Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 29. 8. 2011

Když už nás uznal i Schwarzenberg, tak to už máme skoro vyhráno. • Autor: Globe Media /  Reuters
Když už nás uznal i Schwarzenberg, tak to už máme skoro vyhráno. • Autor: Globe Media / Reuters

07:58
Dobré ráno a pěkný denMilí čtenáři, právě začal 241. den letošního roku, v němž svátek slaví Evelíny. Den by to měl být vyvážený - ani horko, ani zima, což po teplotních výkyvech posledních dní nelze než přivítat. Pouze na jihu Moravy a ve Slezsku by teploty měly dosáhnout až šestadvaceti stupňů, jinak všude jinde má být něco přes dvacet. A všude po Česku meteorologové předpovídají polojasno.Bude se toho dosti dít: zejména bude zajímavé sledovat vývoj v Libyi. Do Česka přijede srbský prezident Tadič, lze očekávat další kolo koaličních sporů na nejrůznější témata (stravenky, Bátora).Pěkné pondělí!

08:40
Okno do světa: Irene oslabuje, atentátník z Lockerbie umírá a jedno očekávané těhotenstvíHurikán Irene, který oslabil na tropickou bouři, se z oblasti New Yorku přesouvá dál na sever. Irene už nicméně stačila zabít jedenadvacet lidí a způsobit výpadky proudu v milionech domácností. Prezident Obama varuje, že bouře je stále nebezpečná.Reportér americké televiz CNN v libyjském hlavním městě vypátral jediného muže odsouzeného za atentát na letadlo, které při cestě z Británie za oceán explodovalo nad skotským městem Lockerbie. Abdal Basat Muhammad Migrahí byl před dvěma lety ze zdravotních důvodů propuštěn ze skotského vězení a do Libye dorazil jako oslavovaný hrdina. Spekulovalo se o tom, zda by neměl být poslán zpět za mříže, nicméně CNN ukazuje, že leží na smrtelné posteli.A samozřejmě zpráva podobného významu - Beyonce po týdnech spekulací potvrdila, že je těhotná. Je jasné, že tohle nějakou dobu nebude moci provozovat, i když miminko pravděpodobně nečeká těžký život, o kterém rapuje budoucí tatínek.

09:29
Věci veřejné chtějí K9. O co jim jde?Vládní Věci veřejné podnikají další pokus, jak zachránit svou dnes už zcela marginální popularitu u občanů. Podle srpnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění lidé véčka hodnotí ze všech hlavních politických stran i institucí nejhůře. I obvykle s despektem vnímaný Senát má větší respekt než nejmenší vládní strana. Na schůzce špiček koaličních stran, k níž VV vyzývají, se má mluvit o daňových změnách (zrušení superhrubé mzdy, stravenky) či sociální reformě. Zatím není známo, zda a kdy se jednání uskuteční, předseda VV Radek John agentuře ČTK řekl, že by schůzka měla být zítra.Je to mírně únavné. Mluvit se znovu má o tématech, které vláda buď už schválila (daňová reforma minulý týden), případně o nich debatuje celé měsíce (sociální reforma). Ministři VV nejsou schopni učinit kvalifikované rozhodnutí nebo před hlasováním na vládě svůj postup nekonzultují s partajní centrálou?
Co začíná být rovněž značně únavné je urputnost, s jakou se v Česku drží stravenky (a režijky a další podobné výhody). Zejména o stravenkách se traduje, že jsou „nezrušitelné“, jelikož všichni, kdo se o to pokusili, tak si nabili ústa. Vaše dnešní DJka stravenkami nedisponuje, proto se ptá - čím jsou tak cenné, že jsou prakticky nedotknutelné? Copak běžný zaměstnanec by jinak neměl na oběd? To snad v zemi poledních „meníček“ za stovku nemůže nikdo myslet vážně?

10:45
Číňané zakážou cizí pop. Taky z ekonomických důvodůČínské ministerstvo kultury sestavilo seznam „nevhodných“ písní, které by se neměly vysílat ani prodávat. Zdůvodnění vypadá jako kombinace stížnosti Ligy rodičů proti hip-hopu/metalu (texty jsou plné vulgarismů a nabádají k násilí) a hudebních kritiků (hudba nízké úrovně). Na seznamu nejsou jen „obvyklí podezřelí“ ze Západu (Lady Gaga), ale řada japonských či tchajwanských hudebníků.A nejde jen o hudbu - americký časopis TIME před časem informoval o rozhodnutí strážců kultury nepustit do čínských kin letní filmové hity (třeba třetí díl Transformers či Harryho Pottera), dokud domácí snímek o vzestupu tamní komunistické strany a jejím vůdci Mao Ce-tungovi nedosáhne určitého stupně návštěvnosti. Mluvíme o Číně, takže šlo o desítky milionů diváků. Trailer jako vystřižený z Hollywoodu k vidění zde.Zajímavé je, že krok primárně chápaný jako ochrana před cizím kulturním vlivem (a jak vidno, tak nejen západním) má také významný ekonomický rozměr. I na kulturním poli totiž Čína ochraňuje trh tak, aby domácím výrobkům nekonkurovaly ty z ciziny. (Čínští plánovači předpokládají, že pokud zakážou Lady Gaga nebo Transformers, lidé se obrání k domácím umělcům.) Světová obchodní orgnaizace dokonce Čínu za takový postup několikrát napomenula.

