Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 20. 9. 2010

Kde jsou všichni? Přece ty urny nenesu nadarmo?  (Volby v Afghánistánu) • Autor: Globe Media /  Reuters
Kde jsou všichni? Přece ty urny nenesu nadarmo? (Volby v Afghánistánu) • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno všem, slunce a dálnice pro všechny a krajní pravice pro švédské voličeDnes Vás čeká jasné až polojasné počasí. Po ránu ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 15 až 19. Užijte si co nejvíc sluníčka! Motoristé v Praze si už brzy budou moci užívat nový okruh, který se dnes otevírá a automaticky se zařazuje mezi nejdražší dálnice v Česku, a ve Švédsku se do vlády dostala poprvé v historii této skandinávské země krajní pravice. Více ale až během dne. A tady jedna písnička pro ty, co rádi řídí rychlá auta.

09:15
Švédi se radují, Pražané se těšíŠvédi přepsali svoji novodobou historii, když podruhé za sebou dali v parlamentních volbách většinu pravici. Dosavadní premiér Reinfeldt se tak může pomalu začít připravovat na své druhé vládní období. Pražané, a dnešní dýdžej, se na podobnou šanci – přepsat historii – těší už brzy v pražských komunálních volbách. Půjde do nich s heslem, že nic a nikdo tu není navěky.

10:00
Jindra z kola venMinistr dopravy Vít Bárta oznámil, že na jeho úřad mají kvůli zapletení se v podezřelých kšeftech zakázaný vstup čtyři vyhlášení lobbisté – Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička a Josef Jindra. O neprůhledných aktivitách posledního – neformální hlavy prodělečného libereckého šampionátu Josefa Jindry – informujeme v aktuálním vydání Respektu, kde mimo jiné najdete sérii zajímavých fotografií, jak si Jindra s politiky užívá své padesátiny, částečně za veřejné peníze.

11:05
Dopolední výběr z ranního tiskuV Mladé frontě Dnes najdete zajímavý rozhovor s bývalým šéfem moskevské redakce BBC Konstantinem von Eggertem, v němž mluví o tom, jak těžko Rusko hledá svoji identitu. Interview vychází ve chvíli, kdy servery hlásí, že bývalý prezident a současný premiér Putin zakládá weby pro svoji opětovnou prezidentskou kandidaturu. Jestli bude skutečně zvolen, lze se s nějakým dalším hledáním identity nadlouho rozloučit. Hospodářské noviny v úvodním článku mapují, jak noví poslanci a poslankyně dál zneužívají poslanecké náhrady. Reportéři například zjistili, že si ministr kultury Jiří Besser, který nedávno propustil několik svých podřízených pro plýtvání, nechá od Poslanecké sněmovny platit v domovském Berouně kancelář za výrazně vyšší cenu, než je tamní standard. Dům, v němž kancelář je, zároveň patří štědré sponzorce TOP 09. Lidové noviny si posvítily na to, co nám zbylo po rozfoukání aféry na plzeňských právech a to přesně rok po jejím vypuknutí. V Právu publikuje ministr vnitra Radek John článek, že se "přidává k demonstrantům" v jejich protestu nesnižovat jejich mzdy. Skvělé, populismus panu ministrovi jde na jedničku, teď ještě ta práce. O křeslo šéfa vnitra se pan John tolik "rval" kvůli slibu jeho strany bojovat s korupcí. Jím nedávno zveřejněná protikorupční koncepce ale ukazuje velkou bezradnost. Místo psaní článku do novin by tedy pan ministr měl víc zpytovat svědomí a konečně nám říct, co s korupcí bude dělat.

13:03
Polední přestávkaJe hodina oběda a proto nejvyšší čas zvolnit. Pořádně se protáhněte a dobrou chuť!

13:52
NEPŘEHLÉDNĚTE: Respekt na stopě SuperlídroviPočínaje dnešním dnem se budou na našich stránách objevovat videa s předními kandidáty na pražského primátora. Dneska výkop zahajujeme dlouho hledaným "antibémem", kterého ODS pod dlouhém hledání našla ve známém lékaři Bohuslavu Svobodovi. Posuďte sami, zda má šanci vyléčit pražskou ODS z její největší nemoci - korupce.

