti institucí z celého světa přečetl genom jablka, konkrétně odrůdy Golden Delicious. Trvalo to dva roky a jde o nejsložitější genom rostliny, který byl dosud "rozluštěn". Pro zájemce zde článek šéfa vědeckého týmu Riccarda Velasca. Objev může být využit pro šlechtění jablečných odrůd, kterým by se například dařilo v drsnějších podmínkách.

17:25
Nečas vyzval pražskou ODS, aby urychleně představila kandidáta na primátoraŠéf ODS Petr Nečas už to zmiňoval v rozhovorech o víkendu, dnes to řekl naplno - občanští demokraté v Praze by měli upustit od plánu představit jedničku pro komunální volby až koncem září. Zatímco ostatní strany jdou do komunálních voleb v metropoli s jasnými kandidáty na primátora (Zdeněk Tůma u TOP09) či primátorku (Markéta Reedová za VV), ODS zatím vybrala jen sedm "lokálních" jedinček. Stejný názor podle Nečase převládá i v širším vedení strany, Výkonné radě, která sešla dnes odpoledne. Co na výzvu říkají její adresáti, není známo. Není divu, že z toho má premiér těžkou hlavu. Jít do komunálních voleb bez jednoho kandidáta na primátora je něco podobného jako jít do parlamentních voleb bez případného budoucího premiéra. Lidé z pražské ODS argumentují tím, že strana letos přepřahala premiérského kandidáta těsně před hlasováním. Jenže tam jednoho jasného, byť kritizovaného, vyměnila za jiného. Nešlo o absenci lídra, ale o střídání dvou výrazných.

18:05
Egomaniak Kanye na závěr DJka přiznává, že kvůli slovenské tragédii dnes úplně zapomněla na hudbu či jiné zábavy. Na závěr tedy pár kousků od arogantního egomaniaka, který je pravděpodobně zcela nesnesitelný, což nám nemusí vadit, jelikož s ním na večeře nechodíme.  Hudbu ovšem dělá Kanye West skvělou: Stronger nebo Gold Digger spolu s Jamiem Foxxem.
DJka se pro dnešek loučí a přeje spolu s Kanyem všem, aby celý týden byli "harder, better, faster, stronger".

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].