Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 26. 7. 2010

Vít Bárta žene bývalého šéfa ČD Cargo k odpovědnosti / Foto Zuzana Šmajlerová • Autor: Zuzana Šmajlerová
Vít Bárta žene bývalého šéfa ČD Cargo k odpovědnosti / Foto Zuzana Šmajlerová • Autor: Zuzana Šmajlerová

08:00
Dobré ráno a pěkné pondělíMilí čtenáři, dnešní DJka přeje dobré ráno. Pohled z okna naznačuje, že dnešek bude chladnější  než jsme byli poslední dobou zvyklí, ale slunečný. Nicméně pokud jste v západních či severních Čechách či na Moravě, tak by mělo i pršet. Pokud jste na dovolené v Česku,  tak ani déšť nemusí být důvodem ke smutku. DJka přiznává, že nikdy moc nechápala, proč to všichni berou tak tragicky - můžete se přece zavrtat pod střechou s knížkou! Nebo s novým Respektem, to by mělo na pár dní vystačit.

08:45
První Rudý Khmer odsouzenSpravedlnost si zase jednou dala na čas - přišla po třiceti letech. I když lepší pozdě než nikdy. Mezinárodní tribunál v Kambodži odsoudil prvního vysokého představitele Rudých Khmérů - šéfa neblaze proslulé věznice Tuol Sleng, kde bylo během khmerovského režimu zavražděno asi patnáct tisíc lidí. Kang Kek Ieu dostal pětatřicet let, neodsedí si je nicméně všechny - podle BBC mu soud odpustil pět let za to, že byl zadržen nezákonně, a dalších 11, které už ve vězení strávil. Nicméně i tak je to vcelku dobrá zpráva - většina tvůrců kambodžského experimentu, který v druhé polovině sedmdesátých let zaplatily životem až dva miliony lidí, zemřela v klidu doma v postelích.  DJka věznici v Phnompenhu před lety osobně navštívila a je to hrůzný zážitek. Budova vypadá zcela nevinně, před Khméry to byla škola. Na stěnách jsou ale škrábance a krev, na podlaze okovy, některé "třídy" jsou rozdělené na kobky. Nejpůsobivější jsou ovšem nekonečné "nástěnky" s portréty vězňů, k vidění zde.

09:40
ČSSD má etický kodex pro poslance Sociální demokraté přišli s etickým kodexem, podle něhož budou poslanci potrestáni, pokud zaměstnají příbuzného či si v rodinné nemovitosti pronajmou kancelář. Obojí je dnes běžná praxe, na níž dotčení zákonodárci obvykle nevidí nic špatného. O novince píše dnešní Právo.  Poslanecký klub provede v září inventuru a hříšníci prý budou potrestáni pokutou v hodnotě jednoho poslaneckého platu (zhruba 60 tisíc korun).  Snaha je to bezesporu sympatická, skepse je nicméně  na místě. Stačí připomenout, jak před pěti lety dopadl s pokusem zavést podobný soubor pravidel Lubomír Zaorálek. Ještě jako předseda sněmovny přišel s komplexními pravidly pro poslance, kde řešil podmínky pro lobbying či přesněji definoval střet zájmů. A dotkl se nakonec i zaměstnávání příbuzných. Snahu nakonec "zařízli" mimo jiné také poslanci jeho vlastní strany.

10:07
Slovanská epopej zatím zůstává na Moravě Server iDnes právě informoval o tom, že Muchova Slovanská epopej prozatím zůstane v Moravském Krumlově. Soud totiž vydal předběžné opatření, které převoz do metropole, která dílo vlastní a chce ho vystavit, zakázal. Krumlov vede dlouhodobě kampaň za to, aby kolekce pláten Alfonse Muchy, zůstala na tamním zámku.

11:45
Když se nudíte v práci nebo se vám nechce pracovatPokud splňujete podmínky uvedené v titulku nebo máte chuť jen tak bloumat po netu, zde je pár tipů. Internet je plný nejrůznějších seznamů a žebříčků, které jsou třeba pro small talk na večírku  jako dělané. Tak třeba Top 10 všeobecně sdílených informací, které ale nejsou pravda. Třeba už neplatí tvrzení Thomase Friedmana, že spolu nikdy neválčily země, kde operuje McDonald´s. A další várka je zde. Jak jednou začnete, obtížně se přestává, zvlášť, když tu máme vše možné od nejhorších zaměstnání, kde by ovšem mohl někdo namítat, že správce pornokina přece není tak strašný job, přes šílená tetování, po 10 důvodů, proč lidi nesnášejí Ameriku.Máte tip? Podělte se! Ať nám pondělí rychleji uběhne…

12:00
A hudba - Ellie Goulding, Gossip a ParamoreDJka by dnes málem zapomněla na hudbu - dovolí si tedy zvolit podle osobního vkusu. A to dalších ze zřejmě nekonečné řady skvělých britských hudebnic, Elli Goulding. A z druhé strany Atlantiku další nepřehlédnutelná umělkyně Beth Ditto a její kapela Gossip. A zpěvačku mají nakonec i američtí Paramore, kteří přišli s nejlepší baladou poslední doby - The Only Exeption.A co vám zní v hlavě?

