Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 15. 3. 2010

PODLE ČEPS RIZIKO PRO DISTRIBUČNÍ SÍŤ • Autor: Matěj Stránský
PODLE ČEPS RIZIKO PRO DISTRIBUČNÍ SÍŤ • Autor: Matěj Stránský

08:06
V Česku se vyrábí nejvíc aut v Evropě v přepočtu na obyvateleDosavadní jednička Slovensko totiž kvůli krizi ztratila své prvenství. Mimo jiné také proto, že z výrobních linek našich východních sousedů sjíždějí luxusní limuzíny, o které je teď na trhu nižší zájem. Naproti tomu výroba levnějších osobních vozů u nás loni opět stoupla a blíží se magické hranici jednoho milionu kusů za rok. Výrobcům v Česku pomohlo takzvané šrotovné zavedené jako opatření proti krizi řadou zemí Evropské unie.Čeští politici „šrotovné“ nezavedli a tak nejviditelnějším protikrizovým opatřením u nás zůstává dotační program nazvaný Zelená úsporám určený na zateplování domů a instalaci ekologicky šetrného vytápění. Bude zajímavé sledovat, jak celý ten podnik dopadne. Může být šetrnost úspěšným receptem na potýkání se s finanční krizí?

08:37
Ministři financí eurozóny se dnes mají dohodnout, jak pomoci zadluženým ŘekůmPodle britského listu Guardian je už dohoda hotová a Evropa má zadluženému řeckému hospodářství dodat mohutnou finanční berli 25 miliard eur (640 miliard korun). Mluvčí Evropské komise ale údajnou dohodu popřel a francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová konstatovala, že se podle ní ministři ani dnes na ničem nedohodnou. Podle rozsáhlého průzkumu veřejného mínění těsná většina Řeků podporuje úsporná opatření své vlády (snížit mzdy veřejných zaměstnanců, zmrazit důchody a zvýšit daně), podle zpráv Řecka ale zemí zmítá vlna stávek právě tato opatření odmítajících.Zmatek nad zmatek, ale vlastně logický. Teoreticky sice víme, že dluhy se dělat nemají, celosvětová ekonomická praxe ale pořád stojí na tom, že se dělat můžou, neb je nekonečný hospodářský růst jednou v budoucnu vymaže. Jak potom chcete lidi přesvědčit, aby začali šetřit?V souvislosti s Řeckem se debatuje o možném vzniku jakéhosi Evropského měnového fondu.

08:57
Nádech, výdech, smog už je prý za námiHodnoty škodlivin se v nejkrizovějším regionu – na severní Moravě – dostaly pod limity a v celém Česku by se mělo dát dýchat volněji. Ovšem všeho do času. Pokud se u nás radikálně nezmění podnebí, což by si asi přál málokdo, příští rok v zimě se budeme dusit zas. Co jde a nejde proti smogu dělat, o tom více zde.

10:03
Paroubek potvrdil, že je ochotný vládnout s komunistyMédia si zvlášť všímají té části jeho projevu na víkendové programové konferenci sociálních demokratů, kde se otevřeně přihlásil k vládě socialistů s tichou podporou komunistů. Těžko ovšem říct, co tahle slova znamenají, když Jiří Paroubek zároveň mluvil i o možné koalici s lidovci nebo o velké koalici s ODS. Dá se předpokládat, že analytici v Lidovém domě teď budou pečlivě sledovat průzkumy veřejného mínění a podle jejich výsledku Jiří Paroubek potom svůj nekonečný koaliční potenciál zúží. Dosavadní průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že spolupráci socialistů s komunisty si nepřejí ani voliči ČSSD.A doufejme, že svůj názor příznivci socialistů nezmění.

10:56
Církev čelí lavině obvinění ze sexuálního obtěžováníJakoby se cosi zlomilo. Desítky lidí z Nizozemí a německy mluvících zemí začínají vypovídat o tom, že čelili sexuálnímu nátlaku ze strany katolických kněží a řeholníků. Často mluví o případech, které se údajně staly před dvaceti až třiceti lety. Asi není náhoda, že se tak děje zrovna v zemích, kde katolická církev začala zřizovat komise a ombudsmany, na které se oběti mohou obracet. Více se dočtete v příštím čísle Respektu.A mezitím můžete nahlédnout do debaty na téma „sexuální obtěžování a jak mu čelit“, která se rozproudila na stránkách Hospodářských novin. Katolická církev v Česku se sice zatím tváří, jakoby problém sexuálního obtěžování neexistoval. Že ale existuje – a je tím horší, oč méně se o něm mluví –, si připustili akademici. A vytvořili manuál, jak sexuální obtěžování řešit.

12:08
Oblíbená rybka sleď proti plynovodu NordstreamPřesně za dva měsíce to začne: němečtí stavbaři začnou na dno Baltského moře pokládat první trubky plynovodu Nordstream, který má transportovat plyn přímo z Ruska do Německa. Země jako Polsko nebo Ukrajina (a vlastně i Česko) vnímají stavbu jako ohrožení své energetické bezpečnosti, jejich protesty proti plynovodu ale nic nezmohly. Naděje lze teď upínat na populaci sleďů – podle vědců chystané podmořské práce rybu ohrožují. Sleď je zajímavý tvor. Jako jednotlivec je bezbranný, úspěšně ale přežívá díky tomu, že kooperuje s ostatními sledi v obrovských hejnech. Že by ovšem sledi dokázali zorganizovat proti plynovodu účinnou blokádu, vědci nepotvrdili.Pokud se právě chystáte na oběd, nedávejte si sledě!