14:30
Po velké vlakové loupeži, odhalena i velká „automobilová“Největší loupežní záhada Česka dostala rozuzlení. Detektivové obvinili Tomáše Půtu a Maroše Šuleje z tzv. Berdychova gangu z loupeže 153 milionů korun. Peníze byly ukradeny v roce 2002 z auta bezpečnostní agentury. Oba muži si nyní si odpykávají trest ve vězení za jiné zločiny. Podrobnosti případu policisté oznámí odpoledne. Kéž by muži a ženy zákona byli také stejně úspěšní z chytání pachatelů velké politické korupce.

15:16
Afghánistán: nebát se a volitPrávě skončené volby v Afghánistánu poznamenala nízká volební účast. Oproti šesti a půl miliónu lidi v roce 2004 jich nyní přišli jen čtyři miliony. Zprávu lze číst dvěma způsoby. Pesimistický říká, že Tálibánu se podařilo voliče zastrašit a proměna afghánské společnosti na více svobodnou se tak ještě víc zpomalí. Autor téhle zprávy se ale zkouší na věc dívat z opačného pohledu. Vzhledem k masivnímu zastrašování ze strany Tálibánu čtyř miliony „statečných“, kterým za chuť svobodně volit hrozilo zmrzačení nebo zabití, není katastrofální číslo. Ve volbách se rozhodovalo o obsazení 249 parlamentních křesel, z nichž 68 by mělo připadnout ženám. Kandidovalo 2500 lidí, do volebních seznamů bylo zapsáno 10,5 milionu Afghánců. Na konečné výsledky voleb čekají především Američané, kteří mají v Afghánistánu kolem 100.000 vojáků, a v prosinci mají posuzovat další strategii, jak v zemi dál.

15:45
Čekání na práciČerstvý průzkum agentury Eurostat hlásí, že i přes zprávy o oživování evropských ekonomik je stále v zemích Evropské unie nejvíc nezaměstnaných za poslední roky. V Unii je nyní bez práce 23 miliónů obyvatel, což je o víc než milion více než loni a o třetinu více než před čtyřmi lety. Špatnou zprávou je, že experti nepředpokládají rychlé oživení trhu práce. Útěchou tak zůstává snad jen to, že víc než ekonomičtí experti se snad už nikdo během ekonomické krize častěji nemýlil.

16:50
Rozhodný NečasJe to trochu jako rébus: odvolá nebo neodvolá vláda Nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou, která se zapletla s justiční mafií. A křišťálovou kouli by bylo potřeba i po dnešku. Na otázku novinářů, jak s Veseckou naloží, premiér Nečas odpověděl, že s „panem ministrem spravedlnosti jsme již na 99,999 procent rozhodnuti, jak postupovat.“ To je skutečně slovo do pranice, zvlášť od ministerského předsedy, který své vládě vetknul do názvu „vláda práva“. Zůstaňme ale optimističtí a čekejme na Nečasových 0,001 %, které mu do verdiktu zbývají. Pak už snad uvidíme světlo na konci tunelu.

17:44
Zase ty ženyNa veřejnosti není moc známá, ale uvnitř Evropské komise platí za političku, která se nebojí píchnout do vosího hnízda. Po zlevnění roamingu a přitlačení Francie kvůli diskriminaci Romů teď místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová přišla s nápadem na zavedení zákonných kvót žen ve významných manažerských pozicích. Komisařka chce, aby v dozorčích radách do roku 2015 sedělo 30% žen, za dalších pět let by jich pak mělo být 40 %. Lze očekávat, že tenhle návrh narazí vnitř Unie na tvrdý odpor. Autor této zprávy dospěl po důkladné analýze k tomu, že do jeho čela se postaví jediný premiér čistě mužské vlády v EU – Petr Nečas.

17:54
Nashledanou v teplejších časechČeský hydrometeorologický ústav dnes vydal souhrnnou zprávu, že konec září proprší, od poloviny října by se ale sem tam mělo už zase objevovat slunce. Bude však už zima, v noci a ráno s mrazíky. Kdo si chce ještě trochu tepla na příští rok nachytat, má poslední šanci tento týden, kdy nás čekají teploty přes dvacet stupňů. Úspěšný lov vám přeje dnešní průvodce a loučí se s vámi.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].