13:15
Bárta žene Bazalu k odpovědnostiMinistr dopravy Vít Bárta se vrátil z dovolené v Itálii zjevně v plné síle. Dnes - první den po návratu - totiž oznámil, že podá trestní oznámení na bývalého šéfa ČD Cargo Josefa Bazalu. Výsledky mimořádného auditu v hospodaření firmy totiž podle ministra ukazují, že podnik kvůli netransparentnímu a nestandardnímu udělování veřejných zakázek tratil miliony korun. Takový krok lze jen uvítat - propad hospodaření, který firma pod Bazalovým vedením utrpěla, byl skutečně obrovský (z miliardu a půl velkého plusu v roce 2007 do loňského čtyřistamilionového mínusu). Byť také zde je na místě zdravá skepse. Oznámení totiž musí někdo řádně  vyšetřit a je otázka, zda se tak stane. Protikorupční policie totiž v Česku právě nevzkvétá. 

14:40
Spiegel Online: organizátoři Love Parade nedodrželi pravidla bezpečnostiNěmecko žije víkendovou tragédií, kdy při cestě na festival Love Parade zemřelo 19 lidí a téměř čtyři stovky jich byly zraněny, desítky z toho těžce. Oběti byly umačkány v tunelu vedoucímu do areálu v Duisburgu, kde se jedenadvacátý a nejspíš poslední ročník tanečního festivalu konal. Spolková kancléřka Angela Merkel dnes vyzvala k důkladnému vyšetření události. Policie se bude zcela jistě zajímat hlavně o organizátory akce. Server týdeníku Der Spiegel (Spiegel Online) pak získal dokumenty, podle nichž mělo být v prostoru maximálně čtvrt milionu lidí, nakonec jich tam byl podle odhadů až milion. Limity účasti byly nastaveny v povolení, které organizátorům vydala duisburgská radnice. Vina ale zřejmě nepadá jen na hlavu pořadatelů, v dokumentu jsou další sporná místa - podle expertů byly bezpečnostní požadavky příliš mírné, případně je radnice nevyžadovala vůbec. 

15:55
David Rath - „last man standing“S proplácením regulačních zdravotnických poplatků skončí od srpna i Plzeňský kraj, rozhodli dnes tamní radní. Středočeský hejtman David Rath je tak jediný, kdo ve svém kraji trvá na tom, že bude lidem poplatky proplácet. Celkový účet za poplatky činí za necelé dva roky vlády ČSSD (a s nimi dalších stran, včetně ODS) podle odhadů až 600 milionů korun. Mohlo to být nicméně více - jedna z pozitivních zpráv, kterou celé drama s poplatky mělo, byla velká ochota lidí je platit. Takže díry v krajských rozpočtech, z nichž se mohlo investovat do infrastruktury či školství, nejsou tak masivní. A dobrá zpráva je to taky proto, že si lidé zjevně uvědomují, že zdravotnictví není nějaké zázračné perpetum mobile. Přesto po celém poplatkovém dramatu zůstává divná pachuť. Kraje neposlouchaly vládu, která jim opakovaně připomínala, že jejich postup odporuje zákonům. Musela jim to říci až Evropská komise. 

17:00
Ještě k volbám - čtvrtina lidí se rozhodla až týden před hlasovánímSTEM se vrací ke květnovým volbám. Je to informace patřící do minulosti jen zdánlivě - znalost volebního chování je klíčová pro pochopení popularity stran či spokojenosti s politickou situací. Potvrdilo se, na co sociologové už delší dobu upozorňují. Vzrůstá počet lidí, kteří se rozhodují až těsně před volbami, tentokrát to udělala celá čtvrtina voličů až v týdnu před volbami. Mimochodem se tím potvrdilo také to, čím Respekt už před volbami vysvětloval kolísající přesnost předvolebních průzkumů - pokud se takto významná část voličů rozhoduje těsně před volbami, výzkumy dělané zpravidla tři týdny před hlasování jejich volbu jednoduše nezachytí. A potvrzuje se také další teorie - rostoucí číslo těchto "neukotvených" voličů dává přednost novým stranám. V této skupině totiž zvítězila TOP09. A celá pětina voličů zase až během sedmi dní předcházejících volebnímu víkendu rozhodla, že hlasovat vůbec půjde.

18:00
A na konec Queens of the stone ageDnešní DJka se loučí, přeje pěkný večer a posílá Queens of the stone age.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].