11:45
Česko uznalo rebelskou vládu v LibyiMinistr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil, že česká vláda vidí jako „jediného legitimního politického představitele libyjského státu“ povstaleckou Národní přechodnou radu Libye. Česko se tak přidalo k rostoucímu počtu zemí, které po pádu diktátora Kaddáfího povstalce uznaly. Stejně jako v jiných zemí zasažených arabským jarem, i tady Češi nabízejí pomoc při transformaci, to kvůlí naší „neopakovatelné zkušenosti s přechodem k demokratickému systému vládnutí“. Pokračovat by měla i humanitární pomoc.Jak připomíná Respekt v nejnovějším čísle, Schwarzenberg byl dlouho k rebelům skeptický, nakonec se ovšem stal jedním z prvních Evropanů, který se do povstalecké bašty Benghází osobně (letos v červnu) vydal a nabídl veřejnou podporu i praktickou pomoc. Vojenské akce NATO se ovšem Česko nezúčastnilo.Bude zajímavé sledovat, jak bude toto české transformační rádcovství vypadat. Pokud dáme stranou námitku, že máme pořád ještě práci sami se sebou, jde tu zejména o to, že Libye je ve zcela jiné situaci než bylo Československo v roce 1989, a to nejen kvůli povaze převratu. Ale hlavně proto, že proměna bude podle všeho nesmírně náročná, už jen proto, že v zemi nefungují základní struktury (od parlamentu přes politické strany po neziskový sektor).

12:58
Pro pamětníky: kazeťáky a walkmany oficiálně mrtvéDJka upozorňuje, že tato zpráva je určená zejména lidem, jejichž věk začíná číslicí 3 a vyšší, protože ti jediní si zřejmě budou pamatovat, o čem bude řeč. (Pokud ovšem není někde nějaký „geek“ se zálibou ve starších technologiích.)
Z Oxfordského slovníku byl totiž vyškrtnut pojem „kazetový přehrávač“, a to pro zastaralost. Vyškrtnut byl ze stručné verze, která by měla odrážet aktuální podobu angličtiny, v kompletním vydání samozřejmě zůstává, spolu s pazourkem a parním strojem. Věkovitost tohoto média nakonec připomíná zrnitost této reklamyDJka se přiznává, že kdysi vlastnila oba exempláře a zejména z červeného walkmanu byla u vytržení a hrdě se s ním procházela po veřejnosti. Zcela odřenou kazetu s albem Ten od Pearl Jam (Alive) má dokonce dodnes schovanou.

13:30
Zpráva pro brzké odpoledne: Lelkování na internetu podporuje produktivitu v práciPřišli s tím výzkumníci z univerzity v Singapuru a referuje o tom deník Wall Street Journal. Don J.Q. Chen a Vivien K.G. Lim zkoumali tři skupiny studentů. Ta první pracovala bez přestávky, druhé dovolili čas od čas odpočívat soukromými telefonáty či vyřizováním mailů a lidé ve třetí skupině se mohli během přestávek jít „proběhnout“ po internetu. Jejich pracovní úkoly byly jednoduché (hledali a zvýrazňovali v textu písmeno e), nicméně vyžadovaly koncentraci a schopnost překonat nudu. Studenti ze surfující skupiny si podle vědců vedli nejlépe - sami pociťovali menší únavu a objektivně vykazovali lepší výsledky. Závěry potvrdila další studie, tentokrát s lidmi, kteří už chodí do práce.Vysvětlení je zcela prosté. Když jen tak procházíte internet, logicky jdete tam, kde vás to baví, tudíž během takové přestávky skutečně relaxujete.DJka tedy doufá, že toto čtete během nějaké takové přestávky a že jste zrelaxovaní natolik, abyste mohli následně být produktivní. A posílá tématickou Work It od Missy Elliot. 