13:02
Sluneční elektrárny nadále zůstávají mimo síťProvozovatelé slunečních elektráren mají dál problémy s připojováním elektráren do distribuční sítě. Brání jím hlavně provozovatel české přenosové soustavy ČEPS, podle kterého by kvůli narůstajícímu počtu alternativních zdrojů beroucích energii ze slunce přenosová soustava zkolabovala. Nad tímhle tvrzením se ale vznášejí pochybnosti – není například jasné, proč se ČEPS ozval proti alternativním zdrojům až teď, když jejich nástup se dal předvídat se sedmiletým předstihem.Možná, že za to všichni ještě zaplatíme. Pokud ČEPS neustoupí, povalí se na Česko žaloby za to, že země neochránila podnikatelům v energetice jejich investice.

14:08
Další žhářský útok proti Romům na OstravskuNeznámý pachatel v noci ze soboty na neděli prohodil molotovův koktejl do dřevěného rodinného domku v kolonii Bedřiška v Ostravě obývaného romskou rodinou. Lahev s hořlavinou dopadla do pokoje, kde spala čtrnáctiletá dívka; oheň se naštěstí nerozšířil a nikdo nebyl zraněn. Podle posledních zpráv policie zatím neví, jestli šlo o rasově motivovaný útok, a nepovažuje útok zápalnou lahví za pokus o vraždu. Útok zatím vyšetřuje tým třinácti policistů z Ostravy. Ohrožená rodina bydlí v ostravské čtvrti Hulváky, která vešla do povědomí veřejnosti v souvislosti s rasistickým výrokem nynější senátorky a tehdejší starostky čtvrti Liany Janáčkové, která se na uzavřeném jednání v roce 2006 označila za rasistku a prohlásila, že „nesouhlasí s integrací cikánů“. Liana Janáčková je dále senátorkou a pracuje jako místopředsedkyně Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

15:00
A znovu kvóty pro ženyNejvětší telekomunikační firma v Evropě Deutsche Telekom představila svoje plány, jak se zotavit z finanční krize. Kromě standardních slibů, že Telekom „dobude nové trhy“, se počítá také se zásadní proměnou podnikové struktury. Do pěti let mají třicet procent míst ve firmě obsadit ženy – včetně vrcholového managementu. Jak sdělil šéf Telekomu René Obermann webu Spiegel Online, s větším počtem žen ve vedení bude firma „prostě lepší“.Vypadá to, že idea kvót pro ženy v byznysu se nezadržitelně šíří celou Evropu – od severské Skandinávie směrem na jih. V Česku si něco takového dovedeme zatím jen těžko představit, troufám si ale tvrdit, že do pěti let tady začnou šéfové velkých firem mluvit stejně jako pan Obermann.

16:05
Novináři, provokace a skryté kameryNad českou mediální scénou se v poslední době vznáší otázka, do jaké míry může novinář při své investigativní práci provokovat, používat převleky a skryté kamery. Díky skryté kameře se podařilo poodhalit pozadí řady podezřelých kšeftů – naposledy třeba nákupu obrněných transportérů českou armádou. Nezjednodušují si tak ale investigativní novináři příliš svoji práci? O tom se teď vede debata. A povede dál, minimálně do středy, kdy se po promítání filmu Videokracie (od 19.30) na festivalu Jeden svět sejdu v jednom diskusním panelu investigativec Janek Kroupa z MfDnes a komentátor Respektu Jan Macháček.Přijďte se jich ptát, budou vám hodinu k dispozici!

17:06
Mňam! aneb výlety za opravdu čerstvou zeleninouJestli vás už nebaví přehrabovat se ve vodnatých zeleninových produktech v nabídce našich supermarketů, podívejte se sem. Stránky vyhledávající drobné pěstitele ve vašem okolí fungují teprve měsíc a už se do nich přihlásilo padesát farmářů nabízejících své výpěstky. S tím také souvisí vzmáhající se snaha lidí prosadit ve svých městech tržiště, kde by byla k dostání i jiná zelenina než ta z velkoskladů. V centru Brna funguje tradice zelných trhů na náměstí nepřetržitě, ale třeba v Praze jsou podobné podniky vytlačené na okraj města. Skupina na facebooku požaduje změnu.

18:01
Rozkrádané eurofondyProtikorupční policie zadržela dva vysoké úředníky zodpovědné za rozdělovaní dotací z fondů EU v Plzeňském a Jihočeském kraji. Podle detektivů oba dva nezákonně ovlivňovali výběr projektů, na které měly téct miliony korun určených pro regionální rozvoj. Na neprůhlednost rozdělovaní peněz ve zmíněných krajích už před dvěma lety upozornila asi padesátka starostů protestní peticí.Když se lidé nebojí o korupci pod svým jménem mluvit, tak i laxní česká policie koná. Připočteme-li k tomu tlak amerických obchodních gigantů jako Microsoft nebo Philip Morris sdružených pod křídly Americké obchodní komory nutící teď české politiky k přijetí přísného zákona o veřejných zakázkách, možná se blýská na lepší časy. Příjemný týden bez korupce přeje všem čtenářům Respektu Adam Šůra. Mějte se krásně!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].