15:25
Centrální bankéři se obávají nových ekonomických turbulencíJeště k jedné události z víkendu. V Jackson Hole v americkém státě Wyoming se sešli centrální bankéři ze zemí celého světa s šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagarde či ekonomickými experty. Nálada byla na výroční schůzce „značně ponurá“, jak hlásí Wall Street Journal. Účastníci se totiž shodli na tom, že nová krize je na spadnutí. A řada bankéřů, nicméně nikoliv tak otevřeně jako šéfka MMF, říká, že na řadě jsou politici.A to jak ve Spojených státech zasažených problémy se zadlužením a následným snížením ratingu, tak v Evropě, kde stojí na pokraji bankrotu hned několik členů eurozóny. Na obou stranách Atlantiku ovšem ekonomové pozorují jakési „ochromení politických elit“, jak to vyjádřili v analýze experti banky JPMorgan.Další zpráva přichází z Německa, kde podnikatelé vyzývají vládu, aby zachránila euro, i „když to bude bolet“. V rozhovoru pro list Berliner Zeitung to říká šéf Federace německého průmyslu Hans-Peter Keitel a požaduje také větší integraci eurozóny, která podle něj stabilitu společné měně přinese.

16:16
Skupina studentů chystá správní žalobu na ministerstvo školstvíK žalobě vedou sedm studentů státní maturity a okolnosti, které je provázely. Podle agentury ČTK jim vadí kupříkladu nejednoznačné znění otázek. A jejich cílem je dosáhnout změn pravidel. Ve skupině jsou podle infomací sdružení Eudin, které informaci o chystané žalobě poskytlo,  jak studenti, kteří u maturit uspěli, tak ti, kteří naopak propadli.Pokud dáme stranou obsah sporu, nelze než tuto aktivitu pochválit. Studenti mají jen omezené možnosti, jak se k maturitám vyjádřit. Psaní petic či demonstrace už podnikli, žaloba je novinka. Nicméně poslední roky jsme byli svědky celé řady zcela zásadních soudních rozhodnutí, na jejich počátku stálo rozhodnutí jedince pasivně nenadávat, ale ve věci něco podniknout. 

17:25
Libye: ještě není konec Navzdory tomu, že povstaleckou vládu uznává jedna země za druhou a dnes i Česko, neznamená to, že v severoafrické zemi zavládl klid a mír. Šéf Národní přechodné rady Libye podle BBC varuje, že Kaddáfí je stále „nebezpečný zemi i světu“ a že jeho příznivci ještě mohou zmobilizovat síly, a proto by podle něj nemělo NATO ani západní země situaci pouštět ze zřetele. Kde se svržený vůdce nachází, není známo.Z dalších zdrojů přicházejí zprávy o děsivých tajemstvích, které metropole Tripolis vyjevuje. Německý týdeník Spiegel přinesl podrobnou reportáž o objevu skladiště nedaleko hlavního města, v němž bylo objeveno zhruba padesát zuhelnatělých těl, vedle budovy pak ležely další mrtvoly - například muž s rukama svázanýma za zády, kterého střelili do obličeje. Místní občan Abdulatif Rafaii, s nímž mluvil reportér Spiegelu, říká, že tam Kaddáfího vojáci, jejichž základna je necelý kilometr od skladu, mučili a zabíjeli povstalce a odpůrce režimu. Organizace Human Rights Watch tvrdí, že podobných scenérií je v Tripoli k vidění celá řada.

17:55
Výkonná rada ODS: Bátora nemůže být důvodem pro bojkot vládyPřed okamžikem skončila více než tříhodinová schůzka širšího vedení ODS, tzv. Výkonná rada. Nejočekávanější byl postoj k Ladislavu Bátorovi a jeho dalšímu setrvání na pozici personálního ředitle ministerstva školství. A je jasné, že ODS přítomnost antisemity a člověka s vazbami na extrémní a neonacistické kruhy ve vysokých patrech vlády tolik nepálí. Výkonná rada se totiž usnesla, že „výroky subalterního úředníka“ nemohou být důvodem pro bojkot jednání. V překladu - TOP09 to přehání, když kvůli Bátorovi nechodí na vládní schůze. „Primárně je řešení na VV a TOP09,“ řekl premiér Petr Nečas.Vykreslit celou věc jako spor dvou vládních stran je ovšem zásadní omyl. Bátorova přítomnost je také odpovědností ODS a také její pověst poškozuje. To, že si to občanští demokraté neuvědomují, je ovšem značně znepokojující.

18:07
Pěkný večer a Nina SimoneTo je pro dnešek vše, DJka se loučí a přeje pěkný zbytek dne, ať už budete dělat cokoliv. Počasí - alespoň tady v Praze - vypadá příjemně pozdně letně, takže na rozloučenou Nina Simone a Feeling Good.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].